Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@arq3e, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

ABD vatandaşı

En ideali out-of-status kalmadan islemleri halletmek tabii ki, ama ABD vatandasi esi olunca out-of-status kalsaniz da surecte bir problem yasamiyorsunuz. Onemli olan ABD'ye yasal bir sekilde giris yapmis olmaniz.

Zaten 2-3 hafta icinde NOA gelecektir USCIS'ten, dolayisiyla endiselenmenizi gerektirecek bir durum yok. Bence tum belgeleri toparlayip onumuzdeki hafta icerisinde tum basvurulari gonderin, hicbir gecikme ve sorun yasamadan surecinizi baslatin.

Bol sanslar.

• teşekkürler @crazycells

• Merhabalar,
    Greencard sahibiyim ve j-1 ile amerikaya gelmis kiz ardasim ile evlendik ve F2a dan sureci baslatiyoruz ,
    Form i-765 da Eligibility category olarak hangisi bize uyuyor. C9 under section 245 tam olarak kimleri kapsiyor ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@GMAN, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar,
    Greencard sahibiyim ve j-1 ile amerikaya gelmis kiz ardasim ile evlendik ve F2a dan sureci baslatiyoruz ,
    Form i-765 da Eligibility category olarak hangisi bize uyuyor. C9 under section 245 tam olarak kimleri kapsiyor ?

Sayfa 11, kategori (c)(9) size en uygunu... Siz F2A'dan dolayi Adjustment of Status basvurusu yapiyorsunuz cunku...

https://www.uscis.gov/system/files_force/files/form/i-765instr.pdf

• Cok tesekkurler @crazycells

• @Rookie Merhabalar , 19 Temmuz randevunuz nasıl geçti ? Umarım güzel haberleriniz vardır , dört gözle deneyimlerinizi anlatmanızı bekliyorum.

• Merhabalar, babam se1 green card sahibi ben 21 yasindan buyuk oldugum icin yaralanamadim, yaklaşık 1 yıldır abd de yaşıyoruz (bende 5 yıllık f1 alarak ailemle geldim) aile sponsorlugu uzerinden green carta basvuracagiz, sanırım f2b grubuna dahil olacağım, ayraca AOS formuda göndereceğim, benim abd de olmam green cart alma suresinde bir etkiye sahip olur mu? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@14batu, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar, babam se1 green card sahibi ben 21 yasindan buyuk oldugum icin yaralanamadim, yaklaşık 1 yıldır abd de yaşıyoruz (bende 5 yıllık f1 alarak ailemle geldim) aile sponsorlugu uzerinden green carta basvuracagiz, sanırım f2b grubuna dahil olacağım, ayraca AOS formuda göndereceğim, benim abd de olmam green cart alma suresinde bir etkiye sahip olur mu? Teşekkürler.

F1 alma tecrubenizi suraya da aktarir misiniz?
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1387/se-vize-reddinden-sonra-abd-ye-gitme-yollari

Evet, ABD'de olmaniz I-130 formunuz onaylanmamis olsa bile priority date'iniz aktif oldugunda surece baslamanizi (I-485 formu ile) saglar.

• @goze genel olarak iyi geçti teşekkür ederim.Zamanım olunca detaylı olarak anlatacağım.

• Merhaba arkadaşlar 19 Temmuz Cuma günü K1 vizesi statüme bağlı olarak Aos Green Kart mülakıtına eşimle girdik.

Görüşme saatimiz öğleden sonra 2.15 di biz başka şehirden gittiğimiz için sabah 10 da orada olduk.Mülakat saatine 30 dakika kalmadan giremeyeceğimiz belirtmişlerdi bizde hem zaman geçmesi hem de stresi azaltması açısından yakın da bulunan bi sinemaya gidip film izledik iyi de oldu.

Uscis ofisine girdiğimiz de bize gelen mülakat evrağını sordular gerekli kontrolleri yaptıktan sonra aramadan geçirilip ilk banko da ki görevlinin yanına gitmemizi söylediler.İlk banko da ki görevli evrağımızı alıp doğum tarihimi sorduktan sonra fotoğrafımı çekip parmak izimi aldı.Ardından bekleme alanına geçip oturmamızı çağrılacağımızı belirtti.Yaklaşık 15 dakikalık bekleyişden sonra 2.30 da içeriden orta yaşlı bi beyefendi ismimi söylerek bizi çağırdı ve nasıl olduğumuzu sorup bizi odasına yönlendirdi.

Bu aşamadan sonra mülakat başladı herşeyi hatırladığım kadarıyla belirtmeye çalışacağım unuttuğum noktalar elbet olacaktır ileride hatırladığım taktirde ilave ederim.

M: Memur
    B: Ben
    E: Eşim
    BİS : Benim İç Sesim

M: Merhaba nasılsınız kimliklerinizi alabilir miyim ?

B : Merhaba teşekkürler siz nasılsınız ?Pasaportumu mu yoksa ehliyetimi mi istersiniz ?

M : Ahha biz Amerika da kimlik sorduğumuz da her zaman ehliyeti belirtiriz ilk testten kaldınız !!

B: Ben şok 😱

M: Şaka yaptım sadece 😀

B : Oh cool !!

BİS :Kalp krizi geçiriyordum burda şakanın yeri mi biiiiipppp ☺

M: Statünüzden dolayı K1 i kastediyor sizleri ayrı odalara almayı ve zorlamayı düşünmüyorum zaten niyetinizi açık açık belirtmiş ona göre yasal adımları atmışsınız.

B ve E : Teşekkürler.

M: Bana hitaben kapalı zarfınızı alabilir miyim ?

B : Ben o zarfı ülkeye girişte gümrük görevlilerine teslim ettim.

M: Nasıl olur o zarf gümrükte filan teslim edilmiyor.

B: Gümrük görevlileri aldı zaten ülkeye girişte teslim edilmesi gerektiği belirtiyordu.

M: Ah sizin statünüz K1 dı doğru pardon.

B ve E : Güzel bi oh çektik ☺ Tabi benim iç ses terbiyesini bozdu o ayrı 😀

M : Eşime hitaben bir belge uzatıp bakın Uscis çok ciddi bir kurumdur burada oyun oynamıyoruz bu belgeyi imzaladığınız anda bu şahsın beni işaret edip gelecek 10 yıl ki bütün hal ve hareketlerinden sorumlu olacaksınız lütfen bunu iyi düşünüp imzalayın.

E : Biliyorum yalnız elim biraz titriyor sorun olur mu imzalarken.

M : Sorun değil bu söylediklerimi herkese söylüyorum lütfen sadece söylediğimi düşünmeyin.

B : Senin elin her zaman titriyor zaten ☺

M : Tamam imzayı da aldığımıza göre devam edebiliriz lütfen soracağım sorulara düşünüp cevap verin birbirinize bakmayın ipucu vermeye çalışmayın çok gülünç durunlarla karşılaşıyoruz inanın lavabodan mesaj atmaya çalışanı dahi oldu.

B ve E: Yok daha neler 😀

M:Lütfen durmak istediğiniz yerde belirtin ama unutmayın şüphelirsem tekrar mülakat talebinde bulunabilirim.

E ve B : Tamam.

M : Statünüz K1 dı değil mi ?

E ve B : Evet.

M : K1 ile ilgili şovu biliyor musunuz ?(Bilmiyenler için böyle bir şov var 90 day with Fiance diye )

E : Evet biliyoruz aslında bizde kendilerinden teklif aldık.

M : (Heycanlı bir şekilde ) Katıldınız mı ?

E : Hayır benden için Emre istemedi.

M : Bana dönerek neden istemediniz ? Duyduğuma göre iyi de para veriyorlar .

B : O şovda ki insanlar sadece oynuyorlar ve bu ilişkilerine zarar veriyor para için ilişkimizin yıpranmasını istemem bana göre değil.

M : Tebrikler bravo 👏 Uscis de sizin gibi düşünüyor ve inanın o şovda ki kişiler için süreç olumsuz sonuçlanıyor.

E : İyi ki de katılmamışız o zaman ☺

M : Bana hitaben doğum tarihiniz nedir ?

B : 11 Eylül XXXX .

M : Doğmak için hiç iyi birgün değil diy mi ?

B : Bana bağlı olan birşey değildi 😀

M : Biliyorum benim oğlum da 11 Eylül doğumlu ama biz genelde 10 Eylül olarak söylüyoruz.

B: Anladım.

M : Bana hitaben eşinizin doğum tarihi nedir ?

B : Tarihi söyledim.

M : Kendisinin mesleği nedir?

B : Geçen aya kadar şu mesleği yapıyordu lakin işini değiştirme kararı aldı ve bu Pazartesi de şu iş yerinde şu pozisyon da işe başlayacak.

M: Eşime dönerek doğru mu ?

E : Evet.

M : Siz çalışıyor musunuz ?

B : Evet şu isimli iş yerinde şu işi yapıyorum.

M : Çalışma izniniz var mı ? Görebilir miyim ?

B : Tabi ki buyrun .

M : Güzel biliyorsunuz bu izne sahip olmasaydınız sizin için çalıştığınızı belirtmeniz sorun olacaktı.

B : Evet.

M : Ev adresiniz söyler misiniz ?

B : Adresi söyledim.

M : Ne zamandan beri bu adreste yaşamaktasınız .

B : Amerikaya varış tarihimden itibaren tarihi de belirterek.

M: Bu adres dışında birbirinizden ayrı kaldığınız oldu mu ?

B : Hayır

M : Peki bu adres dışında birlikte kaldığınız oldu mu tatil vs ?

B : Evet christmas nedeniyle eşimin ailesiyle şu isimli yerde kaldık.Ve daha sonra eşimin ailesini ziyarete gidip onlarda kaldık.

M :Anlıyorum.Eşime hitaben siz eşinizin ailesiyle tanıştınız mı ?

E : Evet kendisini doğum günü için Türkiye de ziyaret ettiğim de ailesi ve arkadaşlarıyla tanıştım.

M : Hangi tarihte ziyaret etmiştiniz.

E : Eşim tarihi söyledi.

M :Tekrar eşime hitaben şimdi ben eşinize daha önce Aos işlemleri esnasında doldurulan form da ki soruları hızlı bir şekilde soracağım siz de o sırada yanınız da getirmiş olduğunuz fotoğraflardan 5 tanesi seçin lütfen.Daha sonra size dönüp bu fotoğrafları bana açıklamanızı isteyeceğim.

E : Peki

M: Bana hitaben hazır mısınız ?

B : Evet hazırım.

M : K1 ve Aos başvurusu sırasında forumları doldururken belirtmiş olduğum herşeyi sordu
    evetli hayırlı sorulara kadar.Örneğin hiç daha önce amerika da suça karıştınız mı vs gibi.Yanıtlarıma göre cevapların yanına tutarlı olduğuna dair tık koydu çok şükür hepsine tutarlı şekil de cevap verdim.Ne var canım yanlış cevap verecek zaten daha önce de vermemiş miydin demeyin o esnada ki stres insana adını unutturur ☺

M: Güzel bu aşama da tamam.Eşime dönerek seçtiğiniz fotoğrafları bana açıklar mısınız ?

E : Açıklayarak kendisine verdi.Memur da kendi zarfına koydu.

M : Evet bu aşamayı da geçtik şimdi sizden evliliğinizi destekleyici belgeri isteyeceğim.

B ve E : Buyrun belgeler bunlar ; kira kontratı , eşimin tax kağıtları ,kredi kartı ekstreleri ve diğer belgeler.

M : Banka hesap ekstrelerinizi göremedim ?

B : Kredi kartının ekstreleri posta ile geliyor normal banka ekstreleri hiç gelmedi ama.

M : Anladım hesabınız da ne kadar olduğunu görmek istemiştim tekrar dosyanızı gözden geçirirken buna dikkat edicem.

BİS : Ah şimdi yandık.

M : Tamam bütün aşamaları tamamladık benim sormak istediğim birşey kalmadı dosyanızı inceleyip onaylayabilirim yarın sabah sisteme girilmiş olur görebilirsiniz.
    Amaaa kesin onaylarım demiyorum öyle anlamayın onaylayabilirim diyorum tekrar incelememin sonucuna bağlı eğer gerek görürsem ek kanıt isterim ek kanıt talebini alırsanız vakit kaybetmeden istenilen evrakları bana ulaştırın.Son olarak reddedilmesi durumun da süreç uzayabilir tekrar görüşme talep edilebilir ama sizin öyle bir ihtimaliniz yok merak etmeyin.

B ve E : Teşekkür ederiz.

M : Sizin sormak istediğiniz herhangi birşey var mı lütfen varsa sorun.

E : Ek kanıt isteyebilirim dediniz bu kanıt veya kanıtlar ne olabilir ?

M : Örneğin banka hesabınızın dökümünü isteyebilirim.

BİS : Taktı bu hesap dökümüne arkadaş ya.😤

E : Anladım teşekkür ederim.

Bizler ayağa kalkarız.

M : Merak etmeyin elinizin titremesinden dahi anlaşılıyor gerçek bir ilişkiniz olduğu.
    Kimi çiftlerden buraya gelip hiç konuşmaya aktif katılmayıp telefonuyla oynayanı oluyor (Elleriyle de telefonla oynama hareketi yapıyor) Sizin birbirinizle olan iletişimiz sataşmalarınız evliliğinizin gerçekliğini gösteriyor.

E ve B : Çok teşekkür ederiz.

E : Evet elim titredi çünkü eşimi seviyorum.

B : Sevsen iyi edersin 😀

M: Ben sizi kapıya kadar geçireyim (Gülerek )

M : Bana hitaben nasıl Alabamayı yaşadığın şehri seviyor musun ?

B : Dürüst olmak gerekirse son zamanlarda yağmurladan dolayı sevmemeye başladım Londra da bu kadar yağmıyordur.

M : Evet evet haklısın bu sene böyle oldu ama her sene böyle değil emin ol.

B : Biliyorum eşim de aynısını söyledi.

Kapıya varılır tekrardan el sıkışılır teşekkür edilir ve biter.

2.30 da başlamıştı çıkışta saati kontrol ettiğim de 3.20 yi gösteriyordu yani 50 dakika kadar sürmüş.

İlginç olan memur yanımız da götürmemiz gereken bazı belgeleri almadı
    örneğin birth certificate bunlardan biriydi gerek yok dedi. Siz yine de eksiksiz evraklarınızı götürün memurdan memura değişebilir.

27 Temmuz 2019 Cumartesi günü yani 1 hafta geçtikten sonra Case Status New Card Is Being Produced olarak güncellendi.

İtiraf etmeliyim ben zaman geçtikçe ek kanıt isteneceğini düşünmeye başlamıştım ama çok şükür öyle olmadı.

Green Kart tarafıma ulaştığın da tüm sürecin ne kadar sürdüğü ile ilgili tarihleri de kronolojik olarak paylaşacağım arkadaşlar umarım sizler için de en iyisi olur şuan beklemedeyiz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Rookie elinize saglik. Hayirli ugurlu olsun 🙂

• Merhaba arkadaşlar bugün itibariyle K1 statüsünden yapmış olduğum AOS başvuruma istinaden 2 yıllık Green Kartımı teslim almış bulunmaktayım.

GÜNCEL TARİHLER
    Amerikaya Giriş : 22 Eylül 2018
    Evlilik Tarihi : 24 Eylül 2018
    AOS Başvuru Formları Gönderim : 16 Ekim 2018
    USCIS Received Date : 19 Ekim 2018
    USCIS Notice Date : 24 Ekim 2018
    USCIS den evraklarımızın ulaştığı ve işleme alınıp diğer aşamalar hakkın da bilgilendirme yapan I-797C Formunun bize posta yoluyla ulaştığı tarih : 30 Ekim 2018
    Form I-797C Biometric Appointent Letter: 02 Kasım 2018
    Biometric Appointment Tarihi: 16 Kasım 2018
    Ead ve Advance Parole Ulaşma : 05 Haziran 2019
    Aos I-485 Interview Was Scheduled : 03 Haziran 2019
    Interview Tarihini İçeren Postanın Geldiği Tarih : 07 Haziran 2019
    Interview Tarihi : 19 Temmuz 2019
    Aos Onayı : 27 Temmuz 2019
    GREEN KART TESLIM TARIHI : 01 Ağustos 2019

Aos başvurumun Uscise ulaştığı tarihten Green Kartı almış olduğum tarihe kadar ki süreç 9 AY 13 GÜN sürdü.

• @Rookie Esinizi ve sizi tebrik ederim. Umarim bundan sonraki hayatinizda hersey bu sekilde ilerler. Detayli paylasiminiz icinde ayrica tesekkurler!

• @goze çok teşekkür ederim çok sağolun ne demek eğer küçük de olsa bir faydam dokunduysa ne mutlu bana ☺

• ⭐⭐

• Kusura bakmayın, tüm mesajları okuduktan sonra yazmam lazımdı ama cevap verebilirseniz çok sevinirim
    Bir arkadaşım DV2020 talihlisi, Kendisi abd F1 vizesi ile yaşamakta case 1000 lerde, şu an
    Mail us department of state diversity visa program uscıs den bir mail gelmiş ve 330 dolar yatırılması istenmiş, arkadaşım sadece ds 260 formunu göndermiş, mülakata gireceği yer olarak abd seçmiş
    I-485 formunu göndermemiş ne yapması lazım bu parayı göndersin mi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Muhtaradana, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Kusura bakmayın, tüm mesajları okuduktan sonra yazmam lazımdı ama cevap verebilirseniz çok sevinirim
    Bir arkadaşım DV2020 talihlisi, Kendisi abd F1 vizesi ile yaşamakta case 1000 lerde, şu an
    Mail us department of state diversity visa program uscıs den bir mail gelmiş ve 330 dolar yatırılması istenmiş, arkadaşım sadece ds 260 formunu göndermiş, mülakata gireceği yer olarak abd seçmiş
    I-485 formunu göndermemiş ne yapması lazım bu parayı göndersin mi

Evet, gondermesi gerekiyor.

Arkadasiniz bu konunun ilk iletisini sureci anlayana kadar tekrar tekrar okumali.

• @crazycells teşekkür ederim, bende kendisine bu başlık altındaki tüm mesajları tek tek okumasını, ve kendi deneyimlerini aktarmasını ısrarla söyledim, hemen iletiyorum kendisine

• Merhaba,

Size durumumu hatirlatayim: su an Amerika'da ogrenci vizesindeyim ve DV2020 icin secildim. F-1 vizemi yakmamak icin AOS yapmaya karar verdim ve onumuzdeki ayda numaram basvuru icin aciklanacak. Gerekli belgelerdeki doktor raporuyla ilgili kisa bir sorum var.

Amerika'da medikal islem cok pahali oldugu icin (olabildigince az islem yaptirmak amacli) gerekli asilar ve raporlari toplayip doktor randevuma goturmek istiyorum. Malesef Turkiye'den kalma asi karnem yok ve Turkiye'deki doktoruma oldugum asilarin listesini imzalatacagim. Doktora goturmem gereken hastalik ve asi listesine nereden ulasabilirim? USCIS'in websitesinde tuberculosis ve syphilis icin test edilecegim yaziyor. Medikal rapor alirken verebileceginiz bir oneri var mi?

Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@amerikavize, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhaba,

Size durumumu hatirlatayim: su an Amerika'da ogrenci vizesindeyim ve DV2020 icin secildim. F-1 vizemi yakmamak icin AOS yapmaya karar verdim ve onumuzdeki ayda numaram basvuru icin aciklanacak. Gerekli belgelerdeki doktor raporuyla ilgili kisa bir sorum var.

Amerika'da medikal islem cok pahali oldugu icin (olabildigince az islem yaptirmak amacli) gerekli asilar ve raporlari toplayip doktor randevuma goturmek istiyorum. Malesef Turkiye'den kalma asi karnem yok ve Turkiye'deki doktoruma oldugum asilarin listesini imzalatacagim. Doktora goturmem gereken hastalik ve asi listesine nereden ulasabilirim? USCIS'in websitesinde tuberculosis ve syphilis icin test edilecegim yaziyor. Medikal rapor alirken verebileceginiz bir oneri var mi?

Tesekkurler.

Hangi testleri ve asilari olacaginiza muayeneyi yapan doktor karar verecek. Websitesindeki kapsamli listenin tamami sizin icin gecerli degil. Eger asi olduysaniz, bu asilarin listesini goturmeniz yeterli. Eger asi olmadiysaniz ya da asi karneniz yoksa yapmaniz gereken bir sey yok.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

90

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.8k

| | | |