Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• 8 Subatta Texas Service Center'a NIW EB-2 icin attigim I-485/I-765/I-131 basvurum ulasti. Hala ne case number, ne mesaj aldim ne de cekim paraya cevrildi.
    Ne olacak bu is!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@stuka, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

8 Subatta Texas Service Center'a NIW EB-2 icin attigim I-485/I-765/I-131 basvurum ulasti. Hala ne case number, ne mesaj aldim ne de cekim paraya cevrildi.
    Ne olacak bu is!

bir problem yok, ilk bildirimin geciktigine dair cok fazla ornek var. USCIS'in ilk bildirimi gondermesi birkac ayi bulabiliyor artik.

• @crazycells Bu sene Turkiye'ye gitmek yalan oldu gene. Combo card zor gelir gibi.

• Merhaba, Amerikan vatandasi esim sayesinde green card’a basvurdum ABD’de ogrenci vizesi ile kaliyodum ogrenci vizem iptal edildi suan statum yok, advanced parole document ile Turkiyeye gitmek istiyorum giriste sorun yasar miyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Oğuzhan-Çelik, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba, Amerikan vatandasi esim sayesinde green card’a basvurdum ABD’de ogrenci vizesi ile kaliyodum ogrenci vizem iptal edildi suan statum yok, advanced parole document ile Turkiyeye gitmek istiyorum giriste sorun yasar miyim?

Sorun yok, gecerli bir vizeniz olmasa da "Advance Parole" belgenizle ABD'ye giris yapabilirsiniz.

• Eveeet! Bugun mesajlar geldi. Genel gidisat soyle oldu:

02/06/2021 : I-485/I-765/I-131 paketini Texas'a gonderdim.
    02/08/2021: Paket USCIS'in eline gecti.
    03/17/2021: $1225 cek paraya cevirdiler.
    03/22/2021: Mesajlar geldi. USCIS caseimi National Benefits Center'e Missouri ye gondermis.

Mesajlara gore:
    02/08/2021: I-765 & I-131 USCIS'da siraya alinmis.
    03/17/2021: I-485 siraya alinmis. Fingerprint fee'yi kestik diyor.

Hadi bakalim!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@stuka, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Eveeet! Bugun mesajlar geldi. Genel gidisat soyle oldu:

02/06/2021 : I-485/I-765/I-131 paketini Texas'a gonderdim.
    02/08/2021: Paket USCIS'in eline gecti.
    03/17/2021: $1225 cek paraya cevirdiler.
    03/22/2021: Mesajlar geldi. USCIS caseimi National Benefits Center'e Missouri ye gondermis.

Mesajlara gore:
    02/08/2021: I-765 & I-131 USCIS'da siraya alinmis.
    03/17/2021: I-485 siraya alinmis. Fingerprint fee'yi kestik diyor.

Hadi bakalim!

elinize saglik, basvuru surecinde bol sanslar.

• Sayin @crazycells merhabalar,

Amerikada master yaptim opt mi kullanarak calisiyorum. Suanda opt stem kismindayim. Stem opt'im Eylul 2022 yilina kadar gecerli. 2 Yildir kiz arkadasimla birlikte yasiyorum. Temmuz 1 'de Amerikada, Agustos 29'da Turkiyede evelenecegim. Kiz arkadasim Amerikan vatandasi. Remote olarak calisiyorum.

1)Turkiyeden mi green card'a basvurmak sizce daha mantikli yoksa Amerikadan basvurup Turkiyeye gitmek mi yada Amerikaya geri dondukten sonra mi basvurmak?

1. Basvuru yaptikdan sonra seyahat edebilir miyim? En kisa surecek islem hangisi olur? Islemi baslattikdan sonra seyahat edebilme sansim var midiri? Nekadar beklemeiliyim?

Tesekkur ederim.

• Sayın @crazycells merhabalar,

elimden geldiğince tüm entryleri okumaya çalıştım. ancak benzer bir sürece rastlamadığım için yazmaya karar verdim.
    Eşim dv2021 talihlisi (case no 39K), ben ise uluslar arası bir şirketin Türkiye biriminde yazılım mühendisi olarak çalışıyorum. Şirketim ihtiyaç halinde benim için l1 vizesi çıkartabileceğini ancak kendileri Green Card için başvurmayacaklarını söylüyorlar (şirket politikası herkes gelmek ister diyerek). Diğer taraftan bildiğiniz üzere Ankara halen hiç bir case no işlemedi, işlese bile 39K ya gelecek mi bilemiyoruz ve giderek umudumuzu kaybediyoruz.

Elimizdeki tüm olasılıkları sonuna kadar değerlendirmek amacıyla opsiyonlarımızı değerlendirmek istiyoruz. Amerika ya l1 vizesiyle gidersek eşim l2 vizesiyle süreci USCIS üzerinden devam edebilir diye biliyoruz. ancak USCIS sürecinin ne kadar süreceğini, 30 eylüle kadar yetişip yetişmeyeceğini bilemiyoruz; hızlandırmak için yapabileceğimiz bir şey olup olmadığını da öğrenmek istiyoruz.

Acaba forumda aos sürecini dv lottery kazanarak yapan bir kişi var mı? başvurusu ne kadar zamanda sonuçlandı? yada siz ne tavsiye edersiniz.

zaman ayırdığınız için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Berk-Yunur, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Sayin @crazycells merhabalar,

Amerikada master yaptim opt mi kullanarak calisiyorum. Suanda opt stem kismindayim. Stem opt'im Eylul 2022 yilina kadar gecerli. 2 Yildir kiz arkadasimla birlikte yasiyorum. Temmuz 1 'de Amerikada, Agustos 29'da Turkiyede evelenecegim. Kiz arkadasim Amerikan vatandasi. Remote olarak calisiyorum.

1)Turkiyeden mi green card'a basvurmak sizce daha mantikli yoksa Amerikadan basvurup Turkiyeye gitmek mi yada Amerikaya geri dondukten sonra mi basvurmak?

1. Basvuru yaptikdan sonra seyahat edebilir miyim? En kisa surecek islem hangisi olur? Islemi baslattikdan sonra seyahat edebilme sansim var midiri? Nekadar beklemeiliyim?

Tesekkur ederim.

Turkiye'ye gittikten sonra ABD'ye nasil geri donus yapmayi planliyorsunuz? Yeni bir F1 vize alarak mi?

Bu arada tek bir resmi evlilik yapabilirsiniz, ABD'de evlendikten sonra Turkiye'de bir daha evlenemiyorsunuz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@egnatius, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Sayın @crazycells merhabalar,

elimden geldiğince tüm entryleri okumaya çalıştım. ancak benzer bir sürece rastlamadığım için yazmaya karar verdim.
    Eşim dv2021 talihlisi (case no 39K), ben ise uluslar arası bir şirketin Türkiye biriminde yazılım mühendisi olarak çalışıyorum. Şirketim ihtiyaç halinde benim için l1 vizesi çıkartabileceğini ancak kendileri Green Card için başvurmayacaklarını söylüyorlar (şirket politikası herkes gelmek ister diyerek). Diğer taraftan bildiğiniz üzere Ankara halen hiç bir case no işlemedi, işlese bile 39K ya gelecek mi bilemiyoruz ve giderek umudumuzu kaybediyoruz.

Elimizdeki tüm olasılıkları sonuna kadar değerlendirmek amacıyla opsiyonlarımızı değerlendirmek istiyoruz. Amerika ya l1 vizesiyle gidersek eşim l2 vizesiyle süreci USCIS üzerinden devam edebilir diye biliyoruz. ancak USCIS sürecinin ne kadar süreceğini, 30 eylüle kadar yetişip yetişmeyeceğini bilemiyoruz; hızlandırmak için yapabileceğimiz bir şey olup olmadığını da öğrenmek istiyoruz.

Acaba forumda aos sürecini dv lottery kazanarak yapan bir kişi var mı? başvurusu ne kadar zamanda sonuçlandı? yada siz ne tavsiye edersiniz.

zaman ayırdığınız için teşekkürler.

L vizesi (dual intent visa) Green Card ile cakismayan bir vize, o nedenle ben de yerinizde olsaydim cok hizli bir sekilde L vizesi alip, daha sonra USCIS ile surece devam etmeye calisirdim. Konsolosluklardaki durum cok belirsiz, eger ABD'ye girebilirseniz en azindan numaraniz aktiflestiginde USCIS ile devam etme sansi yakalayabilirsiniz. Surecin nasil olacagi konusunda kimse garanti veremez, siz de arastirip kendinize gore en uygun yolu secin. Ayrica DV2021 icin Turkiye'de randevu alabilmeniz halinde zaten konsolosluga da gelip vizeyi alabilirsiniz. Bir de gocmenlik isteginiz L vizesi icin bir sorun teskil etmiyor, yani ABD icinde Green Card'a basvurmak statunuz icin bir sorun yaratmayacak. Onceki sayfalarda gecen yila ait AOS deneyimlerine ait bilgileri bulabilirsiniz.

• @crazycells

F1 im zaten 2021 eylule kadar gecerli. Burada evlendigimi donuste beyan edip, f1 im ile girmeyi planliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells

F1 im zaten 2021 eylule kadar gecerli. Burada evlendigimi donuste beyan edip, f1 im ile girmeyi planliyorum.

Fakat F1 gocmen olmayan bir vize ve bu vizeyi kullanarak ABD'ye giren kisinin amaci okumak olmali. Eger gocmenlik amacinizi soylerseniz bu vize ile ABD'ye girmenize izin vermeme ihtimalleri yuksek.

• Selamlar, doğru başlık altındamıyım bilmiyorum. İnterview çin hazırlık mektubunu aldım. İnterpreter götürmem gerekecek dilim olmadığı için. Fakat bununla ilgili detaylı bilgi alamıyorum, çevirmenden beklenen özellikler nedir? Uscis’ı arayıp getireceğim çevirmenin bilgilerini vermeli miyim? Yada oraya gittiğimde bir sorun yaşarmıyım (çevirmeni kabul etmemeleri gibi) ? Bu konuda çok fazla bilgi kirliliği var. Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim? Şimdiden teşekkür ederim

• @crazycells

Suanda F1 vizemin 3 yillik stem opt calisma hakkini kullanmaktayim. Okulum bitti ve calisiyorum. Gecen sene calisirkende Turkiyeye kisa donem askerlik icin Amerikaya giris cikis yapmistim bir problem olmadan. Benim tam olarak ogrenmek istedigim nokta Amerikada 1 temmuzda evlendikden sonra gerekli butun belgeleri USCIS'a gondermem ulkeye 29 Agustostaki Turkiyedeki nikahtan sonraki girisimi riske sokar mi?
    Bilginiz uzere eger basvurusam USCIS'e statum ogrenciden 'pending' olarak degisecek. Bunu engellemek icin ben burda 1 temmuzda evlenmeme ragmen green card basvurusunu Turkiyede evlenip tekrar buraya geldikten sonra yapmayi dusunuyorum Eylul basinda.

Sizce USCIS'e belgeleri 1 Temmuz Amerikadaki dugunden sonra hemen gondermeli miyim ve travel permit icin basvurmalimiyim? 2 ay lik sure yeterli midir bunun icin? Yoksa, geldikten sonra Eylul gibi basvuru yapsam herhangi bir problem ile karsilasirmiyim giriste?

Eger bu konuda bir bilginiz varsa cok makbule gecer
    Saygilar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kokikoray, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Selamlar, doğru başlık altındamıyım bilmiyorum. İnterview çin hazırlık mektubunu aldım. İnterpreter götürmem gerekecek dilim olmadığı için. Fakat bununla ilgili detaylı bilgi alamıyorum, çevirmenden beklenen özellikler nedir? Uscis’ı arayıp getireceğim çevirmenin bilgilerini vermeli miyim? Yada oraya gittiğimde bir sorun yaşarmıyım (çevirmeni kabul etmemeleri gibi) ? Bu konuda çok fazla bilgi kirliliği var. Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim? Şimdiden teşekkür ederim

Mulakata gireceginiz USCIS burosunu arayip bir supervisor ile konusmanizi tavsiye ederim, kendisine bu sorulari sorarsaniz o ofiste neye izin verilip neye izin verilmeyecegine emin olmus olursunuz. Pandemiden dolayi uygulamalarda degisiklikler duymaya basladik, farkli ofisler farkli uygulamalara sahip olabiliyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells

Suanda F1 vizemin 3 yillik stem opt calisma hakkini kullanmaktayim. Okulum bitti ve calisiyorum. Gecen sene calisirkende Turkiyeye kisa donem askerlik icin Amerikaya giris cikis yapmistim bir problem olmadan. Benim tam olarak ogrenmek istedigim nokta Amerikada 1 temmuzda evlendikden sonra gerekli butun belgeleri USCIS'a gondermem ulkeye 29 Agustostaki Turkiyedeki nikahtan sonraki girisimi riske sokar mi?
    Bilginiz uzere eger basvurusam USCIS'e statum ogrenciden 'pending' olarak degisecek. Bunu engellemek icin ben burda 1 temmuzda evlenmeme ragmen green card basvurusunu Turkiyede evlenip tekrar buraya geldikten sonra yapmayi dusunuyorum Eylul basinda.

Sizce USCIS'e belgeleri 1 Temmuz Amerikadaki dugunden sonra hemen gondermeli miyim ve travel permit icin basvurmalimiyim? 2 ay lik sure yeterli midir bunun icin? Yoksa, geldikten sonra Eylul gibi basvuru yapsam herhangi bir problem ile karsilasirmiyim giriste?

Eger bu konuda bir bilginiz varsa cok makbule gecer
    Saygilar

Siz o vizeyi ve calisma iznini ABD'de okuyup, calisip sonrasinda da Turkiye'ye donmek icin aldiniz. Fakat artik Turkiye'ye donus yapma gibi isteginiz yok, ABD'de yasamak ve gocmen olmak istiyorsunuz. F1 vizesi bu dediginiz durumla celisen bir vize maalesef. Resmi sureclerin isleyisini anlamaniz lazim.

Ozellikle de ABD'de sureclere devam ederken cikis yaparsaniz, oncelikle AOS sureciniz iptal olur, ayrica sonrasinda ABD'ye girememe ihtimaliniz de cok yuksek cunku ABD'ye bu sartlarda girebilecek bir vizeniz yok. Daha once almis oldugunuz F1 vizesini "ABD'ye girip gocmenlik islemlerini yapmak" amaciyla kullanamazsiniz.

• Merhaba , halen DV2021 randevularla ilgili bir gelişme olmadığı için mevcut b1/b2 lerimiz ile ABD giriş yaparak 90 gün bekleyip AOS yapmak istiyorum. Mantıklı/değil yorum alabilirmiyim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ucakci, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba , halen DV2021 randevularla ilgili bir gelişme olmadığı için mevcut b1/b2 lerimiz ile ABD giriş yaparak 90 gün bekleyip AOS yapmak istiyorum. Mantıklı/değil yorum alabilirmiyim.

Boyle bir ise girisecekseniz en yakin zamanda yapmanizi tavsiye ederim. Cunku 30 Eylul tarihi sizin icin de gecerli, eger 30 Eylul'e kadar randevu alamazsaniz cekilis sansinizi yitirebilirsiniz. Isterseniz bir gocmenlik avukatiyla konusup, danisin. Hatta avukatla beraber hareket etmek de iyi olur diye dusunuyorum.

• @crazycells çok teşekkür ederim, sanırım öyle yapmak zorundayım. İyi günler🙏

Benzer Başlıklar

• 321
  • 1
  • 269
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |