Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• merhabalar , yeniden bir kaç soruyla karşınızdayım 🙂

1. belgelerımın arasına eklemem gereken 2nd notice lettter var fakat bu belge kafamı karsıtırıyor ilk olarak belgenın ne zaman bana gonderılecegıne dair tam bir fikre sahip değilim. ( http://britsimonsays.com/faq/what-does-the-2nl-look-like/ ) bu sitede visa bulletınde numaram aktik oldukta sonra bu belgenın kcc tarafından e maıl adresıme gonderılecegı yazıyor fakat ( https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UC6N8E-w-TUgFNazBIGNRw5ufgv7gyN-jmLELuFXaLQ/edit#gid=1078739821 ) burdakı excel dosyalarında ınsanların 2NL alma tarihlerine baktıgımda ortalama ds-260 ı submıt ettıkten 1-2 hafta sonra geldıgını gordum. Bu belgenın temını ve ne zaman elime gececegı hakkında bılgı verebılırsenız sevnırım.

2 ) onumuzdekı ay numaram muhtemelen acıklanacak uscıs ucretlerını ne zaman odemek daha mantıklı olur ? uscıs ten odeme makbuzunun gelmesi 2-3 haftayı alacak ve bu makbuzu dosyalarımın arasına koymak zorundayım. bu ucretlerı sımdıden yatırmak daha mantıklı olmaz mı ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Akif-Taskiran, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

merhabalar , yeniden bir kaç soruyla karşınızdayım 🙂

1. belgelerımın arasına eklemem gereken 2nd notice lettter var fakat bu belge kafamı karsıtırıyor ilk olarak belgenın ne zaman bana gonderılecegıne dair tam bir fikre sahip değilim. ( http://britsimonsays.com/faq/what-does-the-2nl-look-like/ ) bu sitede visa bulletınde numaram aktik oldukta sonra bu belgenın kcc tarafından e maıl adresıme gonderılecegı yazıyor fakat ( https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UC6N8E-w-TUgFNazBIGNRw5ufgv7gyN-jmLELuFXaLQ/edit#gid=1078739821 ) burdakı excel dosyalarında ınsanların 2NL alma tarihlerine baktıgımda ortalama ds-260 ı submıt ettıkten 1-2 hafta sonra geldıgını gordum. Bu belgenın temını ve ne zaman elime gececegı hakkında bılgı verebılırsenız sevnırım.

2 ) onumuzdekı ay numaram muhtemelen acıklanacak uscıs ucretlerını ne zaman odemek daha mantıklı olur ? uscıs ten odeme makbuzunun gelmesi 2-3 haftayı alacak ve bu makbuzu dosyalarımın arasına koymak zorundayım. bu ucretlerı sımdıden yatırmak daha mantıklı olmaz mı ?

1. Ilk iletideki listeyi takip ederseniz daha iyi olur. 2NL gondermeyeceksiniz...

2. "USCIS ucreti" dediginiz DOS'a odenecek "DV fee" mi? Cekilis ucretini DOS'a gonderip makbuzu alip dosyaya ekleyeceksiniz. Eger henuz yapmadiysaniz simdiden onu yapabilirsiniz. Formlarin ucretlerini ise formu gonderdiginiz zaman USCIS'e odeyeceksiniz.

Ilk iletiyi yeniden gozden gecirin, ayrica DV'ye ait ozel kismi da okumayi unutmayin:

Green Card Cekilis Talihlilerine Dair Ek Bilgiler:

Diversity Visa (Cekilis Vizesi) Surecindeyseniz su resmi linklerden de bilgi alabilirsiniz:

AOS yapmak isteyenler basvuru sirasinda uygun bir vize tasimak zorundalar ve bu formun kabulune kadar gecerli bir I-94'e sahip olmalilar. Dosya numarasi kucuk olan talihliler AOS'yi tercih edebilirler, dosya numarasi buyuk olan talihliler ise DV vizeleri kisitli bir zaman verilebilecegi icin CP'yi tercih etmeliler, cunku talihli oldugunuz yilin 30 Eylul'unden sonra vize almaniz mumkun degil. Bu tarihe kadar vizelerini alamayan AOS basvuranlari vize sansini tamamen kacirabilirler.

AOS yapmak icin DS260 formunda mulakatinizin olacagi yeri USCIS ya da BCIS olarak secmelisiniz. Bu durumda mulakat zamaniniz geldiginde adresinizdeki zip kod'a gore sizin dosyalarinizi size en yakin USCIS burosuna yonlendirileceksiniz.

DS260 formunu gonderdikten ve numaraniz aktif olduktan sonra I-485 formunu doldurup, surece baslayabilirsiniz. Dosya numaranizin aktif olup olmadigini, vize bulteninden takip etmelisiniz. Numaraniz vize bultenindeki numaranin altinda olmali. (Aktif dosya numarasi 12.345 olarak aciklanmissa, dosya numarasi 12.344 veya altinda olan kisiler surece baslayabilir demektir, numarasi 12.345 ve ustunde olan kisiler surece baslayamaz, bu konudaki USCIS yonergesine suradan ulasabilirsiniz.) I-485 formunu vize bulteni aciklandiktan sonra doldurup gonderebilirsiniz.

Cekilis talihlileri, mulakattan once DV Lottery fee ile ilgili belgeyi doldurup gerekli olan ucreti DOS'a (Missouri'ye) gondermeliler. DOS size "receipt" yani makbuz gonderiyor ve bu makbuzu mulakat icin gorusmeye goturmeniz gerekiyor. DV lottery fee'yi kendiniz ve vize alacak herkes icin odemeniz lazim. (Ayrica DOS'a gondereceginiz zarfa S.A.S.E. (yani Self Addressed Stamped Envelope) koymaniz gerek, daha sonra DOS makbuzu SASE ile size geri gonderiyor)

Ayrica su sayfayi da gozden gecirebilirsiniz, buradaki sayfaya gore AOS paketini hazirlarken su belgeler yeterli:

• Two passport-style photos
    • Copy of birth certificate
    • Form I-693, Report of Medical Examination and Vaccination Record
    • Copy of passport page with nonimmigrant visa (if applicable)
    • Copy of passport page with admission (entry) or parole stamp (if applicable)
    • Form I-94, Arrival/Departure Record
    • Certified copies of court records (if the individual has been arrested)
    • Copy of the principal applicant’s selection letter for the diversity visa lottery from DOS
    • Copy of the receipt from DOS for the diversity visa lottery processing fee
    • Form I-601, Application for Waiver of Grounds of Inadmissibility (if applicable)
    • Applicable fees

• Merhabalar, Turkce olan diplomalar, egitim sertifikalari, tapu vs. gibi belgelerin cevirilerini online olarak nerelerde yaptirabiliriz? Rush Translate diye bir yer buldum internetten ama daha once baska yerleri kullanip memnun kalanlar var mi acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• Merhabalar!

GC ile 4 senedir ABD'de yasamaktayim. 2014'ten beri birlikte oldugum kiz arkadasim B1/B2 turist vizesiyle 9 Eylul 2020'de turist amacla ABD'ye girdi ve burada evlenme karari aldik. Evliligimiz ABD'de 15 Aralik 2020 tarihinde, I-94 girisinden 97 gun sonra gerceklesti. An itibariyle ikimiz de ABD'de ikamet etmekteyiz.

Adjustment of Status ile F2A vizesi alma surecine nispeten asinayim, ancak yine de buraya yazip bilgi almak istedim. Su anda onceligimiz I-130 Petition for Alien Relative ve I-130A Supplemental Information for Spouse Beneficiary formlarini doldurup USCIS'e gondermek ve I-797 formu almak. Bu formda zannediyorum "priority date" denen bir kisim olacak. Su anki bultene gore F2A icin final action date current gorunuyor: https://travel.state.gov/content/travel/en/legal/visa-law0/visa-bulletin/2021/visa-bulletin-for-december-2020.html

1. Gonderecegimiz I-130 formunda, yanilmiyorsam, evliligimizin gercek (in good faith) oldugunu kanitlamamiz gerekecek. Dogru mudur? Biz bunun icin gerekli belgeleri toplamaktayiz. Ornegin, kira kontrati, banka hesaplarin birlesimi, uzun yillardir cekilen fotograflar, birlikte gidilen tatillerin fotograflari ve kanitlari gibi onlemlerimizi aldik.
    2. Bu durumda, I-485 ve diger formlari ne zaman gondermemiz gerekir? I-797 aldiktan hemen sonra gondermeli miyiz? (eger F2A hala current ise tabii)
    3. I-94 expiration (yani esimin burada kalmasi icin 180 gun izni) 8 Mart 2021 tarihinde sona eriyor. I-797 formu, bu B1/B2 vizesinin yerine geciyor diye biliyorum, dolayisiyla kendisi out-of-status olmadan yasal bir sekilde 8 Mart'tan sonra ABD'de kalabilecektir. Dogru anlamis miyiz?

Simdilik surece yeni basladigimiz icin sorularimiz biraz acemice gelmis olabilir; umarim durumumu yeterince detayli anlatabilmisimdir. Onerilerinizi dort gozle bekliyoruz. Tesekkur ederiz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozengnr, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar!

GC ile 4 senedir ABD'de yasamaktayim. 2014'ten beri birlikte oldugum kiz arkadasim B1/B2 turist vizesiyle 9 Eylul 2020'de turist amacla ABD'ye girdi ve burada evlenme karari aldik. Evliligimiz ABD'de 15 Aralik 2020 tarihinde, I-94 girisinden 97 gun sonra gerceklesti. An itibariyle ikimiz de ABD'de ikamet etmekteyiz.

Adjustment of Status ile F2A vizesi alma surecine nispeten asinayim, ancak yine de buraya yazip bilgi almak istedim. Su anda onceligimiz I-130 Petition for Alien Relative ve I-130A Supplemental Information for Spouse Beneficiary formlarini doldurup USCIS'e gondermek ve I-797 formu almak. Bu formda zannediyorum "priority date" denen bir kisim olacak. Su anki bultene gore F2A icin final action date current gorunuyor: https://travel.state.gov/content/travel/en/legal/visa-law0/visa-bulletin/2021/visa-bulletin-for-december-2020.html

1. Gonderecegimiz I-130 formunda, yanilmiyorsam, evliligimizin gercek (in good faith) oldugunu kanitlamamiz gerekecek. Dogru mudur? Biz bunun icin gerekli belgeleri toplamaktayiz. Ornegin, kira kontrati, banka hesaplarin birlesimi, uzun yillardir cekilen fotograflar, birlikte gidilen tatillerin fotograflari ve kanitlari gibi onlemlerimizi aldik.
    2. Bu durumda, I-485 ve diger formlari ne zaman gondermemiz gerekir? I-797 aldiktan hemen sonra gondermeli miyiz? (eger F2A hala current ise tabii)
    3. I-94 expiration (yani esimin burada kalmasi icin 180 gun izni) 8 Mart 2021 tarihinde sona eriyor. I-797 formu, bu B1/B2 vizesinin yerine geciyor diye biliyorum, dolayisiyla kendisi out-of-status olmadan yasal bir sekilde 8 Mart'tan sonra ABD'de kalabilecektir. Dogru anlamis miyiz?

Simdilik surece yeni basladigimiz icin sorularimiz biraz acemice gelmis olabilir; umarim durumumu yeterince detayli anlatabilmisimdir. Onerilerinizi dort gozle bekliyoruz. Tesekkur ederiz.

Su an F2A kategorisinde Final Action Dates bultende "Current" oldugu icin I-130 ile birlikte I-485'i de gonderebilirsiniz. Yani I-797 formunu beklemenize gerek yok, hatta beklememeniz daha iyi olur, cunku esinizin statusu hala devam ediyorken formu teslim almalari lazim.

1. Dogrudur.

2. I-130 ile birlikte gonderin.

3. I-797 formu geldikten sonra (I-485 formunun alindigini gosteren) artik statunuzun gecmesi sorun olmaz.

ilgili USCIS sayfalari:

I-130: https://www.uscis.gov/i-130

I-485: https://www.uscis.gov/i-485

• @crazycells Cok tesekkur ederim yardiminiz icin. Ben an itibariyle kendi my.uscis.gov hesabimdan esim icin I-130'a basvurabilmekteyim; ancak I-485 ve digerleri icin basvuracak bir yer goremedim. Sizce butun belgeleri posta ile mi gonderelim? Yoksa online yapmak daha uygun/kolay/hizli olur mu? Eger online daha kolay olacaksa, I-130 disindaki diger formlari nasil online gonderebiliriz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Cok tesekkur ederim yardiminiz icin. Ben an itibariyle kendi my.uscis.gov hesabimdan esim icin I-130'a basvurabilmekteyim; ancak I-485 ve digerleri icin basvuracak bir yer goremedim. Sizce butun belgeleri posta ile mi gonderelim? Yoksa online yapmak daha uygun/kolay/hizli olur mu? Eger online daha kolay olacaksa, I-130 disindaki diger formlari nasil online gonderebiliriz?

Maalesef henuz I-485'i online doldurmak mumkun degil.

I-130 sayfasinda bu sekilde yaziyor:

You can file Form I-130 online even if your relative is in the United States and will file Form I-485 by mail. Once you submit your Form I-130 online, we will send a receipt notice to your USCIS online account. Provide a copy of the receipt notice to your relative to include in their Form I-485 packet.

Yani once I-130'u online olarak doldurup ilgili belgeleri siteye yukleyin, hemen sonrasinda formun alindigini bilgisinin ciktisini alin.

Daha sonra bu ciktiyi I-485 paketine koyarak, I-485 formunuzla ve diger tum formlarla birlikte tek bir paket seklinde posta ile gonderin.

• @Ipek-Ozaydin ben türkiyedeki çevirmene çevirttirdim taratıp gönderdi burdan yazdırdım ve başvurumda kullandım. sonra türkiyeden gelen arkadaş vardı orjinallerini getirdi 🙂 deneyebilirsiniz.

• Cok tesekkur ederim, bu hafta sonu bunu hallediyoruz. Ilerlemelerimizi imzama yansitacagim, belki diger arkadaslara da faydasi dokunur. Bir sonraki guncellemede gorusmek uzere 🙂

• Tekrar merhabalar,

@crazycells An itibariyle I-130 ve I-130A formlarini dolduruyoruz. Bu surecte iki sorumuz daha olacak:

1. I-130 formunda "Did you and your spouse live together?" seklinde bir soru var. Teknik olarak hic birlikte ikamet etmedik. Sadece 9 Eylul 2020'de esim turist olarak girdiginden beri ayni evde yasiyoruz haliyle. 🙂 Bu soruya "Hayir" demenin bir baglayiciligi ve/veya olumsuz bir etkisi olur mu? Veya evet mi demeliyiz?

2. Esim ABD'ye turist olarak girisinden once SGK'dan cikti ve danisman (independent contractor) olarak ayni sirkete hizmet vermeye basladi. Evlenmeye karar verdigimiz zamandan beridir de hala ayni hizmeti Turkiye'de bulunan bu sirkete vermekte. Ucreti de Turkiye'de bulunan banka hesabina aktarilmakta. Dolayisiyla, "Is beneficiary currently employed?" sorusuna ne yanit vermeliyiz? Su anda calisiyor gostermek kotu bir izlenim yaratir mi?

Cevaplariniz icin bir kez daha tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Tekrar merhabalar,

@crazycells An itibariyle I-130 ve I-130A formlarini dolduruyoruz. Bu surecte iki sorumuz daha olacak:

1. I-130 formunda "Did you and your spouse live together?" seklinde bir soru var. Teknik olarak hic birlikte ikamet etmedik. Sadece 9 Eylul 2020'de esim turist olarak girdiginden beri ayni evde yasiyoruz haliyle. 🙂 Bu soruya "Hayir" demenin bir baglayiciligi ve/veya olumsuz bir etkisi olur mu? Veya evet mi demeliyiz?

2. Esim ABD'ye turist olarak girisinden once SGK'dan cikti ve danisman (independent contractor) olarak ayni sirkete hizmet vermeye basladi. Evlenmeye karar verdigimiz zamandan beridir de hala ayni hizmeti Turkiye'de bulunan bu sirkete vermekte. Ucreti de Turkiye'de bulunan banka hesabina aktarilmakta. Dolayisiyla, "Is beneficiary currently employed?" sorusuna ne yanit vermeliyiz? Su anda calisiyor gostermek kotu bir izlenim yaratir mi?

Cevaplariniz icin bir kez daha tesekkurler.

1. Evlendikten sonra ayni evde yasadiginizi belirtebilirsiniz, dosyaniz icin de iyi olur.

2. Neden kotu izlenim olacagini dusunuyorsunuz?

• @crazycells 1. soru icin oyle bir secenek yok, "starting from" ve "until" tarihlerini doldurmamiz isteniyor. Sanirim, "daha once hic birlikte yasadiniz mi?" diye sormakta.

1. Bize de kotu izlenim yaratmayacaktir gibi geldi; ama buraya gelmeden hemen birkac gun once bordrodan cikmis olmasi ve independent contractor olarak calisiyor gorunmesi kafamizi karistirdi. Neticede buraya sadece turist olarak geldi ve bunu kanitlamamiz gerekecek.
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells 1. soru icin oyle bir secenek yok, "starting from" ve "until" tarihlerini doldurmamiz isteniyor. Sanirim, "daha once hic birlikte yasadiniz mi?" diye sormakta.

1. Bize de kotu izlenim yaratmayacaktir gibi geldi; ama buraya gelmeden hemen birkac gun once bordrodan cikmis olmasi ve independent contractor olarak calisiyor gorunmesi kafamizi karistirdi. Neticede buraya sadece turist olarak geldi ve bunu kanitlamamiz gerekecek.
    1. Evet deyip, evlendikten sonraki tarihleri yazabilirsiniz sanirim?

2. Evet, turistlik durumu varsa o durumda is durumunu bence de karistirmayin.

• Burada turist olarak bulunup I-130'a basvurdugu anda Turkiye'de calisiyor olmasi sizce bir sorun olusturur mu? Sonucta ITIN alip vergi verdigimiz takdirde bir sorun olmaz diye dusunuyorduk; ancak bir yandan burada calisma izni olmadigi icin I-797 aldiktan sonra TR'deki isine devam edip edemeyecegi konusundan emin degiliz 😕

• Arkadaşlar merhaba , Aos sürecimde bir iki pürüz olmasından dolayı süreci bir avukatla beraber yurutmeye karar verdim ve dosyalarımı avukata gönderdim işlemlere onlar devam edecekler. Sorum ise şu , benim numaram 88xx muhtemelen bir kac gune ocak ayı için numaralar acıklanacak ve benım numararımıda kapsayacak. avukata dedımkı mumkun olan en erken tarıhte belgelerımı gonderelım en kısa zamanda işlemler başlasın. avukatım ise bana dosya numaran yansa bile senın dosyalarını en erken şubat 1 de gonderebiliriz dedi. ben mi yanlıs bılıyorum anlamadım. ocak ayı numarları diyelimki 9000 e kadar acıklandı ve benım numaramıda kapsadı demektir bundan dolayı ocak ayında dosyalarımı uscıs a gonderemezmıyım veya 9000 e kadar acıklanırsa eger doyslarımı uscıs a en erken hangı tarııhte gonderebılırım ?
    teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Burada turist olarak bulunup I-130'a basvurdugu anda Turkiye'de calisiyor olmasi sizce bir sorun olusturur mu? Sonucta ITIN alip vergi verdigimiz takdirde bir sorun olmaz diye dusunuyorduk; ancak bir yandan burada calisma izni olmadigi icin I-797 aldiktan sonra TR'deki isine devam edip edemeyecegi konusundan emin degiliz 😕

Normalde sorun olmaz, cunku yanlis yapilan bir sey yok ama basvuruyu inceleyenlerin kafasi karisabilir ve surecinizde gecikmeler yasayabilirsiniz diye o sekilde yonlendirdim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Akif-Taskiran, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Arkadaşlar merhaba , Aos sürecimde bir iki pürüz olmasından dolayı süreci bir avukatla beraber yurutmeye karar verdim ve dosyalarımı avukata gönderdim işlemlere onlar devam edecekler. Sorum ise şu , benim numaram 88xx muhtemelen bir kac gune ocak ayı için numaralar acıklanacak ve benım numararımıda kapsayacak. avukata dedımkı mumkun olan en erken tarıhte belgelerımı gonderelım en kısa zamanda işlemler başlasın. avukatım ise bana dosya numaran yansa bile senın dosyalarını en erken şubat 1 de gonderebiliriz dedi. ben mi yanlıs bılıyorum anlamadım. ocak ayı numarları diyelimki 9000 e kadar acıklandı ve benım numaramıda kapsadı demektir bundan dolayı ocak ayında dosyalarımı uscıs a gonderemezmıyım veya 9000 e kadar acıklanırsa eger doyslarımı uscıs a en erken hangı tarııhte gonderebılırım ?
    teşekkür ederim

Ocak ayi icin DV numarasi zaten 7500 olarak aciklandi:

https://yesilkartforum.com/bulten/

Subat ayi icin bulten aciklandiginda sizin numaranizi da kapsiyorsa teorik olarak hemen basvuruyu gonderebilirsiniz, daha onceki yillarda USCIS bununla ilgili yeni bir uygulama cikarmisti. Ama standart olan yontem aktif olan ayda basvuruyu gondermek oldugu icin, eger basvurunuzu alan kisiler bu uygulamalardan bihaber ise (ki gecmis yillarda boyle durumlarin yasandigini hatirliyorum) dosyanizi geri gonderebiliyorlar. O nedenle bu karisikligi engellemek icin sizin durumunuzda, eger aktif olursaniz 1 Subat itibariyle dosyanizi gondermenizi tavsiye ederim.

• Merhaba, @crazycells

Tam belgelerimizi topladik, basvurumuzu yapmak uzereyiz derken kucuk bir puruz cikti: Bugun Baskonsolosluk'tan Dogum Belgesi (Birth Certificate) alirken, yaninda gelen Turkce Vukuatli Nufus Kayit Ornegi'nde, esimin 2 yasindayken soyadinin kucuk bir yazim hatasi sebebiyle (sadece tek harf degisikligi) mahkeme karariyla degistirildigi yaziyordu. Esim bu bilginin varligindan haberdar degildi. (Ingilizce Dogum Belgesi'nde bu bilgi mevcut degil) Dolayisiyla, evlilik sertifikasi gibi onceden basvurdugumuz resmi belgelerde esimin soyisminin daha once degismedigini yazdik.

Su an onumuzde 2 secenek var:

1. I-130, I-485, I-765, ve I-131 formlarini, bu bilgiye sahip olmadigimizi varsayarak, o gunku bilgimize dayanarak degistirmeden gonderecegiz. Turkce olarak da vukuatsiz nufus kayit ornegi koyacagiz. (Turkce belge koymak zorunlu mu bilmiyorum. Degilse, sadece Ingilizce koymak yeterli olacaktir) Ingilizce dogum belgesinde zaten bu bilgi yer almiyor.

2. Butun formlari esimin eski soyismini de ekleyip, yanina kucuk bir not (cover letter) seklinde, bu bilgiye onceden sahip olmadigimizi, yeni ogrendigimizi, ve bundan once bu bilgiye sahip olmadigimiz icin 12/22/2020 tarihinden once alinan belgelerde soyisminin farkli olabilecegini anlatmaya calisacagiz.

Bu soruyu sordugumuz birkac yetkili kisi bunun bir sorun olmayacagini, 1. sikla gitmenin daha mantikli oldugunu, eger ileride bunun kanitini isterlerse, o gunku bilgimizle bu kadarini doldurabildigimizi soylemenin daha mantikli olacagini soylediler.

Biz ne yapmaliyiz? 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba, @crazycells

Tam belgelerimizi topladik, basvurumuzu yapmak uzereyiz derken kucuk bir puruz cikti: Bugun Baskonsolosluk'tan Dogum Belgesi (Birth Certificate) alirken, yaninda gelen Turkce Vukuatli Nufus Kayit Ornegi'nde, esimin 2 yasindayken soyadinin kucuk bir yazim hatasi sebebiyle (sadece tek harf degisikligi) mahkeme karariyla degistirildigi yaziyordu. Esim bu bilginin varligindan haberdar degildi. (Ingilizce Dogum Belgesi'nde bu bilgi mevcut degil) Dolayisiyla, evlilik sertifikasi gibi onceden basvurdugumuz resmi belgelerde esimin soyisminin daha once degismedigini yazdik.

Su an onumuzde 2 secenek var:

1. I-130, I-485, I-765, ve I-131 formlarini, bu bilgiye sahip olmadigimizi varsayarak, o gunku bilgimize dayanarak degistirmeden gonderecegiz. Turkce olarak da vukuatsiz nufus kayit ornegi koyacagiz. (Turkce belge koymak zorunlu mu bilmiyorum. Degilse, sadece Ingilizce koymak yeterli olacaktir) Ingilizce dogum belgesinde zaten bu bilgi yer almiyor.

2. Butun formlari esimin eski soyismini de ekleyip, yanina kucuk bir not (cover letter) seklinde, bu bilgiye onceden sahip olmadigimizi, yeni ogrendigimizi, ve bundan once bu bilgiye sahip olmadigimiz icin 12/22/2020 tarihinden once alinan belgelerde soyisminin farkli olabilecegini anlatmaya calisacagiz.

Bu soruyu sordugumuz birkac yetkili kisi bunun bir sorun olmayacagini, 1. sikla gitmenin daha mantikli oldugunu, eger ileride bunun kanitini isterlerse, o gunku bilgimizle bu kadarini doldurabildigimizi soylemenin daha mantikli olacagini soylediler.

Biz ne yapmaliyiz? 🙂

Bu bilgiyi gormezden gelebilirsiniz, pek cok kiside benzer bir durum var. Sizinki de ayni sanirim, tam olarak soyadi degisikligi degil de kayit duzeltme diyelim dediginize 🙂 dolayisiyla cok ciddiye almaniza gerek yok.

1. Hem orjinal hem de ingilizce cevirisini yukleyin/gonderin.

2. Dedigim gibi buna gerek yok, bu bilgi yokmus gibi basvuruya devam edebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.2k

| | | |