Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @mulus, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Herkese merhaba,

Aslında çok basit ama kafamı karıştıran bir sorum var.
    Bank of America'dan debit hesabım ve kredi kartım var. Bu kredi kartı öncesinde 300 dolar bakiyeli secured credit card idi ama bankaya gidip bunu değiştirdim ve 600 dolar limitli normal kredi kartına dönüştürdüm. Bankadan kredi kartı limitimi 1000 dolara çıkarmalarını da istedim ama henüz herhangi bir geri dönüş olmadı ama neyse sorum bunla alakalı değil zaten.

Sorum şu: BofA'nın mobil uygulamasında kredi kartım için "payment due date" 16 Kasım, "next closing date" ise 19 Kasım olarak yazıyor. Şimdi, kafa karışıklığı şöyle; payment due date benim kredi kartı borcumu ödemem gereken son gün olmalı, o zaman hesap kesim tarihi ne zaman? Bunu belirtmemiş. Kredi skorumun düşmemesi için hesap kesim tarihinin ertesi gününde ödeme yapmak istiyordum ama şu noktada ödeme yapmam gereken son gün belli sadece ve bu bende bi kafa karışıklığı oluşturdu. Ne zaman ödeme yaparsam en doğru olur, kredi skorum negatif etkilenmez hatta günü gününe ödediğim için pozitif etkilenir?
    Diğer yandan, 19 Kasım yani next closing date ne demek oluyor o zaman? Yani sonraki hesap kesimi?

Çok kafam karıştı, emin olan birisi varsa yardımcı olmasını rica ederim.

@crazycells bu soruları bu başlıkta mı yoksa kredi skoru başlığında mı sormalıydım bilemedim, doğru yere yönlendirirseniz sevinirim..

Merhabalar,

Bende kafa karışıklığı devam ediyor. Daha doğrusu, okuyup anladığımı sanıp sonra tekrar kuşkuya düşüyorum. Bir de kafamı daha da karıştıracak şekilde BofA uzmanından görüş aldım. Şimdi bunların hepsini netleştirmem lazım. Biraz “birilerine” anlatır gibi dilde anladığım şeyleri yazdım, konuyu bilen kişilerden de “evet haklısın, anlaşmışsın” veya “yok o öyle değil aslında, böyle” yorumlarını rica ediyorum.

1. Payment due date dedikleri tarih aslında bir önceki ay için borcun son kapanma tarihi. Benim örneğimden yola çıkarsak; 16 Aralık payment due date olarak gözüküyor, 19 Kasım da next closing date olarak gözüken tarihti, bu tarihte kesilen hesabın yani 19 Ekim – 19 Kasım arasında yaptığım harcamalar için son ödeme tarihi 16 Aralık.

2. Ödemeler konusunda: Şimdi @sharm ‘ın Kredi Skoru konusunda yazdığı yorumdan yola çıkarak şu sonuca vardım.
      ( https://yesilkartforum.com/forum/topic/80/kredi-skoru-credit-history/392 )
      19 Kasım tarihinde yazan Statement Balance, benim 19 Ekim-19 Kasım arasında yaptığım harcamaların toplamı. Bunu ödemem için son gün 16 Aralık. AMA(!!), kredi skorumu yükseltmek için hesap kesim tarihinden yani 19 Kasım’dan sonra ne kadar çabuk ödersem o kadar iyi. VE FAKAT, gene de, borcun hepsini ödemektense, biraz borç bırakmak aslında kredi skorunu pozitif etkileyecek şey. Bankanın tercih ettiği müşteri tipi, hep biraz borçlu olan.
      SORU: Ben bütün Statement Balance’ı ödedim. Hemen kredi skorum etkilenir mi?

3. BofA uzmanının söylediği şey ise şuydu. Kredi kartı limitinin yüzde 30’unu aşmayacak kadar borçlu olmamız tercih edilen, ama ay içinde ödeme yapıp bu seviyeyi kontrol edebiliriz. Yani, benim kartımın limiti 600 dolar, yüzde 30’u olan 180 dolardan fazla harcama olduğu zaman ay içinde gerekli ödemeyi yapıp, hem hesap kesim yani closing date’te 180 dolar olmasını sağlayabiliriz hem de kredi kartımızla ay içinde harcama yapmaya devam edebiliriz.

Ben tabii bu işlerin acemisi olarak, geçen ay zaten düşük olan kart limitimin yarısını kullanınca, “Eyvah daha fazla kredi kartımla harcama yapmamalıyım!” diye sadece debit cardımı kullanmaya başlamıştım. Eğer ben doğru anladıysam, 3. Maddede yazdığım gibiyse cidden, o zaman kredi kartımı daha rahat kullanabilirim.

Şimdiden teşekkürler

• Credit Karma ipuclarinda statementa maksimum 30% ile girmeli diyor. AMA baska bir yerde de erken odeme kredi notuna olumlu etki eder diyor.
    BofA da ise sanirim harcama/gelir orani da kredi notuna etki ediyor.
    Credit karma app kurup onerilere uymaya calismali

• Ben hic nakit kullanmiyorum ve tum harcamalarimi Kredi karti ile yapiyorum. Her cumartesi online bankacilik araciligiyla tum bakiyeyi kapatiyorum. Boylece hicbir zaman %30un ustune cikmiyorum.

• Ödemeleri yaptığımız alışverişten maksimum birkaç gün ara ile yaparsanız. BOA da kredi notunuz artıyor. Ayrıca &30 kuralı gerçekten önemli gelir ve kullanım dengenize kredilendirme kuruluşları çok dikkat ediyorlar. Günlük ve aylık istatistik çıkarıyorlar. Debit yerine kredi kartı kullanmak ve bir kaç gün ara ile ödemeyi yapmak hızlı şekilde kredi notunuzu yükseltmenin en pratik yolu. Tek bir önemli not ödemenin yapılacağı son günler debit kulllanmak lazım.

• Cevaplar için çok teşekkürler, doğru anlamışım diye düşünüyorum yorumlarınızdan 🙂

peki, @sadriabi nin yorumunda düzenli olarak borçlarını sıfırladığını görüyorum. closing date'de ödeyecek borç olması, bizim skorumuzu pozitif etkileyecek bir şey değil mi peki? çünkü bazı yorumlarda "bütün borcunuzu tamamen ödemeyin, biraz bakiye kalsın" tarzı şeyler görmüştüm.

bir soru daha: şimdi ben aralık sonunda Türkiye'ye geri dönüyorum. BofA kredi kartımı kullanmayacağım ABD'ye dönene kadar, normal şartlar altında. Bu kullanmadığım dönem kredi skorumu negatif mi etkiler? Minimumda dahi olsa, internet alışveriş vs. ile bu kartı aktif tutup borcu ödemek daha mı doğru olur? (Geçen sene kartı alırken banka yetkilisi böyle bişeyler söylemişti diye hatırlıyorum da..)

• @mulus tamamini odemeyin tarzinda tavsiyeleri bu forumda duydum sadece ve dikkate almiyorum. 2,5 senedir 725in altina dusmedi skorum.

• @sadriabi Score puan bazinda degil de, kotu, idare eder, iyi, super gibi gruplarda olursa yeterli bence. Puan credit degerlendirme burliklerine gore degisiyor. FICO 755 (transunion verisini farkli hesapliyor), Transunion 732, Equifax 734 olabiliyor.
    Önemliler

• odeme basarisi
    • krediden faydalanma %si (kk kullanimi)
    • derogatory marks denen negative olanlar. Odenmeme, basarisiz kredi basvurusu vb.

Daha az onemli olanlar

• hesap yasi
    • hesap sayisi
    • hard inquiries sayisi

• En onemli faktor borcunuzu zamaninda odemenizdir. Ideal olani borcunuzu zamaninda full odemeniz. Tabii bankalar icin ideal olani azar azar odemeniz ki her ay interest size charge yapabilsinler. Diger faktorler ise kredi kartini kullanma orani ve kullandiginiz miktar ile kartin limiti arasindaki oran. Bu oran genel olarak 30% dir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Cevaplar için çok teşekkürler, doğru anlamışım diye düşünüyorum yorumlarınızdan 🙂

peki, @sadriabi nin yorumunda düzenli olarak borçlarını sıfırladığını görüyorum. closing date'de ödeyecek borç olması, bizim skorumuzu pozitif etkileyecek bir şey değil mi peki? çünkü bazı yorumlarda "bütün borcunuzu tamamen ödemeyin, biraz bakiye kalsın" tarzı şeyler görmüştüm.

bir soru daha: şimdi ben aralık sonunda Türkiye'ye geri dönüyorum. BofA kredi kartımı kullanmayacağım ABD'ye dönene kadar, normal şartlar altında. Bu kullanmadığım dönem kredi skorumu negatif mi etkiler? Minimumda dahi olsa, internet alışveriş vs. ile bu kartı aktif tutup borcu ödemek daha mı doğru olur? (Geçen sene kartı alırken banka yetkilisi böyle bişeyler söylemişti diye hatırlıyorum da..)

Kart borcunuzu hesap kesim tarihinden sonra son ödeme gününe kadar herhangi bir zamanda ödeyebilirsiniz. Hesap kesim sonrası hemen ödemenin kredi skorunuza bir katkısı olmaz.

Hesap kesilmeden önce karta ödeme yapabilirsiniz. Ama benim tavsiyem kart borcunuzun hesap kesim tarihinde sıfır olmamasıdır. 50-100 dolar da olsa bir borç olması kartın aktif görünmesi için iyi olur.

Bunları yaptığınız sürece başka bir şey yapmaya gerek yok. Kredi skorunu en çok etkileyen konu kredi geçmişi ve borcu gecikmeden ödemek. Onun dışındaki şeyler minimum etki yapıyor. Benim tüm kredi başvurularımda "kredi geçmişiniz çok yeni" diye mesaj çıkıyor. Üç yıldır buradayım, duyduğuma göre 7 yıl dolana kadar böyle olacak.

• @sadriabi @caglaror @MySea @knnrn hepinize teşekkür ediyorum.

konuyu tam olarak anladığıma inanıyorum artık 🙂

• @CloudyShadow selam .biz hyustona gelicez yakin zamanda .soru su ki benim ssn elimde olacaq .ben gidib kredi karti hesabi aca bilirmiyim ? Ve en guvenli banka amerikada hangisi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sami-nur, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@CloudyShadow selam .biz hyustona gelicez yakin zamanda .soru su ki benim ssn elimde olacaq .ben gidib kredi karti hesabi aca bilirmiyim ? Ve en guvenli banka amerikada hangisi ?

Evet, başvuru yapabilirsiniz.

En iyi bankalar için: https://www.nerdwallet.com/blog/banking/best-national-banks/

• Bofa’daki saving hesabimdan kesinti yapilmaya baslanmis, belirli bir limitin altina dustugum icin sanirim. Limitin ustune cikabilirim ama saving hesabinin herhangi bir faydasini gormedim. Ayda 1000$’a 0,05$ gibi bir faizi var.

Saving hesabinin haliyle kredi skoruna da bir etkisi yok. Ciddi tutarli birikimi olaynlarin disinda saving hesabinin benim goremedigim bir faydasi var mi? Bu hesabi kapatmanin herhangi bir fee’si veya olumsuz bir sonucu olur mu?

Ayrica okudugum kadariyla hesabi online kapatamiyorum

• ⭐⭐⭐

@Anka, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Bofa’daki saving hesabimdan kesinti yapilmaya baslanmis, belirli bir limitin altina dustugum icin sanirim. Limitin ustune cikabilirim ama saving hesabinin herhangi bir faydasini gormedim. Ayda 1000$’a 0,05$ gibi bir faizi var.

Saving hesabinin haliyle kredi skoruna da bir etkisi yok. Ciddi tutarli birikimi olaynlarin disinda saving hesabinin benim goremedigim bir faydasi var mi? Bu hesabi kapatmanin herhangi bir fee’si veya olumsuz bir sonucu olur mu?

Özellikle BOA’da saving hesabının hiçbir faydası yok. Kapatmanın herhangi bir cezasıda yok.

Bence en acilinden arayarak kapatabilirsiniz. En son baktığımda %2’ye yakın faiz veren diğer bankalar var ve o bankaların minimum tutarları yok. Ayrıca herhangi bir cezalarıda yok.
    Bank of America %0.03 veriyor ve hesap işletim ücreti var $500 altında ($8/aylık)

• @Anka Minimum limitin $300 olduğunu biliyorum, benim hesapta öyle. Altına düşünce galiba $5 fee kesiliyor.
    Dediğiniz gibi pek faydası yok, bende yaklaşık $350 tutuyorum savings hesabımda, fazlası bence gereksiz.

• @knnrn mesela ben bank of amerikadan credit karti aldim ve 5 yil kullandim və kredi skorumda artiyor və ben bu karti kapatip ve Chase bankdan kredit karti alsam kredi skorum və yaş limitim siliniyormu yoksa bank of amerikadan aldiğim 5 yillik kartimini üzerinemi ekleniyor kredi skorum ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Anka, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Bofa’daki saving hesabimdan kesinti yapilmaya baslanmis, belirli bir limitin altina dustugum icin sanirim. Limitin ustune cikabilirim ama saving hesabinin herhangi bir faydasini gormedim. Ayda 1000$’a 0,05$ gibi bir faizi var.

Tek faydası debit karta bağlı olmaması, yani dolandırıcılar hesabı boşaltamıyor.

Ben CreditKarma savings hesabını açtım. Hesap işletim ücreti yok, verdiği faiz de daha yüksek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn mesela ben bank of amerikadan credit karti aldim ve 5 yil kullandim və kredi skorumda artiyor və ben bu karti kapatip ve Chase bankdan kredit karti alsam kredi skorum və yaş limitim siliniyormu yoksa bank of amerikadan aldiğim 5 yillik kartimini üzerinemi ekleniyor kredi skorum ?

Evet, kartı kapatırsanız o kartla ilgili tüm geçmiş silinir. Eski kartları açık tutmak daha avantajlı.

• @knnrn abi eyer kapanirsa ,o zaman bana hangi bankanin daha avantajli olduğunu söyleyin .mesela chase bankmi ,city bankmi yoksa bank of amerika mi daha faydali ?
    Hangisinin daha üsdünlüyü var ?
    Sonra pişman olmuyum .
    Bir de bu bankalardan hangisi her ay kredi skoru gösderiyor ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn abi eyer kapanirsa ,o zaman bana hangi bankanin daha avantajli olduğunu söyleyin .mesela chase bankmi ,city bankmi yoksa bank of amerika mi daha faydali ?
    Hangisinin daha üsdünlüyü var ?
    Sonra pişman olmuyum .
    Bir de bu bankalardan hangisi her ay kredi skoru gösderiyor ?

Aylık kart aidatı almayan herhangi bir kart olur. Biz ilk geldiğimizde Bank of America kredi kartı aldık, şimdi neredeyse tüm bankaların kartı var bende ama en çok BofA kartımı kullanıyorum. Başka bir arkadaş Chase kartından çok memnun. Ama ileride kullanmazsanız aidat sorun olmaması için yıllık aidat olmayan bir kart seçin.
    Çok farkları yok. Birisi çok üstün, diğeri dandik gibi bir durum yok. Hepsi üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri sunuyor.
    Bildiğim kadarıyla tüm bankalar ayda bir kredi skoru gösteriyor. Credit Karma ile haftalık da ücretsiz öğrenebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

• 6
  • 3
  • 16
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |