Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Ipek-Ozaydin tebrikler Hayirli olsun. Darisi basimiza insallah.

• @go-gc-go malesef bu tarihler icin uygun degil. I-485 formunu gondermek icin Amerikaya en az 3 ay once girmeniz gerekiyordu. Turist vizesiyle girip hemen greencard islemlerini baslatamiyorsunuz. En az 90 gun gecmesi gerekiyor ve niyet degisikliginizi beyan edip hali hazirda dv2021 talihlisi oldugunuzu belirtip I-485 formunu ve diger evraklari gonderebiliyorsunuz. Malesef bu sure icinde yapamazsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ipek-Ozaydin gözünüz aydın, hayırlı olsun.

• Dosya Numarasi: 2021EU27xxx
    KCC ücretinin gönderilmesi: 30/03/2021
    I-485 gonderimi: 30/04/2021
    Receipt notice: 21/04/2021
    Saglik Muayenesi: 27/04/2021
    Biometrics Randevusu: 10/08/2021
    Vize Mulakati: 11/08/2021
    Vize Onayi: 11/08/2021
    Pasaport Teslimi: gg/aa/yyyy

Tarihsel sıralama ile yaşadıklarımızı sizinle paylaşmak isterim.
    L1 vizesi ile Amerika’da bulunuyoruz. Süreci avukatsız yürüttük.
    1 Mayıs itibari ile current olacağımızı varsaydığımız için KCC ücretini (Kişi başı 330dolar) 30 Martta gönderdik. Faturanın gelmesi 1 ayı bulduğu için ve hazırladığımız aos paketinin içine koymamızın faydalı olduğunu okuduğumuz için önden başlattık.
    30 Martta kargoladığımız ücret 5 Nisan’da ödemesini çektiler. Receipt 21 Nisan’da ulaştı.
    DS-260 gerekli değil fakat önerildiği için tercihen doldurduk. Fakat ne 2 NL geldi ne bildirim. DS-260 ‘ı doldurumamızın süreçte hiçbir etkisini görmedik, arka planda birşeyi etkilemiş midir bilmiyorum.
    Az da bir ihtimal olsa AOS paketinizi tam gönderirseniz görüşme olmadan green cardı verebiliyorlar. Biz de vaktimiz olduğu için herşeyi koyduk.Paketimizdekiler:

Cover letter (DV talihlisi olduğumuz için zaman kısıtımızı kısaca belirten ve paketin içindekileri özetleyen bir yazı)

Common Documents for Principal Applicant, Spouse and Child

1. DV2021 Selectee Notification Letter
    2. Form G-1450 Authorization for Credit Card Transactions
    3. Form I-485 Application to Adjustment of Status
    4. Form I-693 Report of Medical Exams in sealed envelope
    5. Form G-1145 E-Notification
    6. DV Administrative Fee Receipt
    7. Two Recent Passport Photos
    8. Passports, Visas and I-94
    9. Birth Certificates (from NYC Consulate and E-Government Website and Translations)
    10. Health Insurance Cards

Additional Documents,

1. Diplomas and Evaluations
    2. Marriage Certificate
    3. Criminal Records Document
    4. Old Passport with J1 Visa Details
    5. SSN Cards and Driver’s License

Financial Evidence,

1. Employment Letter
    2. 2020 W-2
    3. 2 Recent Pay checks
    4. Credit Score from 3 Credit Bureaus
    5. Recent Bank Statements

AOS paketimiz 4 Mayıs 2021’de Chicago Lockbox’a ulaştı. 26 Mayıs’ta dosyayı kabul ettikleri için ödemelerimizi çektiler. Fakat burada problemle karşılaştık. Eşimin ve benim ödemelerimiz çekildi. 3. Ödeme kredi kartımızdan çekilirken banka fraud olarak düşünüp ödemenin çekilmesine engel oluyor.
    Uscis ödeme alamadığı için çocuğun dosyasını geri gönderdi.Bu süreçte ne zaman tekrar başvuralım,red mektubunu bekleyelim mi diye tereddütlerimiz vardı. Bir avukatın danışmanlığından yararlandık.

LÜTFEN ÖDEMELERİNİZDE KREDİ KARTI KULLANMAYIN. Türkiye’deki alışkanlıklarımızdan kredi kartını pratik bulduk ama burda herşey en kolay checkle dönüyormuş.
    Bankadan öğrendik ve çocuğun dosyasının reddolacağına emin olduğumuz için hemen yeni dosya hazırladık ve hemen gönderdik. Bu sefer check koyduk. Sağlık raporunu kapalı zarf yeniden aldık.(doktor anlayışlıydı ekstra ücret almadı)
    2 Haziran’da çocuğun dosyası da Chicago lockboxa ulaştı ve ödemesini 23 Haziran’da çektiler.
    19 Temmuz’da bio ve interview için mektuplarımız ulaştı.

Bio ile interview arası genelde 1 hafta olunca görüşmeye kadar güvenlik kontrolünüz %90 tamamlanmış oluyor, eğer tamalanmadıysa ekstra kontrole girmiş oluyorsunuz.
    Bizim de bio ile görüşme arasında 1 gün olduğu için yetişmeyeceğini düşündük fakat yetiştiğini görüşmede öğrendik.

GÖRÜŞME, toplamda 15 dk sürdü. Başta doğru söyleyeceğimize dair yemin ettirdi.I-485 formu üzerindeki bilgileri teyid etti. Konsolosluktan aldığımız nufus kayıt örneğinin orjinali yanımızdaydı onu verdik, kontrollerini yaptı bize geri verdi.
    Başka hiçbir dokuman istemedi. Yukarda saydığımız dokumanları paketimizde zaten gördüğünü incelediğini belirtti. En son I-485 formuna imzamızı aldı.
    Dosyamızı onaylayacağını fakat ayrılmış vizeyi kontrol etmesi gerektiğini söyledi.

Akşamında online kontrol ettiğimizde eşim ve benim için “card is being produced” statüsünü gördük.Çocuk için henüz statü değilmedi. Yine takıldı. Umarım olumlu sonuçlanır.

Toplamda AOS paketimizi göndermemiz ile onaylanması arasında 3,5 ay geçti.
    Eğer dosyanız karışık değilse, çok statü değiştirmediyseniz rahatlıkla avukatsız da yapabilirsiniz diye düşünüyorum 😊
    Süreç kesinlikle Hazirandan sonra hızlanıyor , bir ara size sıra gelmeyecek diye düşünüyorsunuz ama burdaki memurlar da DV’nin zaman kısıtı olduğunun farkındalar. Bizim burdaki AOS grubumuzda sırası 6000 de 39000 olan vardı ve %80nimiz görüşmemizi Agustos ayında yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

Herkese bol şans dilerim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gozde deneyiminizi aktardığınız için cok ama cok teşekkürler.
    vizeniz hayırlı olsun. abd'deki hayatınızda bundan sonraki süreçte başarılar dilerim.

• @Gozde tebrikler, bu son gunlerdeki duruma bakilirsa USCIS gercekten bu ay icinde DV lottery case'lerini hizlandirmis gibi duruyor. Herkesten guzel haberler gelmeye basladi. Bizde de benim ve oglumun onay bilgisi dun geldi ama esimin henuz statu degisikligi gorunmuyor. Aile bireylerinden birisini onaylamama gibi bir sey soz konusu olmaz herhalde diye umarak heyecanla onun da case onayini bekliyoruz.

• @feyzaşener cok tesekkurler, bu aralar herkesten DV lottery onay bilgileri gelmeye basladi. umuyorum ki sizinki de en kisa zamanda olacaktir! Eger 1-2 haftaya ses cikmazsa Congressman ya da Senator'e danismayi dusunebilirsin. Ben Pazartesi mail atmistim, Carsamba bizim case'lerin onay bilgisi geldi.

• @Gozde Tebrikler

• @Gozde, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Credit Score from 3 Credit Bureaus
    Credit Score from 3 Credit Bureaus ? Bu nedir ve nereden çıkartabilirim ?

• @Gozde, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Cover letter (DV talihlisi olduğumuz için zaman kısıtımızı kısaca belirten ve paketin içindekileri özetleyen bir yazı

Birde şu yazının bir örneğini görebilme okuyabilme şansımız varmı acaba rica etsem ?

• @Ipek-Ozaydin Evet bizim de oğlumuz dün onaylandı, görüşmede bir problem yaşanmadıysa tüm aile bireyleri onaylanır merak etmeyin İpek Hanım

• @Figen Kredi kuruluşundan, bankanız da anlaşmalı ise puanınızı gösteriyor

• @Figen 4df9e437-5542-4b75-a0bc-c1f17afa9760-image.png

Cover letterın görüntüsünü paylaşıyorum Figen Hanım, devamında koyacağınız belgeleri listeleyebilirsiniz. En sonunda da iletişim bilgilerimizi yazmıştık.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@go-gc-go, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

merhaba @crazycells , turist vizesi sahibi dv2021 talihsizi aos yapmak için yarın abdye gitmeyi denese ve ülkeye girebildi diyelim. 2 hafta da beklemiş olsa ve ağustos sonu i485 doldursa, teoride ve pratikte mülakatın 30 eylül öncesine yetişmesi şansı nedir sizce? uscis'in reddetme ihtimalinin farkındayım.

Maalesef AOS surecine yeni baslayan biri artik DV2021 surecini tamamlayamaz. DV2021 surecinin bitmesine 1.5 aylik bir sure kaldi...

Ayrica turist vizesinin kullanim amacina aykiri oldugu icin, turist vizesiyle ABD'ye girince direkt bu sekilde de basvuru yapamiyorsunuz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mmeminb, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar, kendi yasadigim AOS-2021 sureci ile ilgili kisa bilgi vermek istiyorum. Suana kadar AOS'a basvuranlar oldugunu gordum ancak onay alan gormedim. Dosyam 10 agustos itibari ile onaylanmis gozukuyor. 7 Agustos 2020 tarihinde B2 vizesi ile Amerikaya giris yapmistim. 6 aylik bitime cok az bir zaman kala AOS yapmaya karar verdik ve bir avukat vasitasiyla esim ile birlikte statu degisikligi isteginde bulunduk. Surecle ilgili tarihleri imzadan gorebilirsiniz. Kendimce onemli olan su detayi anlatayim. 2 Haziran 2021 tarihinde gorusmeye girdik ve gorusme cok kisa ve oldukca rahat gecti. Yoneltilen sorular: isimler, meslekler, dogum tarihleri, evlilik tarihleri ve formlarin sonunda bulunan guvenlik sorularindan sadece birkaci. Toplam gorusme suresi bu sorular dahil 15 dakika surmemis olabilir. Gorusme New JERSEY Newark ofisindeydi. Gorusme sonunda gorevli memur dosyayi hemen onaylayamayacagini, belgelerin tam oldugundan emin olmak istedigini ve odemelerin yapilip yapilmadigini sormasi gerektigini soyledi (Gorusme sirasinda odemeleri yaptigimiza dair makbuzlari vermemize ragmen). Sonrasinda 2 hafta icerisinde sonucu USCIS takip sisteminden sonucu gorebilecegimizi soyledi. Ama yaklasik 9 haftalik sabirsiz bekleyisin sonunda sistem uzerinden "Interview must be reviewed" ibaresinin yerini "New Card Is Being Produced" ibaresini aldigini gorduk ve rahat bir nefes aldik. Kendi surecim bu sekilde gerceklesti. Darisi tum onay bekleyenlerin ve bekleceklerin basina 🙂

hayirli olsun, bundan sonraki surecte bol sanslar 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ipek-Ozaydin gozunuz aydin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erika, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

ASC randevusundan sonra dosya numarama baktigimda 485 icin ''case ready to be scheduled for an interview'' yazarken EAD ve AP icin halen ''case received'' yaziyor. Sizce EAD&AP yi es gecip direkt GC randevusu mu verecekler demek oluyor bu?
    Baskalarinin EAD&AP durumu icin, gordugum kadariyla, bu asamada ''card being produced'' yaziyor.. Dusuncelerinizi paylasabilirseniz sevinirim 🙂

Yakin zamanda guncellenecektir. Bir problem oldugunu sanmiyorum...

Ayrica I-485 basvurusu icin randevu alip onay alsaniz bile GC'nin basilmasi icin I-130 veya I-140 formunuzun da onaylanmasi gerekiyor. (Hangi kategoriden basvuru yaptiginizi imzaniza aktarir misiniz?)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@feyzaşener, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@mmeminb tebrik ederim. B2 ile Aos yapan bizim gibi bir aileyi ilk defa okuyorum bu forumda. Hayirlisi olsun. Mulakatimiz harfiyen ayni gecmis ama bizim gorustugumuz memur ne fee makbuzunu sordu ne de makbuzu istedi. Bende hatirlatmayi unuttum o sormayinca. Bizim gibi B2 den greencard alan dosya gormedikleri icin mulakatta kesin konusmuyorlar anlasilan. Bizim Mulakatimiz Philadelphia’da oldu. Memur Bize de eksik evrak ya da istenecek extra bir evrak olursa size bildirilecek deyip sonlandirdi mulakati. Benim aklina takilan 30 Eylule kadar sonuclanmazsa herhangi bir mektup ya da uscis sayfasinda bir degisiklik olmazsa greencard alamaz miyiz? @crazycells

30 Eylul'e kadar onaylanmis olmasi lazim sayin @feyzaşener , aksi durumda GC sansinizi kaybedersiniz.

Isterseniz USCIS call center'i sabah saatinde acilir acilmaz arayin ve baski yapin. Olmadi USCIS field office'e gidip durumunuzu anlatin ve baski yapin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gozde, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

GÖRÜŞME, toplamda 15 dk sürdü. Başta doğru söyleyeceğimize dair yemin ettirdi.I-485 formu üzerindeki bilgileri teyid etti. Konsolosluktan aldığımız nufus kayıt örneğinin orjinali yanımızdaydı onu verdik, kontrollerini yaptı bize geri verdi.
    Başka hiçbir dokuman istemedi. Yukarda saydığımız dokumanları paketimizde zaten gördüğünü incelediğini belirtti. En son I-485 formuna imzamızı aldı.
    Dosyamızı onaylayacağını fakat ayrılmış vizeyi kontrol etmesi gerektiğini söyledi.
    Akşamında online kontrol ettiğimizde eşim ve benim için “card is being produced” statüsünü gördük.Çocuk için henüz statü değilmedi. Yine takıldı. Umarım olumlu sonuçlanır.
    Toplamda AOS paketimizi göndermemiz ile onaylanması arasında 3,5 ay geçti.
    Eğer dosyanız karışık değilse, çok statü değiştirmediyseniz rahatlıkla avukatsız da yapabilirsiniz diye düşünüyorum
    Süreç kesinlikle Hazirandan sonra hızlanıyor , bir ara size sıra gelmeyecek diye düşünüyorsunuz ama burdaki memurlar da DV’nin zaman kısıtı olduğunun farkındalar. Bizim burdaki AOS grubumuzda sırası 6000 de 39000 olan vardı ve %80nimiz görüşmemizi Agustos ayında yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.
    Herkese bol şans dilerim

Tebrikler, hayirli olsun... bundan sonraki surecte bol sanslar...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Figen, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@Gozde, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Credit Score from 3 Credit Bureaus
    Credit Score from 3 Credit Bureaus ? Bu nedir ve nereden çıkartabilirim ?

Su basligin ilk iletisinin alt kismini inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/80/kredi-skoru-credit-history

Sonra da suradan kredi gecmisinizi ayrintili olarak cikarabilirsiniz, fakat skoru icin bankalari veya creditkarma, credit sesame gibi yerleri kullanabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

35

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |