Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@mert-daloglu AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak içinde söyledi:

Basta aosu sectigim icin tekrar consular process i secme hakkim var mi? Diger bir soru, consular bunu begenmez ve reddedbilr mi diversity visa yi?

KCC'ye ulasip, gorusme yerinizi USCIS'ten Ankara'ya alabilirsiniz.

Konsolos neyi begenmeyecek tam anlayamadim? Profesyonel insanlar kendileri 🙂 , kararlari begenip begenmeme uzerine degil, sartlari saglayip saglamadiginiz uzerine oluyor. Sadece mulakat yerini degistirdiginiz icin vize basvurunuz reddedilmez.

• Merhabalar K1 vizesi ile geldiğim Amerika da nişanlım ile evlendik ve aos sürecine başlıyoruz.
    Merak ettiğim benim tekrar burdan sağlık raporu almam gerekiyormuş Türkiyeden doktordan bize verilen cd ve aşı belgesinin doktor raporu almaya giderken bir yararı olur mu hem zaman hem de maddi açıdan.
    Yakın kliniklerin hepsini aradım en düşük olan $180 den başlıyor ve yapılacak işlemlere göre artıyor şeklinde cevap verdi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@rookie AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak içinde söyledi:

Merhabalar K1 vizesi ile geldiğim Amerika da nişanlım ile evlendik ve aos sürecine başlıyoruz.
    Merak ettiğim benim tekrar burdan sağlık raporu almam gerekiyormuş Türkiyeden doktordan bize verilen cd ve aşı belgesinin doktor raporu almaya giderken bir yararı olur mu hem zaman hem de maddi açıdan.
    Yakın kliniklerin hepsini aradım en düşük olan $180 den başlıyor ve yapılacak işlemlere göre artıyor şeklinde cevap verdi.

Evet, o asi kartini kesinlikle yaninizda goturun. CD konusunda emin degilim ama onu da goturmenizi tavsiye ederim.

Bol sanslar!

• Teşekkür ederim @crazycells sanırım aşı belgem olduğu için aşı yapmazlar.
    Bi klinik ile daha görüştüm kendileri herşey dahil $300 dediler sizce $180 den başlıyor diyene gidip risk almak mı yoksa $300 diyene kafamız rahat olarak mı gitmek mantıklı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@rookie AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak içinde söyledi:

Teşekkür ederim @crazycells sanırım aşı belgem olduğu için aşı yapmazlar.
    Bi klinik ile daha görüştüm kendileri herşey dahil $300 dediler sizce $180 den başlıyor diyene gidip risk almak mı yoksa $300 diyene kafamız rahat olarak mı gitmek mantıklı?

tamamen size bagli 🙂

hayir, daha once asi oldugunuz asi yapilmayacagi anlamina gelmiyor. Ornegi grip asisi sezonluk, dolayisiyla uzun bir sure gectiyse yeni bir asi olabilirsiniz, sanirim bu sezonun asilari yeni cikti, dolayisiyla olmaniz olasi. Ayrica MMR gibi basi asilarin iki doz seklinde yapilmasi lazim, eger daha once tek doz olduysaniz bir tane daha olmaniz mumkun.

• Bu ileti silindi!

• F 1 statusdeydm .okulun hatasi yuzunden statumu kaybettim. OPT ile aos yapmak istiyordum su an ne yapmalym?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@f1ogrenci AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak içinde söyledi:

F 1 statusdeydm .okulun hatasi yuzunden statumu kaybettim. OPT ile aos yapmak istiyordum su an ne yapmalym?

Gecmis olsun. Burada belirtmemissiniz ama ben sizi buraya yonlendirdigim icin DV talihlisi oldugunuzu hatirliyorum. Su anda sizin yapabileceginiz en iyi durum dosyanizi KCC ile iletisime gecerek Ankara'ya yonlendirmek. Bunu yapmanizda hicbir sakinca yok.

Daha once soyle bir konu paylasilmisti:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/758/9-agustos-2018-itibariyle-baslayacak-f-j-ve-m-vizelerini-ilgilendiren-degisiklik

Statunuz kayboldugu icin 180 gunu gecirmeden ABD disina cikmalisiniz, yoksa alacaginiz ban gocmenlik dosyanizi kotu ekleyebilir. Su an F1 statunuzu uzatmanizin ya da degistirmenizin care olacagini zannetmiyorum (re-instatement), cunku gocmenlik isteginiz mevcutken bu tur bir basvuru yapmaniz zaten basvurunuzun iptaline neden olur, olmasa bile AOS yaptiginiz sirada USCIS gorevlisinin bunu yakalamasi uzerine problemli bir surec gecirebilirsiniz.

AOS surecinizi CP'ye cevirip sureci su konudan takip etmelisiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/524/dv2019-2019-green-card-lotosu-asamalari

• Merhaba arkadaşlar,

Bizim Aos sürecimiz başlamış bulunuyor.

30 Ekim 2018 tarihi itibari ile başvurumuzun teslim alınıp işleme konulduğu ve daha sonra ki aşamalar ile bilgi veren I-797C Formu USCIS tarafından posta yoluyla iletildi.

Bu süreçle ilgili tarihleri ve tecrübelerimi elimden geldiği kadar aktarmaya çalışacağım.

Daha önce ki iletilerimi okuyan arkadaşlar K1 vize sürecimize vaakıflar.Yeni okuyacak arkadaşlar için de kısaca özetlemek gerekirse K1 vizesi ile 22 Eylül 2018 tarihin de Amerikalı nişanlım ile evlenmek maksadıyla Atlandan Amerikaya giriş yaptım.Buraya kadar yazmış olduğum süreci daha önce K1 vizesi ile ilgili konuda aktarmıştım.

Şimdi gelelim bundan sonra ki süreç olan evlilik işlemleri ve Aos süreci ile ilgili tecrübelerime.

EVLİLİK İŞLEMLERİ

Biz nişanlım ile ne kadar erken evlenirsek Aos sürecini de o kadar erken başlatabileceğimizi bildiğimiz için 24 Eylül 2018 tarihin de evet yanlış duymadınız geldikten hemen 2 gün sonra courthouse da evlendik.Yıldırım nikahı bu olsa gerek ☺ Evlilik için sizin pasaportunuz ve nişanlınızın geçerli bir kimliği yeterli oluyor ayrıca $85 dolar kadar bir ücret alıyorlar.Biz sabah 9 da courthouse'a gittik.Görevli hanım orada bulunan bir bilgisayarda bilgilerimizi girip daha sonra yanına gelmemizi rica etti biz de bilgisayarda bilgilerimizi girdik bunlar ad soyad ,anne baba adı, uyruk, adres vb. Bİlgileri girmemiz 10 dakikadan kısa sürdü.Bilgileri girdikten sonra görevli hanımın yanına tekrar gittik ve kendisi bilgilerimizi çıktı olarak alıp teker teker bize sorarak teyit etti ve akabinde gösterdiği alanları imzalamamızı rica etti bizde imzaladık ardından tebrikler sadece bu belgeyi sizi tanıyan bir arkadaşınıza imzalatmanız gerek bende ardından orjinal evlilik sertifikanızı size postayalacağım dedi biz de peki deyip courthouse 'un tam karşısında bu belgeyi imzalamaya yetkili olan kişilerin ofisleri vardı birini seçip içeri girip imzalattık. Bunun için de $60 dolar ödedik tabi bu belgeyi normal bir arkadaşınız da imzalayabiliyor para ödemeniz şart değil biz yalnız gittiğimiz için bu yola başvurduk gerçi ben courthouse dan çıkarken aşağı da görevli olan şerife sordum kolluk kuvveti olarak bu belgeyi imzalar mısınız diye nişanlım baya kahkaha attı bu girişimimden dolayı şerifde kıl çıktı yukarıya sormam gerek kanunen imzalamam da bi sorun yoksa imzalarım dedi ne soruyorsun at işte imzanı di mi ☺ neyse hayın şerif taytıs yukarıya sordu ve onlar da imzalayamacağını belirtmişler o da haliyle imzalamadı ☺ Biz de belirtmiş olduğum o ofislerden birine gittik imzalar atıldı küçük de bi seronomi yapıp evlilik yemini ettirdiler ve tebrik ettiler o zaman tam anlamıyla farkına vardım diyebilirim evlendiğimin ☺ Ofiste ki hanımefendi geri kalan işlemleri kendisinin halledeceğini belirtti ve 2 hafta sonra da orjinal evlilik sertifikamız bize ulaştı.

Netice itibari ile evlilik işlemleri Alabama eyaleti için en fazla 1 saatinizi alıyor tabi bu yerine yoğunluğa göre değişebilir bazı eyaletler de randevu almanız da gerekebilir bunu eyaletinize göre araştırın lütfen .

AOS SÜRECİ

Biz Aos başvurumuzu elimizden geldiği kadar hızlı ve hatasız yapabilmek adına bir ajans vasıtasıyla yaptık kendiniz de çok rahat yapabilirsiniz ama biz eşimin herhangi bir belge de hata bulunup sürecin uzamasından korktuğu için ajans vasıtasıyla gerçekleştirdik ve gerçekten faydalarını gördüğümüzü söyleyebilirim.

Sayın @crazycells in Aos konusunda bu süreçten çok açık ve anlaşılır şekilde bahsettiği için doldurduğumuz formlar istenen evrakları vs gibi konuları uzun uzadıya yazmayıp kısa kısa ve önemli noktaları belirterek anlatmaya çalışacağım ayrıyetten ayrıntılı olarak sorusunu olan arkadaşlarımız olursa seve seve yardımcı olurum.

Doldurduğumuz Formlar 3 Adet

*I-485 Application to Register Permanent Residence or Adjust Status : Bu form bildiğiniz üzre AOS başvuru formu. Statümün değişmesi ve 2 yıllık geçici green kartımı almam için doldurmuş olduğum form.

*I-756 Application for Employment Authorization : Bu form statüm değişip green kart elime geçene kadar geçici olarak çalışma izni vermeleri için doldurmuş olduğum form.

*I-131 Application for Travel Document : Bu form da gerektiği taktirde ülkeden çıkıp tekrar girmemi sağlayacak belge için doldurmuş olduğum form.Sanırım bu belgeyi acil durumlar için kullanmak gerekiyor kesin bilgisi olan arkadaşlar varsa paylaşmalarını rica ederim.

Bütün konunun en önemli parağrafı şuan yazdığım parağraf burayı dikkatlice okumanızı rica ederim.Arkadaşlar K1 vizesi ile gelip evlilik yapıp Aos'a başvurduğunuz taktirde AYRIYETTEN AMERİKA DA SAĞLIK RAPORU Ve AŞI BELGESİ ALMANIZA GEREK YOK ben bu konuyu çok araştırdım en son başvurumuzu yapan ajansın belirttiği şu yazı sonucu da sağlık raporuna ihtiyaç olmadığından emin olduk.
    Bu da bize nerden baksanız en az $300 dolar kazandırdı çünkü USCIS in sitesinde belirtmiş olduğu kliniklerden en uygunu rapor ve aşılar için bizden belirtmiş olduğum tutarı talep etti.

Ajansın Yazısı ;

*If you had a medical exam when you received your Visa and it was less than one year ago, you will not need another exam. However, you must attach a copy of your shot record, the DS-3025, which
    was given to you at your medical exam. You do not need to submit your chest x-ray.

*Note that if your DS-3025 is marked "Incomplete", you may not have received all the necessary shots during your medical exam. You will need to get those shots from a Civil Surgeon before you can submit your AOS, unless the DS-3025 indicates the shots are not age appropriate or a waiting
    interval is necessary.

Yukarıda ingilizce olarak belirttiği üzere bizler vize görüşmesi için sağlık raporu ve aşı belgesi aldığımız için tekrar Amerika da almamıza gerek yok tabi sağlık raporunun üzerinden 1 yıl geçmemesi şartıyla.

Aşı belgesi DS-3025 içinse üzerinde tamamlanmamıştır kutucuğu işaretlenmemişse bu belge geçerli Amerikada bu belgeyi kullanabilirsiniz yeniden aşı olup Aşı belgesi almanıza gerek yok. @crazycells yanlış çevirmiş olduğum ya da aktardığım bi nokta varsa lütfen düzeltin .

DS-3025 denilen evrak vize görüşmesine gitmeden Unganlardan alınan Aşı Belgesi bu belgenin fotokopisini size veriyorlar bu belge çok önemli arkadaşlar bu belgeyi iyi saklayın ve muhakkak taratıp bir yerde muhafaza edin.

Tarihlere Gelecek Olursak

Amerikaya Giriş : 22 Eylül 2018

Evlilik Tarihç : 24 Eylül 2018

AOS Başvuru Formları Gönderim : 16 Ekim 2018

USCIS Received Date : 19 Ekim 2018

USCIS Notice Date : 24 Ekim 2018

USCIS den evraklarımızın ulaştığı ve işleme alınıp diğer aşamalar hakkın da bilgilendirme yapan I-797C Formunun bize posta yoluyla ulaştığı tarih : 30 Ekim 2018

Yazdıklarım tamamen kendi tecrübelerimdir arkadaşlar yazım hataları olabilir affola.Kendi tecrübe etmediğim ve doğruluğundan %100 emin olmadığım hiçbirşeyi yazmadım lakin yanlış bilip tecrübe ettiğim noktalar da olabilir , bilginiz varsa lütfen bunları düzeltin düzeltin ki istemeden de olsa kimsenin sürecine zarar vermeyelim☺

Süreç ile ilgili gelişmeleri ilerleyen zamanlar da gelişme oldukça paylaşacağım.

Umarım bu yazının sizlere az da olsa yararı dokunur sağlıcakla kalın ☺

• Merhaba arkadaşlar ,

02 Kasım 2018 tarihi itibariyle Form I-797C Biometrics Appointment Letter elimize ulaştı bu belge parmak izi için gönderilen randevu daveti oluyor.Belgeye göre 16 Kasım 2018 tarihi saat 14.00 de beni parmak izimi almak amacıyla Birmingham/AL USCIS ofisine davet ediyorlar.

Güncel Tarihlere Gelecek Olursak

Amerikaya Giriş : 22 Eylül 2018

Evlilik Tarihç : 24 Eylül 2018

AOS Başvuru Formları Gönderim : 16 Ekim 2018

USCIS Received Date : 19 Ekim 2018

USCIS Notice Date : 24 Ekim 2018

USCIS den evraklarımızın ulaştığı ve işleme alınıp diğer aşamalar hakkın da bilgilendirme yapan I-797C Formunun bize posta yoluyla ulaştığı tarih : 30 Ekim 2018

Form I-797C Biometric Appointent Letter: 02 Kasım 2018

Biometric Appointment Tarihi: 16 Kasım 2018

• Selam arkadaşlar,

Dün 16 Kasım 2018 saat 2 de Aos için USCIS Birmingham/AL ofisin de Biometrik randevumuz vardı.

Saat 1.40 gibi içeri girdik daha önce almıyorlarmış her randevu saatinden 20 dakika önce içeriye alım başlıyormuş bizimkisi tamamen tesadüf olarak bu saate denk geldi ve girdik.

Girişte bankoda ki hanımefendiye bize gelen randevu mektubunu ve pasaportumu verdik kendisi sıra numarasıyla başka bir formu zımbalayıp lütfen bunu doldurun sıra numaranız yanınca sizi çağıracağız dedi.Verdiği form da ad soyad,ülke bilgisi,göz ve saç rengi,boy,kilo ve etnik bilgileriniz soruluyor.

Sıra numaranız yandıktan sonra çağrılıyorsunuz görevli hanım formu sizden alıp, orada bulunan bir makinenin yanına fotoğrafınızı çekmek için oturmanızı söylüyor.Fotoğraf çekildikten sonra elektronik imzanızı almanızı sağlayan cihaza imza atıyorsunuz ardından bütün parmaklarınızın izi alınıyor ve I-797C randevu formunuza kaşe vurup işlemi tamamlıyorlar.

Bu aşamadan sonra çalışma ve seyahat izninin gelmesinin ve interview tarihi için beklemekten başka birşey kalmıyor sanırım.

• Merhabalar,
    Aos başvurmuştum. numaram 15*** lerde.
    Henüz numaram aktif olmadığı için bir şey doldurmadım. Şuan bulunduğum işten çıkma durumum var legal olarak çalışmaktayım. Burda kalarak sürece devam edebilirmiyim yoksa cp mı yapmam gerekiyor. şuanda ki vizem 5 yıllık. Ama işten çıkınca iptal olurmu onu bilmiyorum.
    Yardımcı olursanız sevinirim.
    Teşekkürler şimdiden

• Vizenizin turu neydi, L tipi gibi sirkete bagimli vize ise sirketten ayrildiginiz anda, vize gecerliligi de bitiyor. Sirkete bagli degilse sorun olmayabilir

• @elif-unal vize türüm A2 elif hanım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@alicem AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak içinde söyledi:

Merhabalar,
    Aos başvurmuştum. numaram 15*** lerde.
    Henüz numaram aktif olmadığı için bir şey doldurmadım. Şuan bulunduğum işten çıkma durumum var legal olarak çalışmaktayım. Burda kalarak sürece devam edebilirmiyim yoksa cp mı yapmam gerekiyor. şuanda ki vizem 5 yıllık. Ama işten çıkınca iptal olurmu onu bilmiyorum.
    Yardımcı olursanız sevinirim.
    Teşekkürler şimdiden

DS260 doldurdunuz mu? Yoksa pas mi geciyorsunuz formu?

AOS yapacaginiz icin I-485 formunu gonderene kadar statunuzu korumanizi tavsiye ederim, diger turlu sorun yasayabilirsiniz.

• @crazycells çok teşekkürler bir şey daha sormak istiyorum size zahmet. Aos u abd mercilerinde cp çevirmek çok zormu yada uzun bir süre alıyor mu?
    Teşekkürler crazycells

• Bu mesajı yazan Cihan Sevinç Kardeşiyim.
    Merhaba geçen sene çekilişten green kart çıktı aos yaptım f1 la Amerika’da bulunuyordum Türkiye’den yapmadıgima cok pişman oldum Türkiye’den yapsaydım hem daha az masraf olacaktı hem daha hızlı olacaktı Amerika’dan alacaklara tavsiyem numaraları vize bülteninde gözüktügu zaman hemen dosyalarını göndersinler benim numaram
    ocakta yayınlandı mart için ben marta dosya hazırlayıp Mart’ın 20 sinde gönderdim ama Ocak’ın 15’inde yayınlanır yayınlanmaz hazır olsa gönderebilirmisim onuda sonradan ogrendim İngilizcem iyi olmadığı için avukatla yaptım İngilizcesi iyi olanlar kesinliklikle cok zor bir surec deil uscis sitesinden bakarak kendileri yapabilirler
    Yani önceden ds 260 ı doldurup göndermiştim sonra numaram geldiği zaman diğer istenenlere dosya ile birlikte gönderdim daha sonra parmak izi geldi parmak izi verdim parmak izinden genelde 1veya 2 ay içinde mülakat gelmesi lazım benim mülakatım gelmedi dört ay geçti mülakat gelmediginden dolayi info pass Appointment aldim gece girip bakarsaniz bulursunuz infopass appointmenti görüşme yaptım sonraki hafta hemen mülakata aldılar daha sonra da iki hafta içinde kartim geldi.
    Sonuç olarak bu süreçte Ali Cihan bey avukatta çok daha fazla yardımcı oldu burdaki bilgiler gerçekten çok kıymetli ve bu bılgılerden yararlanarak gc sürecini kendiniz yapabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@alicem AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak içinde söyledi:

@crazycells çok teşekkürler bir şey daha sormak istiyorum size zahmet. Aos u abd mercilerinde cp çevirmek çok zormu yada uzun bir süre alıyor mu?
    Teşekkürler crazycells

Surec DV sureci oldugundan, KCC'ye bilgi vererek yapabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yakup-talha-sevinç AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak içinde söyledi:

Bu mesajı yazan Cihan Sevinç Kardeşiyim.
    Merhaba geçen sene çekilişten green kart çıktı aos yaptım f1 la Amerika’da bulunuyordum Türkiye’den yapmadıgima cok pişman oldum Türkiye’den yapsaydım hem daha az masraf olacaktı hem daha hızlı olacaktı Amerika’dan alacaklara tavsiyem numaraları vize bülteninde gözüktügu zaman hemen dosyalarını göndersinler benim numaram
    ocakta yayınlandı mart için ben marta dosya hazırlayıp Mart’ın 20 sinde gönderdim ama Ocak’ın 15’inde yayınlanır yayınlanmaz hazır olsa gönderebilirmisim onuda sonradan ogrendim İngilizcem iyi olmadığı için avukatla yaptım İngilizcesi iyi olanlar kesinliklikle cok zor bir surec deil uscis sitesinden bakarak kendileri yapabilirler
    Yani önceden ds 260 ı doldurup göndermiştim sonra numaram geldiği zaman diğer istenenlere dosya ile birlikte gönderdim daha sonra parmak izi geldi parmak izi verdim parmak izinden genelde 1veya 2 ay içinde mülakat gelmesi lazım benim mülakatım gelmedi dört ay geçti mülakat gelmediginden dolayi info pass Appointment aldim gece girip bakarsaniz bulursunuz infopass appointmenti görüşme yaptım sonraki hafta hemen mülakata aldılar daha sonra da iki hafta içinde kartim geldi.
    Sonuç olarak bu süreçte Ali Cihan bey avukatta çok daha fazla yardımcı oldu burdaki bilgiler gerçekten çok kıymetli ve bu bılgılerden yararlanarak gc sürecini kendiniz yapabilirsiniz.

elinize saglik. Gecen yil ilginc bir yil oldu, vize sayisi da ucu ucuna yettigi icin sizin gibi AOS yapanlara sira gelmez gibi oldu.
    Ben normalde de CP surecini tavsiye ediyorum, cunku AOS'ye gore oldukca hizli ve daha az masrafli ama ABD'yi terketmek istemeyen arkadaslar AOS surecini zorluyorlar.

Ama siz zamaninda islemleri usteleyerek ve USCIS ofise giderek en iyisini yapmissiniz, yoksa hic cagirmayabilirlerdi mulakat icin ve Green Card sansinizi kaybedebilirdiniz.

Bundan sonraki surecte bol sanslar.

• @yakup-talha-sevinç
    Merhabalar,
    Da 260 gerekli mi aos için onu merak ediyorum.
    Ve ayrıca sağlık kontrolü belgeleri aşı belgeleri ikametgah i94 pasaport fotokopisi vb tüm bu belgelerin fotokopilerini bir dosya yapıp önden uscis göndermemiz gerekiyor. Sanırım durumu doğru anladım. Ve sonra bu tüm belgeleri onay geldikten sonra görüşmeye giderken asıllarıyla mülakata girmem gerekiyor.
    Şimdiden teşekkürler sevgilerimle..

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |