Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells Teşekkürler

• Herkese merhaba,
    Forumda ve internette arattım ancak tam cevabını bulamadım.
    Maalesef 2020 talihlisiyim. Süreç malumunuz beklemeye devam ediyoruz ve artık çok sıkıldık. Benim merak ettiğim birşey var.
    Oğlum ABD vatandaşı. Şahsımın ABD'de oturumu olmadan 10 yaşındaki oğlum için banka hesabı açabilir miyim acaba. Kendisi için birikim yapmak istediğimi söylesem turist olarak gittiğimde bu işi yapabilir miyim sizce.

• Dün Houston'da birinci günümüzdü. Hesap açmak için Houston forumda yardımcı oldukları belirtilen iki Türk hanımın şubelerinin adresini almıştım. İlk şubede hanımefendinin olmadığını belirtiller. Görevli kendisinin yardımcı olabileceğini söyledi ve biraz beklememiz gerektiğini belirti. Ben de Katy'de bulunan diğer adrese gitmenin SSID gelmeden daha mantıklı olacağını düşündüm ve görevliye başka zaman gelirim diyerek ayrıldım. İkinci bankaya girdiğimizde o hanımefendinin ayrıldığını söylediler ve biraz beklersek yardımcı olabileceklerini belirttiler. Başka seçeneğimiz kalmadığı için şansımı denemek istedim. Görevli biraz sonra bizi çağırdı. Eşimden ve bende pasaport, ehliyetlerimizi ve "proof of citizenship" diye adlandırılan vatandaşlık kanıtı diyebileceğimiz belgeyi istedi. Biz de yeni geldiğmiz ve bu tür bir belge olmadığını söyledik. Pasaportlara falan baktı sonra işlemimizi yapamayaağını belirtip "proof of citizenship" de gerekli evrakların neler olduğunu belirten bir belge verdi. SSID lerimiz geldiğinde tekrar gelmemizi söyledi. Daha önce pek çok kişinin bu şekilde hesap açtırdığın söyledim fakat Temmuz'dan önce bu şekilde işlem yapıldığını ancak artık herşeyin değiştiğni falan söyledi. "proof of citizenship" belgesine baktım ama gözlüğüm olmadığı için okumaya çabalamadan yanıma aldım. Arabada oturuken gözlüğümü takdım ve belgeyi okumaya başladım. Herkesimden (öğrenci, yeni gelen,vs.. gibi) insanların vatandaşlığını kanıtlamak için gerekli belgelerin tam listesi vardı. Bizi ilgilendiren kısımın dörüncü yada beşinci maddesinde B-1 ve B2 vizeleri hariç (turist vizeleri) pasaportunda vizesi olması yeterli olacağı belirtilmişti. Yani göçmenlik vizesi "proof of citizenship" olarak kabul ediliyor. Eşime gidip tekrar konuşacağımı belirtip içeri girdim. Tekrar içeri döndüğümde bizimle ilgilenen kadın başka bir müşteri ile ilgilendiği için beni karşılayan görevli beklemem gerektiğini bildirdi. Beklerken bu görevli kendisinin yardımcı olabileceği birşey var mı diye sorunca ben de elimdeki belgede istenilen vatandışlık kanıtının pasaportum olduğunu belirttim. O da inceledi evet dedi burda öyle yazıyor. Önceki görevliyide incitmemek için iptal olmuş turist vizesini göstererek galiba önceki görevli bizim vizelerimizi B1/B2 turist vizesi olduğunu düşünmüş dedim .O da evet o şekilde bir hata olabileceiğini belirtip tekrar kendisi ile konuşacağını söyledi. İlk görüştüğümüz görevli ile birkaç saniye konuştuktan sonra içerdeki şef olduğunu düşündüğüm birkaç kişi ile daha görüşüp bana işi bitince sizinle ilgilenecek diyerek beklememi rica etti. Beş dakika sonra ilk görevli yanıma geldi ve özür dileyerek yanlış anlaşılma olduğunu belirtip hesap açabileceğini söyledi. Ben de eşimle kızımı arabadan çağırıyorum o zaman dedim ve eşim gelince hemen işlemlere başladık. 3 saat kadar sürdü. Anlamadığımız 10 larca ABD bankacılık terimini tek tek açıklayarak anlattı. Kendisinden örnekler vererek her konuda üşendmeden yardımcı olmaya çalıştı. Banka 16:00 kapanıyor ve daha sonra müşteri almıyorlar. Biz işimizi bitirdiğimizde saat 17:00 olmuştu bizden başka kimse yoktu. Görevli, kafamdaki herşeyi anlayabildiğim kadarıyla cevaplamıştı. Çok tatlı bir şekilde vedalaştıktan sonra ayrıldık.
    3 Saat sonunda eşimle birlikte kullanableceğimiz ortak hesap, hem saving hem de ismini hatırlamadığım günlük kullanımarı için hesabımız açılmıştı. SWIFT kodunu alıp Houston saati ile 03:00 da aynı gün işlem yapma talepli SWIFT transferim 20 dakika sonra BOFA online hesabıma girdiğimde hesabımda gözüküyordu. Detaylarını para transferlerinde anlatacağım.
    Debit kart mı? kredi kartı mı? diye sorduğumda görevli eğer bir depozito yatırırsak ve hesapta biraz para tutmamız durumunda iki gün içerisinde limitli kredi kartlarımızın gönderilecğini belirtti. Burası kafamda %100 oturmadı ama bekleyip göreceğiz. Bu konu ile de detayları ilgili konuda fırsat olursa paylaşacağım.
    Tek aklıma takılan konu kredi kartlarının gideceği adress te oturan arkadaşlarımızla bizim soyadlarımızın aynı olmaması. Başka konularda bu durumda postanın geri gittiğini duymuştum. Bu konuyu da çözmek için yarın en yakın BOFA şubesine gidip konuşacağım. Onlar adına gönderebilrlerse tüm sorunlar çözülecek.
    Bunlar bizim tecrübelerimiz belki başkalarına faydası olur diye paylaşmak istedim.

• @ayzek09 Hocam tecrübelerinizi başlıklara göre ayrıntılı şekilde paylaştığınız için teşekkürler, ilgiyle okuyorum. Size kolaylıklar diliyorum...

• @melcem, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@ayzek09 Hocam tecrübelerinizi başlıklara göre ayrıntılı şekilde paylaştığınız için teşekkürler, ilgiyle okuyorum. Size kolaylıklar diliyorum...

Çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

Sayın @ayzek09 peki oturum adresinizi belgelemenizi istediler mi? Yani çoğu arkadaşımızdan adlarına düzenlenmiş bir fatura gibi ikamet adreslerini belgeleyen belge talep etti Bank of America. İstendiyse siz nasıl çözüm buldunuz buna?

• ⭐⭐⭐

@ayzek09 Bank of America postalarinda zarftaki isim ile evdeki oturan kisilerin isminin farkli olmasi sorun yaratmiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sarthas, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Herkese merhaba,
    Forumda ve internette arattım ancak tam cevabını bulamadım.
    Maalesef 2020 talihlisiyim. Süreç malumunuz beklemeye devam ediyoruz ve artık çok sıkıldık. Benim merak ettiğim birşey var.
    Oğlum ABD vatandaşı. Şahsımın ABD'de oturumu olmadan 10 yaşındaki oğlum için banka hesabı açabilir miyim acaba. Kendisi için birikim yapmak istediğimi söylesem turist olarak gittiğimde bu işi yapabilir miyim sizce.

Sizin SSN'niz olmadan mi acmaktan bahsediyorsunuz?

Normalde tum yatirim hesaplari icin SSN sart, cunku bankalar bu yatirim ve bilgileri her yil IRS'e bildirmek zorundalar. O nedenle SSN olmadan bu tur hesaplari acmaniz cok zor.

Oglunuzun da yasi itibariyle tek basina hesap acmasina izin vermeyebilirler, ancak sizinle beraber ortak hesabi olabilir diye tahmin ediyorum. Tabii bu bahsettigim standart "checking" hesabi...

Fakat ABD'de oturmayan yani ABD adresi olmayan ve SSN'si olmayan kisilerin banka hesaplari her an kapatilabilir. Sonucta bankalar da kendilerini korumaya calisiyorlar, o nedenle supheli bir aktivite gorurlerse hesabi kapatabilirler, bilginize. Surekli yurtdisindan para aktarilan veya yurtdisina para gonderen bir hesap supheli bulunabilir (kara para aklama nedeniyle vs.) Bu tur durumlardan kacinmak icin bir banka ile uzun sure iliskiniz olmali diye dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐

@crazycells in verdigi bilgilere ek olarak; hesabiniz kapatildiginda hesaptaki parayi cek ile verdiginiz adrese posta olarak gonderiyorlar. O yuzden bu ise kalkisirsaniz verdiginiz adresin dogru olduguna dikkat edin.

• @Sono, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Yani çoğu arkadaşımızdan adlarına düzenlenmiş bir fatura gibi ikamet adreslerini belgeleyen belge talep etti Bank of America. İstendiyse siz nasıl çözüm buldunuz buna?

SSID Numarasının gideceği dostumuzun evini gösterdik kabul ettiler.

• @keysnambır, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@ayzek09 Bank of America postalarinda zarftaki isim ile evdeki oturan kisilerin isminin farkli olmasi sorun yaratmiyor.

Evet. O şekildeymiş. Tekrar BOFA ya gidip sordum. Alıcı hayır burda öyle biri yok demezse teslim ediliyormuş. Eğer sorun çıkarsa postBOX ile hallederiz dediler.

• Evet şahsıma ait SSN olmadan oğlum adına tasarruf hesabı açmayı planlıyorum amaç kendisi ABD ye gittiğinde kendi adına birikimi olması. Bankalarin farkli uygulamalari var sanirim. Anladığım kadarıyla biraz uğraşacağız 🙂 Birkaç gün sonra küçük bir ziyaret olacak o zaman netleşir.
    Teşekkür ederim @crazycells @keysnambır

• ⭐⭐⭐

@ayzek09, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@Sono, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Yani çoğu arkadaşımızdan adlarına düzenlenmiş bir fatura gibi ikamet adreslerini belgeleyen belge talep etti Bank of America. İstendiyse siz nasıl çözüm buldunuz buna?

SSN mi demek istediniz acaba?

• @keysnambır, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@ayzek09, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@Sono, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

SSN mi demek istediniz acaba?

SSID Nedir ya :))) Evet SSN

• ⭐⭐

@ayzek09 SSID wifi görünür adı olabilir 🙂 Posta konusuna gelince benim eve eski kiracının belgeleri 2 senedir geliyor. Postacı ile geçen sene SSN konusunda baya bir haşır neşir olmuştum. Numaralara bakıp direk koyuyorlar.
    Selamlar

• @arnblt Büyük bir ihtimalle öyle bir şeyden aklımda kalmış 🙂 Bu gün akşama kadar adrese geleceği söyleniyor inşallah söylediğiniz gibi olur.

• Bugun Chase Bank ta hesap actirdik. Gecen gunlerde bana posta yolu ile kredi karti onermisler ve ben de almstim. Hazir kartta olunca, bir de ortak hesap acalim dedik esimle. Checking de minimum 1500dolar olması gerekiyor, BOFA 1200 dolar idi. Esime de orada kredi karti teklifi var ister misiniz diye sordular, gecen sene BOFA dan hesap acarken kredi karti vermemişsti BOFA, Chase 1 senedir burada olmamız, acik hesaplar ve kredi kartı olmasi sebebi ile sanirim direk kart teklif ett. Sapphire tercih ettik, yıllık 95 dolar ucreti var ama ilk sene almıyorlar. Devamlı kullanımda rewards ile rahatca odenebilir dusuncesi ile bu kartı tercih ettik. Ev kirasını kart ile odemeyi planliyoruz, firma bir surcharge yapacak kart ile odeyince ama bir deneyelim diyoruz. 2019dan beri SSN olmasına ragmen ben de , gene de form imzalattilar. Esimden istenmedi, sanırım o master zamanından kalma SSNe sahip oldugu icin onunki eski sayılıyor. Sifir ile basladıgı icin herkes bir garip bakiyor zaten 🙂 . Vatandas olmadigimiz icin her halıkarda GC soruyorlar. Esimin Kaliforniya ehliyeti ve benim Kaliforniiya ID im olmasına ragmen, vatandas olmadigimiz icin GC i gorup, scan ettiler. İslemler asagi yukari bir saat suruyor.

• @cnpist Sapphire Preferred ise, ücreti önce alıyorlar. Bilginiz olsun.

• @MegaShintai ilk sene wave oluyor o ucret, ikinci seneden sonra odeyecekseniz dedi bankadaki beyfendi.

• @cnpist İnternet başvurularında waive edilmiyormuş, demek ki şubeden yapılan başvurularda böyle bir uygulama var. O zaman güle güle kullanın 😊

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.0k

| | | |