Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @AlmostDone merhaba, AOS sürecinde lise diploması istediler mi sizden? yoksa sadece üniversite diploması yeterli oldu mu?

• Merhabalar herkese. Hep bunu bekledım ve sonunda kismet oldu. Kısmet eden eden Allaha cok Şükürler olsun kı green cardıma kavuştum ve bunun mutluluğunu yaşıyorum. Ilk olarak Ankaradan mulakat beklesem de son aylar Ankaradan umudumu keserek AOS yapmaya karar vermiştim. Umarım yazdığım bu yazı Aos yapmak isteyen ve çelişkide kalan her kese yardımcı olur.

Öncelike Hep Ama hep adminlerin de dediği gibi vizeniz varsa kesinlik AOS yapın. Hem de hiç tereddüt etmeden. Hep bu korkular vardı turist vizesiyle ülkeye giriş yaptıysam 3 ay beklemeden aos başvurusu yapılmaz, avukatım bile mülakatta bu sorulara nasıl cevap vereceksin diye düşün dedi ama bunlara gerek kalmadı. Mülakata giren arkadaşlara bile neden buraya turist vizesiyle gelip Aos yapıyorsun bile sorulmadı.

Ben Azerbaycan vatandaşıyım ve o kontenjandan kazanmıştım. İlk tavsiyem Azerbaycan vatandaşıysanız kesinlikle Gürcistanda girin. Çünki Benim dönemimdegürcistan çok iyi çalıştı benden bile yukarı case numberler mülakat aldı. Bense Türkiyede yaşadığım için Neredeyse 1 yıl hep mülakatın geleceğini bekledim ama gelmedi. Numaram current olduğu için artık Bakü için mülakatın verildiği Gürcistan da beni kabul etmeyeceğini söyledi. O zaman tek şansım olan AOS el attım. 12 Haziran Amerikaya Washington Dullestan giriş yaptım. Çok korkutmuştular o yüzden beni ülkeye almazlar diye telefonumu, bilgisayarımı bile yanıma almamıştım. Aynı zamanda aos yapmamla alakalı hiç bir evrakta götürmemiştim. Geri dönüş biletimi de 2 hafta sonraya almıştım. Giriş çok kolay oldu, nereye gideceğiöi ne yapacağımı vs sorup içeri aldılar. Bu aslında işin önemli kısmıydı AOS yapmak için kapılar açıldı ama önemli kısmı avukat bulmak ve AOS işlemlerine başlamaktı. Öncelikle onu belirteyim Washıngtondan girş yaptıktan sonra aldığım bilet ile Charlotte, NC’ye uçtum. Çünki tek tanıdığım arkadaşlar oradaydı ve AOS işlemlerine de oradan başladım. Size oradan başvurmağı tavsiye edermiyim kesinlikle evet. Bi kere çok fazla göçmen yok o yüzden işlemler çok uzun zaman almıyor. Daha sonra avukat arayışına çıktım, bana ingilizler çalışmaktansa türkleri tercih etmeyi tavsiye ettiler çünki daha hızlı hareket ediyorlarmış. Ben de çoğunluğun yaptığı gibi Murat beyi seçtim. İlk önce doktor randevusu aldım. Doktor randevu ve sağlık kontrolünün yapılması aslında en önemli ve zaman alan kısmı. Aslında evrak çok basit ama 2 haftadan fazla zamana veriyordu aradığım hastaneler. Sonunda bir hastane buldum 1 haftada verecek. Fiyatlar genellikle 300 dolardan başlıyor ama eyalete göre de değilebiliyor. Bunun üzerine aşılar da ekleniyor. Ben kesinlikle County health’de yaptırmayı tavsiye ederim. Arayarak randevu aldım, 1 hafta sonra giderek tüm aşıları yaptırdım. Genellikle 3 aşı yaptırıyorlar. Ama bazen değişe biliyor. Daha sonra bu evrağı doktora götürdüm birlikte formu doldurduk. Bu evrağın Aos başvuru sırasında gönderilmesi çok çok önemli. Bir geç gelen arkadaş bu sağlık formunu eksik gönderdiği için aksama yaşadı. Daha sonra diğer evrakların genellikle pdf halinde avukata gönderdim ve teyit ettiğimiz zamanda başvuru için posta şeklinde gönderildi evraklar. Asıllarının mülakata gitttiğimde götürmek için Türkiyeden amerkiya arkadaşlarım gönderdi. Bunun için de tavsiyem katiyyen Fedex kullanmayın. Evraklarım neredeyse yırtılmasına ramak kala şekilde elime ulaştı. Evraklar gönderildikten sonra en heyecanlı ve yorucu kısmı kalıyor beklemek. İlk beklencek hareket parmak iziydi ve evtaklarım ulaşdıktan 3 hafta sonra parmak izi geldi. Ama o tarihi beklemeden walk-in yaptım. Neredeyse binadan hiç kimse olmadığı için beni kolaylıkla içeri aldılar. Tüm parmaklarım okunmadığı için bir az tedirgin olmuştum ama baş parmakların ojunması öenmliymiş. Ve bundan sonra en en heyecamlı kısmı mülakat beklemekti. Ağustos sonuna yaklaşıyorduk ve henüz bir haber yoktu. O yüzden eyaletın senatörleri ve congresswomanlerini araştırmaya başladım. Bu linklerden kontrol edebilirsiniz.( https://www.congress.gov/members/find-your-member, house.gov)
    Arkadaşlar genellikle demokrat olanlara yazmayı önerdi. Cümhuriyetçilerin bir işe yarayıp yaramayacakları şüpheliydi. Ben de bir demokrakt congresswoman buldum ve ona yazdım. Genellikle size mail ile bir forum gönderiyorlar ona yazıyorsunuz. Ama ben de gerek kalmamıştı. Çünki onlar geri sönene kadar güzel haberi aldım. Uscisin sayfasından durumu kontrol ediyorsuk hep ve bir cüma sabahı oraya girdiğimde gözlerime inanamadım mülakat gelmeden kartımı basmışlar. Kaç gün kontrol ettim acaba yalnış yapmış olabilirler mi ama kartın basıldığı kargoya verildiğini yolda olduğunu görünxe rahatlardım. İlk avukata daha sonra bama ulaştı. Daha sonra Social Security Adminstration ofise gittim ssn başvuru için ama gerek olmadığunı ve zaten bana tanımlandığını yakında kartıma ulaşacağını söylediler. Green cartımla gittiğim için bana ssn numaramı yazarak da verdiler.

Bu yıl kazanan arkadaşların yolu ve bahtı daha da açık olur umarım. Kolaylıkla güzellikle vizelerine kavuşurlar.

Cn: 22 k
    DS submit 28 Agustos
    USA gırıs: 12 hazıran
    AOS basvuru: 7 temmuz
    Parmak ızı: 4 agustos
    Card ıssued: 20 Agustos

• Referenced by  crazycells crazycells 
  • ⭐⭐⭐

@gunka_n Hayırlı uğurlu olsun. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. AOS için sanırım hiç beklemediniz, doğru mu anladım ?

• @gunka_n

Mülakata girdiniz mi tam anlayamadım?

• Merhabalar tekrar.Aos Sureciyle basvuru yaptim.fakat parmak izi bildiriminden sonra yaklasik 40 gundur hic geri donus almadim Ucsis den. Amerikadan baska basvuru yapip geri donus yapan var mi ? yoksa ucsis case statusden baska case mizi sorgulayacaigimiz bir platform var mi sormak istedim ? Sizce ucsis le iletisime gecmelimiyim ? cunku gordugum kadariyla parmak izinden 2 hafta sonra genelde gorusme tarihi yolluyorlar

• @cenk-öztürk 23 Martta parmak izi verdim ve hala mülakat tarihi bekliyorum. USCIS ile iletişime geçtim sadece bekleyin dediler.

• cok uzun bir sure, tesekkur ederim bilgilendirdiginiz icin.

• Selamlar. Ben DS-260 formunu Ankara icin gonderdim fakat halihazirda ABD'deyim. Ayni durumda olan arkadaslar cevaplayabilirse sevinirim, KCC'ye mail atip dosya tasima islemi mi yaptınız yoksa direkt olarak i-485 mi doldurdunuz?

• merhabalar, Ben dv 23 talihlisiyim ve aos yolu ile basvuru yaptim. surecin nasil isledigini sormak istiyorum size. Cunku benim siram 3100 lerde ve suan turkiyede bu numaralara tarih verildi. benim ise en son 16 eylul de parmak izimin sisteme tanitildigina dair bir mail geldi. hani bu kadar beklemek normal mi, surec nasil isliyor, kcc yle iletisime gecmelimiyim sizce ? bu bilgilere ihtiyacim var tesekkur ederim simdiden

• @cenk-öztürk Selam . Buradan da yazayim . Oncelikle KCC ile artik bir iliskin kalmiyor AOS yapinca . Artik muhattap USCIS . Islemler ortalama da 4/4.5 ay gibi suruyor eger vakit varsa son dkk ya kalmis bir Dosya degilse bu sebeple panige gerek yok . Tahminen Kasim ortasi gibi Interview icin I-797 gelir diye dusunuyorum . Sabir

• Merhabalar, nişanlım için K1 vizesi aldık. Amerikaya geldi ve evlendik. Şimdi AOS ye başvuracağız fakat I797 approval notice miz yok. AOSi I 797 olmadan nasıl yapabiliriz veya I-797 nasıl alabiliriz? Service request oluşturdum. Yaklaşık 1 ay sonra cevap vereceklerini söylüyor. Bunu daha hızlı alabilmemizin bir yolu var mı ?
    Bir de I-797 yerine geçen belgeler okudum yukarıda ama her AOS farklı olduğu için benim durumuma hangisi olduğunu kestiremedim.

• @bgurcan merhabalar, hayir mulakata girmeden kartim basildi.

• @Programmer merhabalar tesekkur ederim, sizin de. Hic beklemediniz derken?

• @gunka_n mulakat zorunlu degil mi ?

• ⭐⭐

@bgurcan DV22 Sürecinin sonlarına doğru aos için çoğu başvuruya mülakatsız GC verildi.

• ⭐⭐⭐

@gunka_n Yani gider gitmez mi başvurunuzu yaptınız ? Yoksa belli bir süre beklediniz mi ?

• Merhaba, 2023 talihlisiyim ve Aos dosyamı bu hafta içinde yollamayı planlıyorum. Fakat kafamı karıstıran konular var.
    -çek yolu ile ödememi yapacagım ve toplam ne kadar odeyecegim hakkında kafam karısık.
    -Ve New York'da yasıyorum. Bu durumda hangi ofise dosyamı yollayacagım bu konuda da emin değilim. USCIS'in sitesinde New York'da yasayanlar için Chicago Lockbox yazıyor. Buraya dosya gönderip deneyimi olan biri varsa fikirlerini beklerim.

Tesekkurler simdiden!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozgee bu başlığın ilk iletisinde sorularınız için net cevaplar bulabilirsiniz.

• @ozgee $1225 lik Cek ve evet Chicago Lockbox a gondereceksiniz .

• @Figen cok tesekkurler!
    Peki , 330 dolar visa fee ucretini dosyayi yollamadan once mi gondermemiz gerekiyor ve gondereceksek tam olarak hangi adrese ne sekilde yollayacagiz?

• yoksa dosyanin icine koyacagimiz 1225 dolarlik ceke ekleyerek mi yollayacagiz?
      Ucret gonderimi konusunda kafam cok karisti.
      Simdiden cok tesekkurler!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

143

40.9k
Users

4.4k
Topics

425.7k

| | | |