Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @frozen aynı durum eşimde de var eğer bir istisna var ise bilmek isterim bende

• @frozen bu sitede yeniyim,özel mesaj gönderemedim
    bilgisayardan giriyorsanız ekranın sağ üstü'nde sohbet e tıklayın yazdım size

• @freelander ben iki yıl abd.de yaşadım ancak hiç uzun vadede kalmayı düşünmediğim ve ufak çocuklarım olduğu için yalnızca dil okuluna gidebildim. O dönemde gördüğüm kadarıyla hekimliğe alternatif olarak üniversitelerde epidemiyoloji yada mikrobiyoloji doktorası yapılabileceğini düşünüyorum (enfeksiyon hastalıkları uzmanları için)

• @gokhanbulut Ben de hayatımda ilk kez bir foruma üye oldum. Nasıl özelden yazılır hiç bilmiyorum maalesef. 3-4 saat sonra eve ulaştığımda size yazmayı deneyeceğim. İlginiz için tekrar teşekkür ederim 🙂

• Nickname tıklayıp açılan pencerede sağdaki düşey 3 noktaya tıladığınızda “sohbeti başlat” ile yazacaksınız

• @freelander tamam, teşekkür ederim

• Merhaba herkese bu sene bana greencard çıktı ve amerika’da doktorluk okumak istiyorum.Henüz Türkiye’de bir üniversiteye başlamadım.Amerika’da tıp eğitimine nasıl başlayabilirim? Şartları ve yıllık ücreti nedir?
    Bilgi verirseniz sevinirim,teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xpowerglide Amerika'da Doktorluk içinde söyledi:

Merhaba herkese bu sene bana greencard çıktı ve amerika’da doktorluk okumak istiyorum.Henüz Türkiye’de bir üniversiteye başlamadım.Amerika’da tıp eğitimine nasıl başlayabilirim? Şartları ve yıllık ücreti nedir?
    Bilgi verirseniz sevinirim,teşekkürler.

Turkiye'de Tip egitimini universite yerine okuyabiliyorken, ABD'de bunu yapmaniz mumkun degil. ABD'de tip, hukuk gibi fakulteler universite diplomasi aldiktan sonra okunan bolumler. Once bir universite bitirip sonra MCAT sinavina girip bir tip fakultesinde okuyabilirsiniz. Sonra MD derecesine sahip oluyorsunuz, uzmanlik icin yine ilk iletide anlatilan USMLE sinavlarina girmeniz gerekecek.

ABD'deki egitim sistemine su konudan asina olmanizi tavsiye ederim:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/123/amerika-daki-eğitim-sistemi-genel-bakış

• Sayın forum üyeleri merhabalar. Ben lise ikinci sınıf öğrencisi bir bireyim ve inşallah iyi bir tıp fakültesi kazanıp bitirdikten sonra -eğer Amerika’da veya Türkiye’de bu konu ile ilgili sistemler değişmezse- USMLE sınavına girip Amerika’da iç hastalıklar bölümü üzerine uzmanlık yapmak istiyorum. Orta seviye İngilizcem var diyebilirim, dil konusunu bu sene bitirmeyi hedefliyorum. Asıl olan Amerika’da doktor olmak ile ilgili merak ettiklerimin çoğunu burada buldum, herkese teşekkürler ilk kez bir foruma üye olmama vesile oldular. Fakat mesela şöyle bir şeyi merak ediyorum ben iç hastalıklar üzerine üç yıl asistanlık yapacağım anladığım kadarıyla. Bu üç yılı tamamlayıp Uzman Dr. ünvanını aldıktan sonra açıkçası hayalim olan New York eyaletine tayin gibi bir işlem yapabilir miyim? Ayrıca belirttiğim gibi üniversite sınavına da iki yıllık bir sürem var ve çalışmaya başlamayı düşünüyorum bu hedeflerim doğrultusunda. Bu konular ile ilgili her türlü tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nylover, içinde söyledi: Amerika'da Doktorluk

Sayın forum üyeleri merhabalar. Ben lise ikinci sınıf öğrencisi bir bireyim ve inşallah iyi bir tıp fakültesi kazanıp bitirdikten sonra -eğer Amerika’da veya Türkiye’de bu konu ile ilgili sistemler değişmezse- USMLE sınavına girip Amerika’da iç hastalıklar bölümü üzerine uzmanlık yapmak istiyorum. Orta seviye İngilizcem var diyebilirim, dil konusunu bu sene bitirmeyi hedefliyorum. Asıl olan Amerika’da doktor olmak ile ilgili merak ettiklerimin çoğunu burada buldum, herkese teşekkürler ilk kez bir foruma üye olmama vesile oldular. Fakat mesela şöyle bir şeyi merak ediyorum ben iç hastalıklar üzerine üç yıl asistanlık yapacağım anladığım kadarıyla. Bu üç yılı tamamlayıp Uzman Dr. ünvanını aldıktan sonra açıkçası hayalim olan New York eyaletine tayin gibi bir işlem yapabilir miyim? Ayrıca belirttiğim gibi üniversite sınavına da iki yıllık bir sürem var ve çalışmaya başlamayı düşünüyorum bu hedeflerim doğrultusunda. Bu konular ile ilgili her türlü tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Bu yaslarda boyle bir plan yapmis olmaniz bence oldukca degerli. Cok iyi ve gerceklesebilecek bir planiniz var, bu planlarda en onemlisi ne kadar erken bu islere basladiginizdir. O nedenle Tip Fakultesi'ne basladiginiz zaman yapmaniz gereken New York ve bolgesindeki hastane ve arastirma universitelerine yaz aylarinda staj icin basvuru yapmak. Bu sekilde hem New York'u taniyacaksiniz, hem de kendinize bir CV olusturacaksiniz.

New York'ta calismak istiyorsaniz, yapmaniz gereken New York cevresinde vakit gecirip cevredeki doktorlari tanimak. Bu sekilde hem uzmanlik icin hem sonrasi icin New York'ta is bulmaniz cok daha kolaylasacak. ABD'de, Turkiye'deki gibi tayin islemleri yok. Siz istediginiz hastaneye basvuru yapabilirsiniz calismak icin, hastanenin sizi kabul edip etmemesi de sizin basariniz ile ilgili olacak.

Tip Fakultesine basladiginiz zaman forumdan bana ulasin, staj konusunda elimden gelen yardimi yaparim. Sinavlarinizda bol sanslar!

• @crazycells değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Tavsiyelerinize şartlar doğrultusunda uymaya çalışacağım. Staj konusunda da ayrı olarak tekrardan teşekkür ederim.

• Ben de sayın @crazycells gibi sizi tebrik ediyorum. Bu yaşta böyle bir hedef belirlemenize hayran kaldım 😊 insallah hedeflerinize ulaşırsınız

• @frozen teşekkür ederim, inşallah herkes hayırlısıyla hedeflerine ulaşır diyelim 😊

• IYI GUNLER BEN ISTANBUL UNIVERSITESI MOLEKULER BIYOLOJI VE GENETIK BOLUMUNE YENI BASLAYACAGIM INTERNET BAKDIGIM UZERE PRE MED BOLUMU OLARAK GECEN BIR BOLUM.SIZCE BURDAN MEZUN OLDUKTAN SONRA GEREKEN MCAT SINAVINA GIRDIKTEN SONRA AMERIKADA HERHANGI BIR TIP FAKULTESINDEN KABUL ALMA OLASILIGI VARMI.YANI PRE MED SCHOOL TURKIYEDE OKUTUGUM ICIN HER HANGI BIR SORUN ILE KARSILASIRMIYIM.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ahmet-Alioglu yazarken kucuk harf kullanmalisiniz. listede varsa sorun olacagini sanmam.

• @Calibraturbo ABD uzmanliklari saymiyor. Yeniden orada girip yapmasi lazim. Patoloji uzmanlik pozisyonlarinin ancak ucte biri ABD tip mezunlari tarafindan doldurulabiliyor yani kabul edilenlerin cogu yurt disindan mezun olanlar . Eger uzmanliga muracaat etmek icin gerekli sartlari - USMLE, vs- yerine getirirse uzmanlik programina girme sansi diger branslara gore cok daha yuksek

• @xpowerglide ABD de tip lisans ustu bir egitim. Once 4 yillik bir bolum bitirmeniz lazim. Lisans egitiminizi gorurken tip programi icin gereken sartlarida yerine getirmeniz lazim. Ondan sonra tip egitimi 4 sene. Tuition genelde yillik 40-60 bin dolar civarinda...

• @nylover ABD de ihtisasini yaptiktan sonra NY eyaletinde calismak istiyorsan buyuk olasilikla bu senin secimin. NY derken NYC demek istedigini zannediyorum. Mesele NY da dr olarak is bulmaktan ziyade gonlunce idealinde olan bir is bulmak. Onun icinde iyi bir universite programinda internal medicine yapmak sansini arttirir...

• @Ahmet-Alioglu Pre-med demek 1 sene laboratuarla birlikte biology, 1 sene laboratuarla birlikte genel kimya, 1 sene laboratuarla birlikte organik kimya, 1 sene laboratuarla birlikte fizik, vs demek. Bu dersleri aldiginizi ve ABD deki egitime esdeger oldugunu gostermeniz lazim. ABD de bircok okul yurt disindan tip fakultesine ogrenci kabul etmiyor. Kabul edenlerde muhtemelen cok az sayida aliyor. cok ozel bir ogrenci degilseniz kabul edilme olasiliginiz dusuk. Ama tip fakultesini Turkiye'de okuduktan sonra sonra uzmanlik icin muracaat ederseniz (gereken sartlari yerine getirdikten sonra) o zaman girme sansiniz var...

• @özlem Public Health Mastiri... Birkac doktorla tanismistim kendim universitedeyken. Memleketlerinde uzun yillar doktorluk yapmislar sonra ABD'ye gelmisler public health mastiri yapiyorlardi. Amerika'da hem uzman doktor olup hem public health mastiri olanlar var - genelde bunlar academic ortamda calisiyorlar. Onlarin asil meslegi doktorluk public health bilgisini onun yani sira kullaniyorlar. Siz USMLE almayacaginizdan doktor olarak calisamazsiniz ama tip gecmisiniz public health alaninda iyi is bulmanizda / calismanizda yardimci olur...

Benzer Başlıklar

• 3
  • 8
  • 4
  • 154
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

115

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |