Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@mustafa33 Bir senenin maks. 6 ayini ABD disinda gecirebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mustafa33 ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization) içinde söyledi:

Üstadım benim sorum kulaktan dolma bir bilgi için, "ABD'de son 5 yilin en az 30 ayini (ya da 3 yilin en az 18 ayini) gecirmis olmaniz" denmekte ya, eğer aralıksız 30 ay Amerika'da kalırsak bu süreç yinede aynı mı işler. Ya da 5 sene beklemeye gerek kalmaz mı? Teşekkürler...

Hayir, sizin dediginiz sekilde olsaydi 30 ay ABD'de yasayan basvuru yapabilir derdi 🙂

Oysaki ilk sart, 5 yillik surenin gecmesi, ikinci sart da bu surenin yarisindan fazlasinin ABD'de yasanmasi...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization) içinde söyledi:

Merhaba, vatandaşlık için Amerika'da kalış süresi ile ilgili sormak istediğim birşey var. San Diego'dayız ve pek çok kez günübirlik Meksika'ya gidip geldik. Giderken herhangi bir kontrol yok, dönüşte de arabadan bile inmiyoruz, görevli pasaportlara şöyle bir bakıp geçiriyor. Bugüne kadar soru bile soran olmadı hiç. San Diego'da evi olan, düzenli vergi ödeyen (daha doğrusu pek vergi ödemese de düzenli vergi formu dolduran 🙂 birisi, bu şekilde günübirlik çıkışlarından birinde Meksika'dan Türkiye'ye dönse ve 2 sene sonra yine Meksika'ya gidip oradan aynı şekilde günübirlik çıkmış gibi Amerika'ya geçse ve aradaki süreyi Amerika'da geçirmediğinden hiç bahsetmeyip sanki hep Amerika'daymış gibi, 5 yıl dolduğunda normal vatandaşlık başvurusunu yapsa, aradaki süreyi Amerika'da geçirmediğini farkederler mi?

ABD'de hangi adreste, hangi gelirle, nasil yasiyorsunuz? Bu sorularin acik bir cevaplarini bulamazlarsa farkedebilirler.

@ ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization) içinde söyledi:

@crazycells Öncelikle vakit ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim. Amerika'da kendi evlerinde yaşayan ve ağırlıklı olarak Türkiye'den gelen kira gelirleriyle yaşayan bir aileden bahsediyorum. Türkiye'ye döndükleri zamanlarda da evleri boş duruyor. Ek gelir olarak ara ara Uber yapıyorlar ama 300-500 dolar filandır en fazla haftada ama tüm gelirleri için vergi beyanı veriyorlar her yıl. Bahsettiğim şekilde 1 veya 2 kez 6 aydan uzun süreli çıkış yapsalar ama yine sanki 1 günlüğüne çıkmış gibi aynı yoldan geri dönseler 5 yıl şartını atlatabilirler mi sizce?

Ben oyle bir tavsiye veremem. Eger ABD'de yasama ya da calisma gibi bir niyetleri yoksa o aileye Green Card'i teslim etmelerini tavsiye ederim. Ne gocmenlik surecinde, ne de vatandaslik basvurularinda hicbir zaman yalan ya da yanlis bilgi beyani yapmamalilar.

• Bugün askeri ofisteydim.9Nisan da army active duty olarak çalışmaya başlayacağım.N400 Formu verdiler ve doldurmamı istediler .İşlemlerim yaklaşık 1sene süreceğini söylediler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@richmond ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization) içinde söyledi:

Bugün askeri ofisteydim.9Nisan da army active duty olarak çalışmaya başlayacağım.N400 Formu verdiler ve doldurmamı istediler .İşlemlerim yaklaşık 1sene süreceğini söylediler.

Hayirli olsun simdiden, sureci bir de asker agzindan dinleyelim o halde 🙂

• Merhaba,
    Ben hala greencardı kullanıp kullanama konusunda emin değilim. fakat kullanırsam re entry permit yapmayı düşünüyorm. 2022 haziranda mezun olacağım. 2 yıllık süreden sonra amerikaya yerleşip kalan 3 sene içinde 30 ay amerikada geçirsem bu 5 yıllık süreyi tamamlamış sayılır miyim. Yoksa baştan başlayarak mı sayacaklar . Ve amerikan vatandaşı olduktan sonra amerikaya bir daha dönmesem herhangi bir sıkıntı olur mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mert-güngör ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization) içinde söyledi:

Merhaba,
    Ben hala greencardı kullanıp kullanama konusunda emin değilim. fakat kullanırsam re entry permit yapmayı düşünüyorm. 2022 haziranda mezun olacağım. 2 yıllık süreden sonra amerikaya yerleşip kalan 3 sene içinde 30 ay amerikada geçirsem bu 5 yıllık süreyi tamamlamış sayılır miyim. Yoksa baştan başlayarak mı sayacaklar . Ve amerikan vatandaşı olduktan sonra amerikaya bir daha dönmesem herhangi bir sıkıntı olur mu?

ABD'de yasama veya calisma gibi bir niyetiniz yoksa Green Card surecine devam etmemenizi tavsiye ederim.

Hayir, 6 aydan fazla ABD disinda kalirsaniz, vatandaslik icin gereken 5 yillik sureyi bir daha saymaya baslarlar. Turkiye'de yasama niyetiyle ne Green Card'i elde tutmak ne de ABD vatandasi olmak cok mumkun degil, o nedenle sadece ABD'de yasama ve calisma niyetiniz varsa surece devam etmenizi tavsiye ederim.

• Merhaba @crazycells ,

2013 yılında Green Card çıktı. SUNY diploma sahibiyim. 2013'den şu ana kadar eğitim yüzünden düzenli orada yaşayamadım. Toplamda 28-29 ay civarı Amerikada bulunduğum süre. Amerikada olmadığım süre hiç 6 ayı geçmedi, devamlı yaşayamadığım zamanlarda 2-3 günlük giriş çıkış yaptım. Bir defasında da Reentry Permit aldım. Mümkün olan en kısa zamanda vatandaşlık için başvuru yapmak istiyorum. Ne kadar daha beklemeliyim mantıken? Aydınlatırsan çok sevinirim.

• @baybora ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization) içinde söyledi:

Merhaba @crazycells ,

2013 yılında Green Card çıktı. SUNY diploma sahibiyim. 2013'den şu ana kadar eğitim yüzünden düzenli orada yaşayamadım. Toplamda 28-29 ay civarı Amerikada bulunduğum süre. Amerikada olmadığım süre hiç 6 ayı geçmedi, devamlı yaşayamadığım zamanlarda 2-3 günlük giriş çıkış yaptım. Bir defasında da Reentry Permit aldım. Mümkün olan en kısa zamanda vatandaşlık için başvuru yapmak istiyorum. Ne kadar daha beklemeliyim mantıken? Aydınlatırsan çok sevinirim.

Detayli yonlendirme beklerken su kitapciga gozatmak isteyebilirsiniz (ozellikle 4. kisim):

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@baybora ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization) içinde söyledi:

Merhaba @crazycells ,

ABD'de duzenli olarak yasamaya basladiktan sonra 5 yillik sure saymalisiniz. Bu 5 yillik surede hem 6 ay yurtdisinda bulunmamis olun, hem de en az 30 ayini ABD'de gecirmis olun.

• Teşekürler @crazycells , @Sharm .

• Merhabalar,greencard ile amerika’da reserve askerlik görevi yapan var mı?
    Vatandaş olma deneyimlerini aktarırsa çok iyi olur.

• @crazycells uscıs kısaltmanın açılımı nedir ? ne gibi işlem yapılıyor burda ?

• United States Citizenship and Immigration Services. Vatandaslık be Gocmen İşleri bürosu.

• @cnpist teşekkürler

• Merhaba
    Halihazırda 2 vatandaşlığı olan birisi, ABD vatandaşlığını da alarak 3 vatandaşlık sahibi olabilir mi ? Yoksa ABD vatandaşlığı sürecinde mutlaka 1 tane vatandaşlıktan vazgeçmek mi gerekiyor ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@toprock, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba
    Halihazırda 2 vatandaşlığı olan birisi, ABD vatandaşlığını da alarak 3 vatandaşlık sahibi olabilir mi ? Yoksa ABD vatandaşlığı sürecinde mutlaka 1 tane vatandaşlıktan vazgeçmek mi gerekiyor ?

3 vatandasliga sahip olmak, 3 ulkeye sadik olup 3'unun de cikarlarini gozetmek demek 🙂 Bu, oldukca celiskili bir durum kanimca 🙂

Sizin dediginiz coklu vatandaslikla ilgili su konudan bilgi alabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/369/amerikan-vatandaşlarının-diğer-ülkelerden-oturum-alması-kolay-mı-çoklu-vatandaşlık

• Merhabalar,haziran 2020’de greencard alan bir kişi aldıktan sonra sürekli ikamet ederse ne kadar süre sonra vatandaşlığa başvurabilir?
    Veya sürekli ikamet etmezse ne kadar süre sonra başvurabilir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xpowerglide, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhabalar,haziran 2020’de greencard alan bir kişi aldıktan sonra sürekli ikamet ederse ne kadar süre sonra vatandaşlığa başvurabilir?
    Veya sürekli ikamet etmezse ne kadar süre sonra başvurabilir?

Eger cekilisle alinan Green Card'dan bahsediyorsaniz 5 yil sonra basvuru yapabilir, ama eger bu 5 yilin en az 30 ayini ABD'de gecirmisse ve tek seferde 6 aydan uzun sure ABD disinda kalmamissa... Aksi durumda bu sarti saglayana kadar beklemeli.

• Bende vatandaşlık sürecimizden bahsetmek istedim. 12 nisanda başvurumuzu online yaptık. 3 mayısta parmak izi ve biometrik foto randevumuz vardı. Bugünde 27 ağustos interview yaptık. Soruları söyleyeyim aklımdayken
    1_ what do we show locality to when we say the Pledge of Allegiance?
    The United State
    2_there were 13 original state. Name three
    Newyork
    New Hampshire
    South Carolina
    3_ Where is the Statue Of Liberty
    New York Harbor
    4_İn what month do we vote for President
    November
    5_who does a U.S Senator represent
    All people of the state
    6_Who is the Governor of your state
    Andrew Cuomo
    Ben kendi verdiğim cevapları yazdım. Birde WE PAY TAXES cümlesini yazdırdı. Sonrada tebrik etti. Şimdi yemin törenini bekliyoruz. Bizim tecrübemiz buydu paylaşmak istedim

Benzer Başlıklar

• 12
  • 2
  • 2
  • 81
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |