Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Selamlar,

Evlilik yoluyla GC için evrak toparlamaya başladık ve şu an US'teyim. Birth Certificate gerekli dosyalama için deniliyor; ancak konsolosluk bana oldukça uzakta. Konsolosluğa gitmeden bu sertifikayı talep edebilir miyim? e-Devlet üzerinden alıp İngilizce çevirisini yaptırsam kabul edilir mi? Veya bazı yerlerde sadece pasaport ya da yeni kimliğin de aynı doküman yerine kullanılabileceği yazıyor. Tecrübesi olan var mı?

Teşekkürler.

• @tampagv, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Selamlar,

Evlilik yoluyla GC için evrak toparlamaya başladık ve şu an US'teyim. Birth Certificate gerekli dosyalama için deniliyor; ancak konsolosluk bana oldukça uzakta. Konsolosluğa gitmeden bu sertifikayı talep edebilir miyim? e-Devlet üzerinden alıp İngilizce çevirisini yaptırsam kabul edilir mi? Veya bazı yerlerde sadece pasaport ya da yeni kimliğin de aynı doküman yerine kullanılabileceği yazıyor. Tecrübesi olan var mı?

Teşekkürler.

Pasaport veya yeni kimliğin uscis icin önemi yok malesef. Onları da yine ayrica sunmak zorundasınız. BC e-devlet üzerinden İngilizce halinde alınabiliyordu. Ayrıca bağlı olduğunuz konsolosluk neresiyse kendileri ile tlf görüşmesi veya mail üzerinden iletişim kurarak BC ihtiyacınızı belirttiğinizde onlar size geri mail ile adres ve yapmanız gerekenleri açıklayacaklar ve posta ile size BC gönderecekler. Bizzat gitmenize gerek yok. En azından los angeles böyle yapıyor. Diğerleri de muhtemelen aynı çalışıyordur.

• @Tugba Çok teşekkür ederim.

• Referenced by  gucarslan gucarslan 
  • Referenced by  crazycells crazycells 
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@huseyin0931, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@huseyin0931, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

selam herkese,

simdi KCC belge istemeyi kaldirdi. ben ds260 dolduruyorum, ama soyle bi ikilemdeyim: AOS de yapabilirim, Ankara da. normalde AOS daha mantikli ama KCC belge istemeyi kaldirdigi icin Ankara toplu mulakat verebilir. benim siram arkalarda oldugu icin hangisi hizli olur bilemedim. ds260 doldururken hangisini seceyim? diyelim AOS sectim, ama baktim ankara takir takir mulakat veriyor, ona gecebilir miyim? veya ankara sectim ve mulakat vermiyor, sonra AOSye gecmem mumkun mu?

Su an ABD'de misiniz?

evet

Sayin @gucarslan 'in dedigi gibi Ankara olarak isaretleyip, AOS zamaniniz gelince ABD'deki sureci baslatabilirsiniz. AOS surecini baslattiktan sonra KCC'ye mulakati USCIS ile yapacaginizin bilgisini verebilirsiniz. Bol sanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@chrissmith-07, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@crazycells, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@tugba, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Selam arkadaşlar. Advance parole ve work permit biometric verdikten ne kadar sonra geliyor tahminen? Tecrübelerinize talibim

6 aylik bir sureyi gozden cikarabilirsiniz sanirim. Dilerseniz suradan ilgili servis merkezindeki yogunlugu da kontrol edebilirsiniz:

Merhaba hocam bir sorum var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. ben şuan tüm belgeleri gönderdim ve parmak izi verdim Portland, ME eyaletinde bundan sonra işlemlerim buradan mı devam edicek? yoksa belgeleri gönderdiğim Chicago dan mı?

• bir de benim sağlık belgeleri daha yeni elime ulaştı ve tüm belgeleri doktor kendisi doldurmuş acaba benim bir ekleme yapmam lazım mı? mülakat sırasında yanımda götürmeyi düşünüyorum sizce kargo ile önceden yollasam mı yoksa mülakatı mı beklesem?

Evet, adresinize en yakin USCIS ofisinde devam edecek. Chicago'da degil...

Genelde USCIS bu belgeyi mulakatta da kabul ediyor, o nedenle oncesinde RFE olarak isteyeceklerini sanmiyorum; su an icin sizde kalabilir, zaten USCIS size bu konuda bilgi gonderecektir (X, Y, Z belgelerini mulakata getirin diyerek)...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Tugba, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Her yerde sordum burda da sorayım. Priorty date neden değişir ? İ130 gönderdikten sonra gelen 797 üzerindeki priorty date kasım 5. 485 dosyaları gönderdikten sonra gelen en sonki 797 üzerinde Aralık 22 olarak değişmiş. Su an bu tarih current mi bilmiyorum , visa bulletin Sorun var sanırım açılmıyor.

Ve ayrica visa Bulletin üzerinde hangi tarih göstergesini izlemem gerekiyor, final action mi , date for filling mi? 🥲

ABD vatandaslari esleri icin bir kota olmadigindan priority date'leri takip etmenize gerek yok, direkt I-485 formunu gondererek AOS surecine baslayabilirsiniz.

I-797 formlarinda formlarin ulasma tarihi yaziyor olabilir; I-130 ve I-485 iki bagimsiz surec... Iki form da onaylandiktan sonra Green Card'i alacaksiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Luiz-Milano, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar,
    Ocak 2022'de esimle beraber evlilik yoluyla green card interviewine girdik. Officer bizi hic zorlamadan sorulari cok kisa tuttu. Fotograf vermedik. Ortak 4 tane dokuman ilettik. I-485 formumdan asagidaki 3 maddeyi degistirdim. Bu maddelerin hepsini gorusmeye girdigim avukatim degistirmemi tavsiye etti.
    1-Issizim yazmistim ama ortagimla 1 yildan beri acik olan bir sirketim var dedim.
    2- Trafik mahkemesi kayitlarimi odendi makbuzlariyla beraber ilettim.
    3-Turkiye'de 1 sene mecburi askerlik yaptigimi ilettim.

Gorusmeden cikali 7-8 gun oldu ve surec halen 'initial review' olarak gorunuyor. Cok stresliyim. 2. gorusme olur mu? Surec cok uzun surer mi acaba? Tecburesi olan paylasabilir mi?
    Tesekkurler

Bu kadar sorunsuz gectiyse yeniden cagiracaklarini sanmiyorum. Simdiden tebrikler. Guncelleme bekliyoruz 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hasan33, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Selam arkadaslar bugun greencard interview randevum vardi hersey guzel gecti ama bende medical exam istediler ankaradan aldigim asi belgesini gosterdim kabul etmediler neden anlamadim. Iyi tarafi ise greencartim onaylandi bu belgeyi gonderdigim zaman greencardi adresime yolluyacaklarini soylediler vaktim oldugunda daha ayrintili yazacagim arkadaslar

Tebrikler, Ankara'dan aldiginiz belge tek basina gecerli degil maalesef. Sizden I-693 belgesi istiyorlar:

USCIS onayli bir doktordan bunu alip gonderebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@orcunorcun1881, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Arkadaşlar eşimin annesi benim için sponsor oldu
    Şimdi belgeleri göndereceğiz USCIS e
    Tüm belgeler hazır
    Lakin eşimin annesi birth certificate ini bulamıyor evde.
    Birth certificate i almak çok zormuş.North Carolina doğumlu 1 ayda geliyormuş bu belge.Şaka gibi
    Pasaportunun da süresi geçmiş

Bunu sonradan göndersek work permit ve seyahat izni çok mu geç gelir?

Bilen arkadaşlar dan yardım rica ediyorum

Sadece maddi sponsor olacagi icin ve vize sponsoru kendisi olmadigi icin belgeyi sonradan gonderebilirsiniz, sorun olmamasi lazim. I-765 ve I-131 basvurularinin yine de devam etmesi lazim, bol sanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ellabella, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

@tugba, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Herkese merhaba,

AOS sürecini başlatmak için belgelerimi hazırlıyorum. Türkiye’den aldığım doğum belgem hazır fakat adli sicil belgem yok ve şu anda San Francisco’dayım. En yakın konsolosluk ise Los Angeles’ta. Acaba e-devletten alınan İngilizce adli sicil kaydını kullanabilir miyim? Yoksa muhakkak Los Angeles’a mı gitmem gerekiyor? Cevabınız benim için çok önemli vakit ayırıp cevaplarsanız minnettar olurum.

Sevgiler,

Bildiğim kadarıyla kullanılabiliyor barkodu olunca. Fakat konsolosluk konusunda , Gitmenize gerek yok. Konsolosluğu arayın. Onlar size adres verecekler. $15 dolardı sanırım emin değilim, ucret ödemenizi isteyecekler. Ödendi makbuzunu zarfla koyup konsolosluğa gönderiyorsunuz. Onlar size aynı zarfla certificate gönderecekler. Hakan bey veya Figen hanımla görüşeceksiniz büyük ihtimalle. Hakan bey çok ilgilidir.

Size msj göndermek istedim ama başaramadım. 😄

Tekrar merhaba,

Günlerdir konsolosluğa telefonla ulaşmaya çalışıyordum ama başaramadım ve email göndermeye karar verdim.

Gelen cevap şu şekilde;

***Söz konusu Green Card başvurusu için hangi şekilde bir adli sicil kaydının yeterli olduğunu USCIS’ten öğrenmeniz gerekmektedir. Uygulamada kurum ve kuruluşların kabul ettikleri belgeleri kendileri belirtmektedir. Bu yüzden de e-devletten aldığınız barkodlu suretin yeterli olup olmayacağına dair tarafımızdan bir cevap verilememektedir.

Öte yandan Başkonsolosluğumuzdan apostil belgesi verilmemektedir. Dilerseniz adli sicil belgenizi, bizzat başvurmanız halinde düzenleyerek teslim edebiliriz. Apostil şerhi için yerel makamlara başvurmanız gerekmektedir.***

Ne yapacağımı bilemedim, posta yoluyla yollamayacaklar belli ki 😞

apostile gerek yok. Turkce aliyorsaniz "certified translation"olmasi yeterlidir, adli sicil kaydi AOS surecindeki en elzem belgelerden olmadigindan e-devletten alinan ingilizce olani gondermeyi deneyebilirsiniz. USCIS'in bunu da kabul etme ihtimali var.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AlmostDone, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Arkadaşlar birth certificate konusunda önerilerinize ihtiyacm var. Forumu inceledim. Konsolosluktan alanların bir kısmında kabul edilmemiş çünkü tek satırlık yanıt geliyormuş. E-devletten alıp çevirtmek yeterli mi? Bir de onun süresi 1 ay. Ben nisan ayı için current oldum. Dosyayı göndermeden hemen mi çevirtmem lazım bilemedim ki...

E-devletten alinan belgeyi "certified translation" yaptirmaniz yeterlidir diye dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells merhaba,

AOS paketine sadece 2 adet fotoğraf yeterli mi yoksa her belge için ayrı ayrı mı fotoğraf yollamamız gerekiyor?

her form icin ayri ayri koymanizi tavsiye ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhabalar,

DV-2022 kazananı olarak AOS dosyamı hazırlıyorum. Lise diploması istiyorlar. Ben doktorum. Lise diplomam mezun olduğum tıp fakültesinde. Tıp fakültesi diplomam, uzmanlık belgem hepsi yanımda. Ama lise diplomamı almam mümkün değil. Simon'ın forumuna da sordum ama orada Türk yok. Herkes lise diplomasına ulaşabilmiş. Sorabilirler dediler. Türkiye'ye sadece onu almak için gidemem. Benzer sorun yaşayan var mı? Bu konuda bir bilginiz var mı @crazycells ? Yanıtlayabilirseniz çok mutlu olurum.

Tip fakultesi diplomaniz yeterli olmali. Ayrica lise diplomasina gerek yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@breeze145, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

forSelamlar,

DV-2022 kazananı olarak AOS dosyamı hazırlıyorum. Form'un yanında eklenecek belgelerr arasında şöyle bir madde var: "Evidence that any derivative applicants were originally included in the DV lottery entry (if applicable)" . Başvuruyu yaparken tabiki eşimin adını da yazmıştım ama elimde buna dair bir belge yok. Seçildiğime dair gelen mektupta da sadece benim adım yazıyor. Ds-260'ı doldurduktan sonra çıkan sayfayı kaydetmiştim ve orada eşimin adı var ve status'u "accompany" olarak yazıyor. bu çıktıyı kanıt olarak sunabilir miyim? yoksa benim bilmediğim başka bir yöntem/form var.

yardımlarınız için teşekkürler şimdiden 🙂

Sanirim boyle bir belge gerekmeyecek, cunku bunu sizin gosterebilmeniz pek mumkun degil.

Dediginiz gibi DS-260 formlarinin bulundugu ana sayfanin ciktisini alip, eger mulakatta sorarlarsa bunu ibraz edebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@runaslan elinize saglik. 👍

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@selinugr, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Herkese merhaba,

Greencard sahibi eşimle geçen yıl burada evlendik (ABD). Halen F-1 vizesiyle öğrenciliğim devam ediyor aynı zamanda AOS sürecindeyim ve greencardımı bekliyorum. Sorum şu ki, evlendikten sonra pasaportumu değiştirmedim ve tüm başvurularımı eski soyadımın bulunduğu mevcut pasaportumla yaptım. I-131 belgem geldikten sonra Türkiye'ye seyahat edeceğim için psaportumu yeni soyadıma göre değiştirmem gerekiyor. Fakat AOS sürecim o zamana kadar tamamlanmamış olacak. Aynı durumu yaşamış olan var mı? Eski pasaportum ve evlilik sertifikam ile mi seyahat etmeliyim? Konsolosluğa evlilik beyanı yapmaya gittiğimizde bu şekilde seyahat edebileceğimi söylemişlerdi fakat üstünden 1 sene geçtiği için eski pasaportumu kullanmam sorun olur mu diye sormak istedim. Teşekkürler.

pasaportunuzun suresi ne zaman bitiyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@breeze145 Bu sorunuza Simon'ın forumunda rastladım. Bu işleri çok iyi bilen Amerikalı avukat arkadaşın yanıtı aynen şu : a copy of the eRegistration form is the best evidence for demonstrating applicable derivatives were included in the original entry form, so include it with your AOS package if you have it. For those who do not have a copy of their eRegistration entry form, this is not a problem, don’t start stressing about not having this proof. AFAIK, non-inclusion of this evidence has never been an issue in the past. USCIS will receive this document as part of the “KCC file” anyway when the FO receives that file from the KCC.
    Ben AOS paketimi bugün yolladım. Eşim ve çocuğuma da başvuru yaptım. Dediğiniz belgeyi ben de koymadım. Endişlenecek bir şey değil anlaşılan. Daha önce hiç sorulduğuna şahit olmadım demiş ki bu avukatın neredeyse tek işi buradaki green card başvuruları.

bilgilendirme icin tesekkurler. KCC'den bu belgeyi direkt almalari mantikli 👍

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ali-asma-0, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

merhaba arkadaslar esimin evlilik oncesi soyismi Özcan, i-485'e yazarken Özcan mi ozcan mi tavsiye edersiniz?

ingilizce olmali, o nedenle ozcan

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gunka_n, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Merhabalar Her kese. Dv talihlisi olarak süreci AOS ile devam etmek istiyorum. Ama bazı sorulara henüz cevap bulamadım o yüzden gitsem mi burada beklesem mi karar veremiyorum. Bu konuda bir kaç sorum vardı. Yardımcı olursanız sevinirim.

1. Forumda geriye doğru okuduğum kadar geçen yıl en geç nisanda aos başvularına başlanmış o da zar zor yetişmiş. Benim Mayıs ayının ilk günlerinde risk alarak girmemde eylül sonuna kadar yetişme şansım var mı?
    2. Evrakları 90 gün beklemeden vereceğim için vizeyi durumundan farklı kullandığım için evraklarım kabul edilmezse Ankara mülakata girme şansım henüz oluyor mu?
    3. Uscise evraklar verilene kadar Ankaradan onay gelirse orada mülakata giremiyor muyum?
    4. Bide oraya gelmeden avukatlarla görüşmem bana bir sıkıntı çıkarır mı? ülke girişinde fln.

Çok uzun oldu ama kafamdaki soruları gidermemde yardımcı olursanız sevinirim.

ABD'ye "gocmenlik surecini ABD'de tamamlamak" icin giremezsiniz maalesef, bu amacla alabileceginiz bir vize turu yok. Ancak baska bir nedenle ABD'ye giris yapmis kisiler, eger kendilerine AOS yolu acilmissa AOS surecine baslayabilir. Bu da cogunlukla kisinin ABD'ye baska bir amacla giris yapmis olmasini ve sonradan durumunda beklenmedik bir degisiklik olmasini gerektiriyor.

2.ABD'de sinirdisi edilmis olsaniz dahi vize icin mulakata Ankara'da katilabilirsiniz. Sadece 3 yillik veya 10 yillik ban alirsaniz sorun yaratiyor, bunun disindaki redler pek sorun yaratmiyor.

3.Girebilirsiniz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Jossie, içinde söyledi: AOS (Adjustment of Status) ile Green Card almak

Herkese merhaba arkadaşlar,
    Mart 2021’de K1 vizesiyle giriş yaptıktan sonra AOS başvurum onaylandı ve greencard bugün elime ulaştı.
    K1 ile geldikten sonra 90 gün içerisinde evlendik ve çok geçmeden AOS başvurusu yaptık.(Ağustos 2021) Önce başvurum reddedildi USCIS’in bir hatası yüzünden.(avukatımız bunun binde bir olduğunu söyledi o da beni buldu…) USCIS’e itiraz dilekçesi verdikten sonra 1 ay içinde başvuruyu kabul ettiklerimi belirten mektup aldım. Sonra Biometrik randevusu oldu o da çok kolaydı. Biometrik randevumdan 6 ay sonra ise greencard görüşmesi oldu.
    Görüşmemiz çok kolaydı, sanırım biz daha mülakata bile gitmeden görüşmenin sonucu az çok belli oluyor çünkü hiç zorlamadılar çok kolay geçti görüşme. Ya da bizim sunduğumuz kanıtlar güçlüydü o yüzden çok irdelemediler. Sonuç olarak ABD’ye giriş yaptıktan yaklaşık 1 yıl sonra greencard elime geçmiş oldu. Covid öncesi çok daha hızlı olan bu süreç şimdilerde yeniden hızlanmaya başladı. Başvuran herkese bol şans ve kolaylıklar diliyorum.

Tebrikler, gozunuz aydin.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |