Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ozengnr hayır Advance Parole başvuru sahiplerinin Aos süreçlerini beklerken mağdur olmayıp seyahat edebilmeleri için verilen bir hak aciliyet ile bir ilgisi yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozengnr, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar,

Esim icin I-485 formu ile birlike I-131 (Advance Parole) ve I-765 formunu gondermek uzereyiz.

Aklimiza bir soru takildi: Esimin Advance Parole seyahat izni geldiginde ailesini ve arkadaslarini ziyaret etmek istiyor. Bizim icin cok acil bir hastalik vs durumu yok; bunun icin I-131 belgemizde oldukca durust davranip "visiting family and friends" yazdik; ek bir dokuman eklemedik. Sizce bu durumda seyahat izni alamama ihtimalimiz var mi? USCIS yalnizca acil durumlarda mi Advance Parole veriyor?

Bu sitede (https://www.boundless.com/immigration-resources/the-advance-parole-travel-document-explained/) herhangi bir acil durumun gerekmedigi, hatta seyahat planimiz belli olmasa dahi Advance Parole'a basvurmamizin iyi bir secenek oldugu yaziyor.

Tesekkurler @crazycells

Hayir, bu durumda da I-131 basvurunuzu kabul edip Advance Parole verirler.

• Tesekkur ederiz ikinize de 🙂

• @tuchi Merhaba. Anladığım kadarı ile siz konsolosluktan nüfus kayıt örneğini soyadı değişmeden aldınız ve onu AOS paketinde kullandınız değil mi? Bir de AOS formlarını yeni soyadı ile mi doldurdunuz? Mantıken öyle yapmışsınızdır diye düşünüyorum ama doğrulamak istedim çünkü paketiniz kabul edilmiş imzanızdan anladığım kadarıyla. Aynı yoldan gitmeye çalışıyorum 🙂

Nikahtan sonra yeni soyadla SSN kartı basımı için başvuru yapıcaz ve bu süreçte konsolosluğa gidip nüfus kayıt örneğini alıp AOS paketini göndermeyi düşünüyorum hızlıca. Cevabınız içn şimdiden teşekkürler.

• @merveyağmur konsolosluktan aldığım nüfus kayıt örneğini evlendikten sonra aldım.
    Evlenmeden önce Türkiye’de iken kaymakamlıktan kırmızı mühürlü almıştım onu da ekledim. Bu iki belgenin aynı belge olduğunu, türkiyede doğum sertifikası yerine geçtiğini anlatan bir mektup da ekledim belgelere.

Hangi ismi kullanacağınıza gelirse,
    Aos belgelerinde kullanacağınız isim siz nasıl istiyorsanız öyle. Ben evlenmeden önceki soyadımı middle name kısmına, eşimin soyadını last name olarak yazdım. Önceden kullanılan isimler kısmına ise bekarkenki adımı soyadımı.

Siz isterseniz eşinizin soyadını hiç kullanmayabilirsiniz, kendi soyadınız-eşinizin soyadı şeklinde beraber kullanabilirsiniz.

• Merhabalar, @crazycells

I-131, I-765, ve I-485 formlarimizi gonderdik 8 Ocak itibariyle gonderdik. Icine de G-1450, Authorization for Credit Card Transactions formunu ekledik. USCIS henuz bu parayi cekmedi.

Fakat bugun kredi kartimiz, baska bir islemden dolayi fraud suphesiyle kapatildi ve yerine yenisi acildi; haliyle bu kredi karti da farkli numaralara sahip. Bu konuda ne yapmamiz gerekir?

Tesekkurler

• Arkadaşlar arkadasim için soruyorum. Ead kart süresi doldu ve greencard mülakatı henüz gelmedi. Konu ile ilgili ne yapabilir ve ayrica sure uzatmak için herhangi bir ücreti var mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@graombze, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Arkadaşlar arkadasim için soruyorum. Ead kart süresi doldu ve greencard mülakatı henüz gelmedi. Konu ile ilgili ne yapabilir ve ayrica sure uzatmak için herhangi bir ücreti var mi?

Normalde yenilemek icin ayri bir basvuru yapip ucret oduyorsunuz diye biliyorum, fakat pandemi surecinde bununla ilgili ayri bir uygulama var mi emin degilim (gecikme, pandemi kaynakli oldugundan)...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhabalar, @crazycells

I-131, I-765, ve I-485 formlarimizi gonderdik 8 Ocak itibariyle gonderdik. Icine de G-1450, Authorization for Credit Card Transactions formunu ekledik. USCIS henuz bu parayi cekmedi.

Fakat bugun kredi kartimiz, baska bir islemden dolayi fraud suphesiyle kapatildi ve yerine yenisi acildi; haliyle bu kredi karti da farkli numaralara sahip. Bu konuda ne yapmamiz gerekir?

Tesekkurler

Su durumda ucretini alamadiklari icin size bildirim gonderecekler diye dusunuyorum. Isterseniz guncel bir G-1450 formu doldurup , kisa bir aciklama ve I-485 formunuzun kopyasi ile tekrar gonderin. Eger USCIS'e zamaninda yetisirse, ucreti alip formlari isleyebilirler; en kotu durumda sanirim site uzerinden odemenizi isteyebilirler. Surada "returned payment fee form" diye bir sayfa buldum:

Daha once boyle bir duruma denk geldigimi ben de hatirlamiyorum, sitede USCIS eger parayi alamazsa, basvuruyu iptal edip formlari geri gonderir tarzinda bir sey yaziyordu sanirim ama gercekte parayi baska turlu odemenizi isteyecekler herhalde.

• @crazycells Ben de birilerine yarari olur diye bu linki buraya birakmak istedim.

Burada yazilana gore e-devlet gayet de kabul ediliyor ama tabii certified translation olmasi lazim. Bize konsolosluk uzak oldugu icin sanirim riski alip bu sayfayi cikarip AOS paketimize ekleyip certified translation gonderecegiz... Boyle yazmissiniz diye gosterir gibi.. RFE olmayiz insallah ama olursak yazarim buraya da ..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@merveyağmur, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells Ben de birilerine yarari olur diye bu linki buraya birakmak istedim.

Burada yazilana gore e-devlet gayet de kabul ediliyor ama tabii certified translation olmasi lazim. Bize konsolosluk uzak oldugu icin sanirim riski alip bu sayfayi cikarip AOS paketimize ekleyip certified translation gonderecegiz... Boyle yazmissiniz diye gosterir gibi.. RFE olmayiz insallah ama olursak yazarim buraya da ..

Evet, ben de bir sorun olacagini sanmiyorum.

Bu, paylastiginiz sayfa Disisleri Bakanligi'nin sayfasi, yani NVC'nin bu belgeleri kabul ettigi kesin ama ceviri "certified translation" sekilde yapildigi USCIS'in de resmi belgeleri kabul etmesi lazim.

• @crazycells Peki bir sorum daha olacak.
    SSN office'e soy isim degisikligini ilettik, bir haftayi gecti. TR makamlarina henuz bildirmedik evliligi. Vukuatli kayit ornekleri kimlikler falan yeni soy ismi ile guncellenmedi haliyle. USCIS'e durumu aciklayan birkac cumle yazsak acaba sorun olur mu bu durumla ilgili sizce? Amacimiz zamandan kazanc aslinda cunku TR makamlarinin islemleri de birkac haftayi bulur en az.. Bir an once AOS paketini gondermek istiyoruz haliyle..

• @crazycells Merhaba, esimin is yeri uzerinden devam eden greencard islemlerimizde bu ay itibariyle EAD kartlarımız geldi. I-485 formunda ile seyahat icin de form doldurmuştuk. EAD kartlarımızda bu sekilde bir ek not da var. "serves as I-512 advance parole". Kart uzerinde parmak izimiz yok ama gecen hafta biometrik randevumuz da vardi. Onu da verdik. Sistemden de kontrol ettik, biyometrik bilgilerimiz alinmis gorunuyor. Sorum su: seyahat edebileceğim diye ay sonu 1 ayligina Turkiye'ye gitme planı yaptım. Tabii geri dönüşte sorun olur mu bilemediğim icin size danışmak istedim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@merveyağmur, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells Peki bir sorum daha olacak.
    SSN office'e soy isim degisikligini ilettik, bir haftayi gecti. TR makamlarina henuz bildirmedik evliligi. Vukuatli kayit ornekleri kimlikler falan yeni soy ismi ile guncellenmedi haliyle. USCIS'e durumu aciklayan birkac cumle yazsak acaba sorun olur mu bu durumla ilgili sizce? Amacimiz zamandan kazanc aslinda cunku TR makamlarinin islemleri de birkac haftayi bulur en az.. Bir an once AOS paketini gondermek istiyoruz haliyle..

Sorun olmaz, evlendiginizi gosteren belge soyisim degisikligini aciklamaya yeterli olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Senol-Ozer, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells Merhaba, esimin is yeri uzerinden devam eden greencard islemlerimizde bu ay itibariyle EAD kartlarımız geldi. I-485 formunda ile seyahat icin de form doldurmuştuk. EAD kartlarımızda bu sekilde bir ek not da var. "serves as I-512 advance parole". Kart uzerinde parmak izimiz yok ama gecen hafta biometrik randevumuz da vardi. Onu da verdik. Sistemden de kontrol ettik, biyometrik bilgilerimiz alinmis gorunuyor. Sorum su: seyahat edebileceğim diye ay sonu 1 ayligina Turkiye'ye gitme planı yaptım. Tabii geri dönüşte sorun olur mu bilemediğim icin size danışmak istedim.

Problem olmaz. Elinizdeki EAD ayni zamanda Advance Parole belgesi olarak kabul gorecek, sorunsuz bir sekilde ulkeye giris yapabilirsiniz.

• Merhabalar,

23 Aralik 2020 tarihinde I-130, 11 Ocak 2021 tarihinde de I-485, I-765, ve I-131 formlarimiz USCIS'e ulasti. Fakat uzerinden 2 ve 4 hafta gecmesine ragmen henuz elimize herhangi bir Form 797 ulasmadi. USCIS, 30 gunu gectigi takdirde iletisime gecin diyor. Su an I-130 formumuz icin "December 23, 2020 Case Was Received and A Receipt Notice Was Emailed" yaziyor; I-485 icinse herhangi bir sey yazmamakta. (Case numaramiz yok).

Esimin turist I-94 formunda son kalma tarihi 8 Mart 2021. I-485 notice'inin bu tarihten sonra gelmesi durumunda esim out-of-status kalir mi?

Bu asamada ne yapmamizi onerirsiniz? Tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhabalar,

23 Aralik 2020 tarihinde I-130, 11 Ocak 2021 tarihinde de I-485, I-765, ve I-131 formlarimiz USCIS'e ulasti. Fakat uzerinden 2 ve 4 hafta gecmesine ragmen henuz elimize herhangi bir Form 797 ulasmadi. USCIS, 30 gunu gectigi takdirde iletisime gecin diyor. Su an I-130 formumuz icin "December 23, 2020 Case Was Received and A Receipt Notice Was Emailed" yaziyor; I-485 icinse herhangi bir sey yazmamakta. (Case numaramiz yok).

Esimin turist I-94 formunda son kalma tarihi 8 Mart 2021. I-485 notice'inin bu tarihten sonra gelmesi durumunda esim out-of-status kalir mi?

Bu asamada ne yapmamizi onerirsiniz? Tesekkurler

Telaslanmanizi gerektirecek bir durum oldugunu sanmiyorum, birkac hafta icinde I-485 receipt notice de size ulasacaktir. O andan sonra esinizin statusunun gecip gecmemesi problem olmayacak.

• Arkadaşlar greencard mülakatında sponsor degistirilebiliyor değil mi? Arkadasimin geliri yoktu gecen sene basvuru yaparken bu sene geliri yeterli kendisi olmak istiyor eşine nasil bir yol izlemeli bir de tercuman icin hangi form doldurulacak telefon ile tercuman almak icin hangi yol izlenmeli? Teşekkürler

• Merhabalar, @crazycells

An itibariyle elimize I-485 rejection notice gecti. Bunun sebebi olarak da I-944 formuna imza atmayi unutmamiz oldu.

Formda, gerekli islemi yapip belgelerimizi geri gonderdigimiz takdirde islemin devam edecegi bildirildi. Tam olarak su yaziyor:

"We have rejected your benefit request. ... If you do file the benefit request again, please note the following:

-Since your submission was rejected, it is not yet considered properly filed.
    -You must meet all requirements as of the date of the new filing."

Elimize gecen belgelerin sayfalarinda paraflar ve belgelerin surece girdigine dair birkac not, vesaire bulunuyor. I-944'u imzalayip bu belgeleri ayni sekilde geri gonderelim mi, yoksa butun belgeleri bastan cikaralim mi?

Ayrica, doktordan aldigimiz I-693 formu da acilmis ve bize geri gonderilmis. Doktorumuzdan yeniden muhurlu belge almamiz gerekecek mi?

Bir yandan doktorumuz da, belgeler tarandigi takdirde (ki taranmis) yalnizca reddedilen belgelerin gonderilmesi gerektigini soyledi. Tabii ki bu konuda yasal yardim almamizi onerdi. Ancak butun belgelerimizin gonderilmesi ve refile istenmesi kafamizi oldukca karistirdi.

Yardiminiz icin tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@graombze, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Arkadaşlar greencard mülakatında sponsor degistirilebiliyor değil mi? Arkadasimin geliri yoktu gecen sene basvuru yaparken bu sene geliri yeterli kendisi olmak istiyor eşine nasil bir yol izlemeli bir de tercuman icin hangi form doldurulacak telefon ile tercuman almak icin hangi yol izlenmeli? Teşekkürler

Evet, degisiklik yapabilirler. Yeni sponsor tum belgeleri hazirlasin, yeterli olur. Hangi asamadalar? Mulakata yeni belgeleri goturebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |