Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @feyzaşener benim de esimin yarin biometric randevusu var daha, o yuzden umidi kesmemek lazim 🙏🏼 Benim anladigim kadariyla ayin sonuna kadar “case was approved” yazisini gormek hedefimiz, ondan sonra kartin basilip size gonderilme kisminin ne kdr surecegi onemli degil.

• Arkadaşlar merhaba. Eşim Amerikada doktora öğrencisi 2022 green card çekilişini kazandı. Sıramız 15xxx. AOS yapmayı düşünüyoruz. 3 aydır konuşmadığımız kişi kalmadı. Avukat tutmak için maddi durumumuz müsait değil. Fakat sürecin nasıl olacağıyla ilgili net bir bilgi bulamadık.

Buradaki başlığı da okudum. Malum eylül ayı geldi. Zaman daraldı bilgisi olan biri lütfen bana yardımcı olabilir mi?

İlk merak ettiğim konu DS formunu doldurmamız gerekiyor mu? (En başta dolduracaktık ancak ücretsiz danışmanlık veren bir avukat gerek olmadığını I-485 doldurmamız gerektiğini söyledi.)
    Benim araştırmama göre anladığım önce DS doldurup sonra sıramız gelince I-485i doldurmamız gerektiği. Lütfen birisi bana tane tane yazabilir mi zaman daraldıkça stresimiz artmaya başladı. Teşekkür ederim şimdiden.

• Merhaba @Samet-Ka bey, bizde B2 vizesiyle aos yaptik ve avukatla calistik surecimiz diger statulerden farkli oldugu icin. Aos yapanlarin Ds260 formunu doldurmasina gerek olmadigini I-485 formunu doldurmasi gerektigine eminim ama her iki formu dolduran da var. Numaraniz current olur olmaz formunuzu ve evraklarinizi hazir edip gondermenizi tavsiye ederim. @Figen hanim da avukatsiz kendi hazirlayacakti dosyasini. İrtibat kurabilirsiniz fikir almak icin. Kolayliklar dilerim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Samet-Ka, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Arkadaşlar merhaba. Eşim Amerikada doktora öğrencisi 2022 green card çekilişini kazandı. Sıramız 15xxx. AOS yapmayı düşünüyoruz. 3 aydır konuşmadığımız kişi kalmadı. Avukat tutmak için maddi durumumuz müsait değil. Fakat sürecin nasıl olacağıyla ilgili net bir bilgi bulamadık.

Buradaki başlığı da okudum. Malum eylül ayı geldi. Zaman daraldı bilgisi olan biri lütfen bana yardımcı olabilir mi?

İlk merak ettiğim konu DS formunu doldurmamız gerekiyor mu? (En başta dolduracaktık ancak ücretsiz danışmanlık veren bir avukat gerek olmadığını I-485 doldurmamız gerektiğini söyledi.)
    Benim araştırmama göre anladığım önce DS doldurup sonra sıramız gelince I-485i doldurmamız gerektiği. Lütfen birisi bana tane tane yazabilir mi zaman daraldıkça stresimiz artmaya başladı. Teşekkür ederim şimdiden.

merhaba,
    öncelikle "Fakat sürecin nasıl olacağıyla ilgili net bir bilgi bulamadık." yorumunuzu garipsedim çünkü; yazdığınız başlığı dikkatlice okumadığınızı düşünüyorum. sadece bu başlığın ilk sayfasındaki iletileri okumanız bile sürecin %90'ını bitirmeniz için bile yeterli olacaktır. lütfen bu başlığı okuduğunuza emin olun..

avukat tutmaya maddi imkanınız olmayabilir, bu konuda kendi dinamiklerinizi elbette en iyi siz bilebilirsiniz ancak; elinizde bu forum gibi bir kaynak varken emin olun kendi başınıza da bu süreci ilerletebilirsiniz. çünkü bütün arkadaşlarımız süreçleriniz bütün adımlarıyla paylaşıyor.

buyurun size sürecin sürecin tane tane yazılmış hali 🙂

https://yesilkartforum.com/forum/post/180

• Merhaba arkadaşlar... F-1 vizesi ile alınan SSN'in kampüs-dışı işlerde kullanımı AOS'u etkiler mi? Bilgi ve tecrübelerinizi bekliyorum... teşekkür ederim

• @gucarslan merhabalar,
    haklısınız kendimi doğru ifade edemeişim. Net bir bilgi bulamadık derken okuduğumuz bilgiler, konuştuğumuz kişiler olayı netleştirmek yerine kafamızı karıştırdı demek istedim.
    Okuduğum bazı yorumlardan ve konuştuğumuz kişilerden bazıları AOS için ds260 a gerek olmadığını @feyzaşener hanımefendinin de söylediği gibi sıramız geldiği zaman I-485 doldurmamız gerektiği yönündeydi.

Yine aynı şekilde burada okuduğum bazı yorumlarda AOS yapan arkadaşların önce DS260 formunu doldurup sonrasında sıraları gelince I-485 formunu dolduklarını gördüm. Bu ikilem kafamı karıştırdı.

Hatta yine burada DS260 formunun başında AOS seçeneğini işaretleme gibi bir opsiyon olduğunu okudum. Sonrasında DS formuna başlayıp baktığımda mülakat yeri seçiminde USCIS olduğunu(sanırım eşimin adresi US olduğu için böyle bir seçenek var) gördüm.

Bu başlığın ilk sayfasını da okudum. Orda AOS için DS formuyla ilgili bir açıklama yoktu. Fakat elçiliğin açıklamalarında DS formunu herkesin doldurması gerektiği gibi bir ibare vardı. Yani sonuç olarak ne yapacağımıza karar veremedik.

Özetle sormak istediğim DS formunu doldurmak AOS sürecinde bize olumsuz bir etki yaratır mı? Şimdiden teşekkürler.

• @denizkaya Yasal olarak kullanamazsınız diye biliyorum. Yani işveren de buna gore hareket eder.

• @Samet-Ka Merhaba . Telegram AOS grubumuza beklerim

• Merhaba. EAD kartim yeni ulasti. Ead den sonra SSN almak icin SSA`e basvurmam gerekli mi yoksa belirli bir zamandan sonra mi geliyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Samet-Ka, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Arkadaşlar merhaba. Eşim Amerikada doktora öğrencisi 2022 green card çekilişini kazandı. Sıramız 15xxx. AOS yapmayı düşünüyoruz. 3 aydır konuşmadığımız kişi kalmadı. Avukat tutmak için maddi durumumuz müsait değil. Fakat sürecin nasıl olacağıyla ilgili net bir bilgi bulamadık.

Surecinizi etkilemeyecek ama DS-260 formunu doldurup KCC'ye gonderin. Ilk sayfada mulakat yerini USCIS olarak secin.

Bu basliktaki ilk iletiyi bir daha gozden gecirmenizi tavsiye ederim. Sonrasinda sorularinizi bu baslik altinda sorabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Fahri, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba. EAD kartim yeni ulasti. Ead den sonra SSN almak icin SSA`e basvurmam gerekli mi yoksa belirli bir zamandan sonra mi geliyor?

Direkt SSA ofisine basvuru yapabilirsiniz, beklemenize gerek yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@denizkaya, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba arkadaşlar... F-1 vizesi ile alınan SSN'in kampüs-dışı işlerde kullanımı AOS'u etkiler mi? Bilgi ve tecrübelerinizi bekliyorum... teşekkür ederim

Hangi kategoriden gocmenlik aliyorsunuz?

AOS yapmak icin statunuzu ihlal etmemeye dikkat etmelisiniz. Unauthorized employment'tan kacinin...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Samet-Ka merhaba. DS260 formu doldurmanızın hiçbir zararı yok, doldurabilirsiniz.

• Merhaba, bende 2021 talihlisiyim ve sizlerle tecrübemi paylaşmak istiyorum. Numaram Mayıs ayında current oldu. Nisan ayında hala konsolosluklar açık olmadığı için New York’ta yaşayan avukat arkadaşım Bilgehan Yasin Akalan ile iletişime geçtim. Belgeleri 2-3 gün içinde hazırlayıp gönderdik. Belgeleri gönderirken tetanoz aşısı olmam gerektiği ama Koronanın iki aşısı arasında olmam önerilmediği için sağlık raporunu mülakata getireceğimizi beyan ettik. Yaklaşık bir ay sonra parayı çektiler hesaptan. Para çekildikten bir ay sonra da biyometrik randevusuna gittim. Hemen akabinde bir RFE geldi ve sağlık raporumu onlara postalamam söylendi. Sağlık raporu ellerine ulaştıktan sonra bir buçuk ay kadar bir bekleyiş oldu. Bu sırada avukatım her iki haftada bir USCIS i arayıp bilgi istedi. Avukatlarla çalışmanın iyi yanı onlar aradıklarında sizin için yeni bir istek yarattırabiliyorlar. Bu açılan istekler işlerin kesinlikle daha hızlı işlemesine ve dosyanızın milestonelarının çabuk gelmesine yol açıyor. Bir hızlandırma talebinde bulunduk ama 60 gün içinde cevap gelecek dendi. 60 gün de Eylül’ün sonuna denk geliyordu. Bu nedenle hemen üst makama itiraz edildi (ombudsman). Ayrıca yaşadığım bölgeden bir congresswoman a ve iki senatör e benim için USCIS e hızlandırma isteğinde bulunmaları için istekte bulunuldu. Bu istekleri avukatım tamamladığı için tam emin olmasamda sanırım bu kişilerin kendi internet sitelerinde formlar var bu tarz istekler için. Bir sorun burada korona döneminde herkes evden çalıştığı için veya güvenlik nedeniyle postalar ya ulaşıyor ya hiç ulaşmıyor. Bu nedenle ayrıca mail yoluyla da avukatım bu kişilere ulaştı. Congreswoman in ofisinden görüşmemin USCIS tarafından waive edilmiş olduğunu ve dosyamın bir memur tarafından inceleniyor olduğunu görmedik ve ondan bir hafta sonra iki gün önce de dosyam onaylandı. Benim tavsiyem eğer maddi gücünüz yetiyorsa kesinlikle bir avukatla çalışmanız. Kesinlikle işler çok kolaylaşıyor ve hızlanıyor. Nisanda başladığım süreç resmen ucu ucuna yetişti. Umarım bütün AOS yapan 2021 talihlileri bu ayın sonuna kadar iyi haberler alırlar!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nzbl tebrik ederim, vizeniz hayırlı olsun.
    dediğiniz gibi avukatla çalışmak süreci sorunsuz ve hızlı ilerlemesini sağlıyor.
    abd'deki hayatınızda bol şans diliyorum.

• @crazycells @gucarslan yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Ben türkiyede kadrolu öğretmen olarak çalışıyorum. İlk haftamız çok yoğun olduğu için hızlı cevap veremedim kusura bakmayın. En azından sizin sayenizde bir adım atıp ds formuna başlamış olduk çok teşekkür ederim.

Şimdi 2. bir soru sormak istiyorum. Çekiliş sonucunda kazanan eşim olduğu için ben onun üzerinden bu hakka sahibim. Konsolosluğun sayfasında eşlerin ayrı yerlerden başvurabileceğine dair bir yazı okudum. Bu mümkün müdür? Ben türkiyeden eşim ise amerikadan süreci tamamlayabilir mi?( Bunu istememizin sebebine gelince herhangi bir olumsuzluk ve green cardı alamama durumunda burdaki mesleğimi kaybetmek istememem. Süreci orda tamamlamak istersem istifa edip amerikaya gitmem gerekiyor.) Benim buradan eşimin oradan tamamlaması için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

@Figen hanım daha önce hiç telegram kullanmadım dün indirdim. AOS grubuna katılmam için bir link ya da davet mi gerekiyor? Teşekkür ederim.

• @gucarslan teşekkür ederim! İnşallah sizlerinde hayırlı haberlerini alırız.

• @nzbl Öncelikle tebrikler ve hayırlı olsun darısı başımıza olsun diyelim . Yazınızda dikkatimi çeken kısım Mülakatınızın waive edilmiş olması oldu . Bildiğim ve duyduğum kadarı ile Evlilik ve DV ile AOS başvurularında Mülakata gerek yok kararı pek görülen bir şey değil , ama tabi çok iyi olmuş 🙂 Benimde böyle bir opsiyon için umutlarım ve dileklerim çok yüksek . Ben 22 talihlisiyim ve Ekim için current olunca hemen Ağustos da gönderdim Dosyamı , çekleri hemen tahsil ettiler aradan 2 hafta geçti henüz NOA gelmedi bakalım bekliyorum .

• @Figen Merhaba! Evet bizim öğrendiğimize göre case by case basis böyle kararlar verebiliyorlarmış. Herhalde korona zamanı yığılma olmasın diye başvurumda görünen bir sıkıntı olmadığı için, amerikada legal olduğum ve hiç statü kaybetmediğim için böyle bir karar verdiler. Eğer benim tarihlere bakarsanız zaten hep bir iki ay arayla yeni gelişmeler oldu. Zaten daha 2022 talihlileri daha başlamadığı için size bir bilgi gelmemesi normal olabilir ama umarım sizinde süreciniz hızlı ve sorunsuz hallolur!

• @nzbl hayirli olsun. Surecinizin hizli ve olumlu sonuclanmasi cok iyi olmus. Bende bu sureci avukatla surduruyorum ama hala bir donus alamadik uscisten. Son 21 gun kaldi. Hangi statudeyken aos yaptiniz acaba?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |