Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@doctor AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak içinde söyledi:

@crazycells AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak içinde söyledi:

@crazycells AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak içinde söyledi:

@crazycells merhaba. Amerika'da research yapiyorum, 2 yil oldu geleli. DV2019'da bende kazandim, numaram 25xxx. J1'li oldugum icin j1 waiver yaptirmam gerekiyordu green carda basvurmak icin. Waiver kagidim yeni geldigi icin ancak simdi basvurabiliyorum green carda. Onumde iki secenek var, ya islerimi amerika'da AOS ile yaptirmak, ya da Turkiye'de konsolosluktan basvurmak. Benim numaramin current olmasina henuz en az 2-3 ay var, hali hazirda 7 ay gecti. Benim sorum su, AOS ile Amerika'dan basvursam USCIS'in mulakat tarihini gec verdigini duydum. Case numarasi yuksek olanlar icin AOS degilde Turkiyede Amerika konsoloslugu yontemi mi onerilmekte cunku konsoloslukta islerini halletme hizi USCIS'ten AOS ile islerini yapmaktan daha hizli oldugu yonunde tavsiyeler var. Sizin tavsiyeleriniz nasil olur? AOS ile basvurumuzu yapsak numaramiz current olduktan sonra ortalama olarak ne kadar surede sonra mulakat tarihi veriliyor. Aksi halde Amerika'da isleri yurutmek daha rahat olacak ancak USCIS mulakat sayilarini yavas veripte green card imkanini kacirma ihtimali var ise mecbur Turkiye'den yapmak daha mantikli sanirim? Yardimlariniz icin cok tesekkurler.

Evet, dosya numarasi yuksek olan DV basvuranlari icin kesinlikle Consular Processing'i tavsiye ediyorum. Cunku butun islemler Eylul sonuna kadar bitmis olmali ve maalesef AOS ne kadar surecegi net olmayan bir surec. Sizin de dosya numaraniz biraz yuksek, o nedenle Ankara'daki ABD konsoloslugunda mulakata girmenizi tavsiye ederim.

AOS ile genelde surec 3-4 ayda tamamlaniyor idi, fakat gecen yildan biliyoruz ki, artik daha da uzayabiliyor surec.

Cok tesekkurler cunku verdiginiz bilgi cok onemli, aksi halde green card firsatini kacirma ihtimali vardi. Konsolosluktan islerimi halletmeye calisacagim bende. Bir ufak sorumda ben suan 2 yildir Amerika'da yasiyorum ve burada kalmaya devam edecegim ancak DS-260 formunda ve diger formlarda adresim olarak Amerika adresimi mi vermeliyim yoksa turkiyede ailemin adresini mi vermeliyim? Ve Saglik muayenesini buradan olmamda herhangi bir sakinca var mi, yoksa illa Turkiyede ki belirlenen hekimlere mi muayene olmaliyim? Cok tesekkurler.

Evet, sorularda ne soruluyorsa o sekilde cevap verin. Adreslerin ABD/TR olmasi farketmez.

Maalesef saglik muayenesini ABD'de olamazsiniz, konsoloslugun belirledigi yerlerden almalisiniz. TR icin sadece bir yer var alabileceginiz.

Oyle mi, ben normal Adjustment of Status yapilirken USCIS'in belirledigi doktorlardan alinan muayene sonucu turkiye icinde gecerli olur saniyordum. Sadece mulakata Turkiye'ye gitmeyi dusunuyordum ancak suan saglik muayenesinide orada halletmemk gerekecek sanirim. Ankara'da ki gidilen doktorun internet sayfasindan biraz arastirdim ve genelde ortamala 2 gune saglik raporunuz cikiyor diyor. Soyle bir plan yapmak nasil olur sizin fikrinizce? Ucak biletlerimi mulakat tarihinden 1 hafta oncesi ve bir hafta sonrasina alacak sekilde yapmak, Ilk hafta saglik raporunu alip mulakata girip ertesi hafta icerisinde de konsoloslugun pasaportu bana kargolamalarini beklemek. Sanirim 2 hafta icerisinde bunlar halledilebilir diye dusunmekteyim. Fikriniz nasil olur? Tesekkurler

Hayir, maalesef gecerli olmuyor...siz USCIS ile degil, DOS ile Green Card alacaksiniz, o nedenle konsolosluklarin yonergelerini takip etmelisiniz.

Mulakattan 4 gun once Turkiye'ye varmaniz bile yeterli. Nerdeyse tum belgeleri onceden toparlayabilirsiniz. Evet,
    saglik raporunu ertesi gun alabiliyorsunuz Ankara'da. Cogunlukla randevudan sonra 1 hafta icinde pasaportunuz elinizde oluyor ama tabii ne olacagi belli olmaz. Mumkunse donusu esnek bilet olarak almak faydali olur.

• Merhaba, L1 ile Amerika’da yaşıyoruz, 2019 15k gc talihlisiyiz, cp ankara ile randevu tarihi bekliyoruz inşallah nisana. Kafamıza takıldı, eğer vizemiz onaylanır ise , başka hiç bir form doldurmadan amerika’da işlerimize devam edebiliyor muyuz; yoksa bir form doldurup bildirim yapmamız gerekiyor mu? Teşekkürler şimdiden

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@elif-unal AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak içinde söyledi:

Merhaba, L1 ile Amerika’da yaşıyoruz, 2019 15k gc talihlisiyiz, cp ankara ile randevu tarihi bekliyoruz inşallah nisana. Kafamıza takıldı, eğer vizemiz onaylanır ise , başka hiç bir form doldurmadan amerika’da işlerimize devam edebiliyor muyuz; yoksa bir form doldurup bildirim yapmamız gerekiyor mu? Teşekkürler şimdiden

Is yerinize statunuzun Green Card'a dondugunu haber vermeniz yeterli.

• Merhabalar,

Ben DV2019 programinda secildim. DS260 formunu coktan doldurup gonderim ve ABD'de adjustment of status yapmaya planliyorum. I-485 ve diger belgeleri USCIS'e ibraz ettikten sonra kac gun icinde onaylaniyor acaba? Numaramin onumuzdeki ay current olabilecegini dusunursek, zamaninda vizem onaylanabilir mi.

Tesekkurler,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@phellos07 AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak içinde söyledi:

Merhabalar,

Ben DV2019 programinda secildim. DS260 formunu coktan doldurup gonderim ve ABD'de adjustment of status yapmaya planliyorum. I-485 ve diger belgeleri USCIS'e ibraz ettikten sonra kac gun icinde onaylaniyor acaba? Numaramin onumuzdeki ay current olabilecegini dusunursek, zamaninda vizem onaylanabilir mi.

Tesekkurler,

Onaylanma ihtimali var, ama yine de Consular Processing yapmanizi tavsiye ederim, ~3-4 ay suruyordu, zaten 5 aylik bir sure kaldi DV2019 surecinin bitmesine... biraz gecikme olursa sorun yasayabilirsiniz. Onceki sayfalardaki mulakat deneyimlerini okuyabilirsiniz.

• @phellos07 Merhaba, bu sene icin AOS basvurusu yaptiniz mi ? ne kadar surede sonuclaniyor fikriniz var mi ? bizim numaramiz haziranda current olacak ama process sureleri cok korkunc gorunuyor 15-20 ay gibi

edit: sonradan farkettim siz de yeni yapmayi planliyorsunuz galiba

• @salvador Merhabalar, bu konuda hic bir bilgim yok maalesef... Ama orada gosterilen islem sureleri aile birlesimi veya isveren araciligiyla olan I-485 islem sureleri. Diversity visa icin daha farkli bir islem suresi olur diye tahmin ediyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@salvador evet, sayin @Phellos07 'nin dedigi gibi DV icin I-485 sureci daha farkli isliyor, o kadar uzun surmuyor ama problem olan kisim islemlerinizin Eylul sonuna kadar biteceginin garantisini hickimse veremez. Konuya daha once aktarilan deneyimleri incelemenizi tavsiye ederim.

• Arkadaslar merhaba!!
    Daha once de sormustum fakat net bir bilgi alamadim : Ben de AOS yaptim fingerprint verdim 01.03.2019da, bugun itibariyle hala bir interview mektubu gelmedi, 1 ay 24 gun oldu biometric vereli, receipt number ile USCIS ten baktigimda evraklariniz inceleniyor denmektedir: acaba beklemeli miyim ? Fingerprint verildikten ne kadar sure sonra interview mektubu gelir? Bilgisi olan varsa cok makbule gecer , simdiden tesekkurler...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aoz AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak içinde söyledi:

Arkadaslar merhaba!!
    Daha once de sormustum fakat net bir bilgi alamadim : Ben de AOS yaptim fingerprint verdim 01.03.2019da, bugun itibariyle hala bir interview mektubu gelmedi, 1 ay 24 gun oldu biometric vereli, receipt number ile USCIS ten baktigimda evraklariniz inceleniyor denmektedir: acaba beklemeli miyim ? Fingerprint verildikten ne kadar sure sonra interview mektubu gelir? Bilgisi olan varsa cok makbule gecer , simdiden tesekkurler...

hangi kategori?

• Diversity visa benimkisi. Bu sene ve gecen sene amerikada mulakata girmis tanidiklar var, onlar biotmetrics tarihinden itibaren 2-3hafta icinde interview mektubu almislar , benimki acaba gecikti mi diye dusunuyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Diversity visa benimkisi. Bu sene ve gecen sene amerikada mulakata girmis tanidiklar var, onlar biotmetrics tarihinden itibaren 2-3hafta icinde interview mektubu almislar , benimki acaba gecikti mi diye dusunuyorum

Bahsettiginiz arkadaslarin size dogru bilgi verdiklerini dusunmuyorum. Forumdaki onceki deneyimleri incelemenizi tavsiye ederim.

• Incelemisim hocam onceki yillara dair birkac bilgi var, bu sene AOS yapan bir arkadas var forumda, kendisi oyle demisti, ayrica gecen sene AOS yapmis bir kisi daha var forumda, kendisi benim arkadasim oluyor, ikisi de fingerprintten 2-3 hafta sonra interview icin mektup almislar, benimkisi onlara gore biraz gec olunca merak ettim, tesekkurler...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Incelemisim hocam onceki yillara dair birkac bilgi var, bu sene AOS yapan bir arkadas var forumda, kendisi oyle demisti, ayrica gecen sene AOS yapmis bir kisi daha var forumda, kendisi benim arkadasim oluyor, ikisi de fingerprintten 2-3 hafta sonra interview icin mektup almislar, benimkisi onlara gore biraz gec olunca merak ettim, tesekkurler...

USCIS call center'i arayip bilgi alabilirsiniz.

• Hayırlı günler. Biz yaklaşık 6 ay önce isçisi Texas ofisine I -130 formunu yolladık. Sonradan AOS için de evrak göndermemız gerektiğini öğrendik. 1 hafta önce de I 485 ve I -864 formunu birlikte Chicago adresine gönderdik . Adresler farklı herhangi bir sorun teşkil eder mi ? Simdiden tesekkurler 😊

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@agasarli AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak içinde söyledi:

Hayırlı günler. Biz yaklaşık 6 ay önce isçisi Texas ofisine I -130 formunu yolladık. Sonradan AOS için de evrak göndermemız gerektiğini öğrendik. 1 hafta önce de I 485 ve I -864 formunu birlikte Chicago adresine gönderdik . Adresler farklı herhangi bir sorun teşkil eder mi ? Simdiden tesekkurler 😊

Sorun olmaz, CR1/IR1 basvurusu mu yaptiniz yani ABD vatandasiyla mi evlendiniz?

• @crazycells evet Efendim esim abd vatandasi . Bende abd de yasiyorum . Turist vizesi ile giris yaptim .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@agasarli AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak içinde söyledi:

@crazycells evet Efendim esim abd vatandasi . Bende abd de yasiyorum . Turist vizesi ile giris yaptim .

O halde su konuyu da incelemeyi unutmayin:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/510/abd-vatandasi-ile-amerika-da-evlenip-green-card-almak

• Tesekkur ederim geri donus yaptiginiz icin 👍

• Merhabalar .
    I-485 formunda ''information about your parent '' bölümünün ''parents legal name'' sorunsuna annem ve babamın isimlerini yazdım. Annemin soyadı evlendikten sonra değiştiğinden (babamın soyadını aldığından) , ''parents name at birth'' kısımına annemin kızlık soyismi ve ismini yazdım ek olarak.

Ayrıca benzer bir soru I-765 formunun 17a ve 17b bölümünde '' provide your mother'S birth name '' diye geçiyor. Burayada annemin evlenmeden önceki soyismini ve ismini yazdım.Bu şekildemi olacak acaba?

Birde I-485 formunda '' information about your children '' bölümüne amerikalı eşimin daha önceki evliliğinden olan 3 çoçugu var bunlarımı yazacağım? Benim ilk evliliğim ve çoçuğum yok.
    Cevabınız ve ilginiz için şimdiden teşşekür ederim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

79

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |