Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells Bankalarin bakiye ya da site durumlar icin gorderdikleri postalar eski adresimize giderse sorun olur mu? Bankayi yeni adrese guncelledim fakat bazi postalar gitmis olabilir

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tiberius, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@crazycells Bankalarin bakiye ya da site durumlar icin gorderdikleri postalar eski adresimize giderse sorun olur mu? Bankayi yeni adrese guncelledim fakat bazi postalar gitmis olabilir

sorun olup olmayacagi size bagli 🙂 sorun etmiyorsaniz, sorun olmaz.

artik bankalarin hepsi online statement olarak veriyor olmali, siz de o sekilde isterseniz mektup yerine banka hesabiniza girerek bu tur bilgileri her ay gorebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

sn. @crazycells merhaba,
    TR'de yaşayan ve abd'de herhangi bir yasal statüsü olmayan birinin, abd'ye gitmeden abd bankalarının herhangi birinde banka hesabı (saving) mümkün müdür?
    mümkünse bu işlem nasıl yapılabilir?

• @gucarslan Normalde SSN isterler hesap acmak icin ama bazi bankalar veya credit unionlar passport vb kimlik verification ile checking veya saving hesabi acmaya olanak taniyabilirler. Ama bu ABD disindan online yapilabilir mi bilemiyorum. Bu konuda IRS kurallarina da bakmak lazim. Cunku para disaridan gelecegi icin vergi durumu da incelenmeli...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea teşekkürler sn. @MySea
    benim de aklıma takılan tek konu vergi sorumluluğu. en büyük sorunu bu oluşturabilir..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gucarslan, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

sn. @crazycells merhaba,
    TR'de yaşayan ve abd'de herhangi bir yasal statüsü olmayan birinin, abd'ye gitmeden abd bankalarının herhangi birinde banka hesabı (saving) mümkün müdür?
    mümkünse bu işlem nasıl yapılabilir?

Maalesef bunun mumkun oldugunu sanmiyorum sayin @gucarslan , hicbir ciddi kurum boyle bir risk almayacaktir diye dusunuyorum. Genelde SSN ve adres cok standart istenen bilgilerdendir... Dilerseniz yeni fintech bankalari inceleyebilirsiniz, belki onlar bu konularda daha rahat olabilirler ama er ya da gec ABD adresinin yazdigi bir kimlik isteyeceklerdir diye dusunuyorum.

Ben bazi hesaplarimi online acmistim, zaten ozellikle yeni nesil fintech bankalarin fiziksel bir subesi yok, her seyi online hallediyorlar (SoFi, Ally, Varo, Oxygen veya Chime gibi bankalardan bahsediyorum) Fakat her seferinde ehliyetimin fotosunu cekip yuklemistim diye hatirliyorum, ayrica SSN'yi de yazmistim diye hatirliyorum... Belki Oxygen'i denemenizi tavsiye edebilirim, ona uye olmam 2 dk bile surmemisti cunku, cok az bilgi istiyorlardi, isterseniz bir deneyin, belki hesap acmaniza izin verirler: https://oxygen.us

• ⭐⭐⭐

@crazycells @gucarslan

Alanımla bağlantılı olduğu için birkaç ekleme yapmak isterim. Dünyadaki tüm finansal kuruluşlar "KYC" dediğimiz "Müşterini Tanı" prensibiyle yeni müşteri kabul etmek zorundalar. Bunu yaparken ülkelerin bankacılık denetleme kurumları ve MASAK gibi kara para aklama birimlerinin belirlediği kimlik ve yer doğrulama tekniklerini kullanırlar. Örneğin yeni nesil kimlik kartı, fotoğraf, pasaport, ehliyet, adresinizi gösteren oturum belgesi gibi unsurlar bu süreçte bankaların sizi tanımasını sağlayan bazı aracılardır. Bunlara ek olarak bir de 2. bir doğrulama süreci olarak müşteriyle video görüşmesi ve farklı bir altyapısal sistem (örneğin ülkemizde MERNIS) çapraz sorgularla müşterinin doğrulanması için kullanılır. Bu bilgilerden herhangi bir tanesi eksikse ve kontrolden geçemiyorsa kişi maalesef hesap açılışı mümkün olmaz.

Geçmiş yıllardır bir Fintech, regülasyonun dışında hareket ederek herhangi bir oturumu olmayan kişilere İngiltere'de hesap açılışına izin vermişti. Bir süre sonra yaptıkları hatayı görüp İngiltere içerisinde oturumları olmadığı tespit ettikleri müşterilerine hesaplarını kapatacaklarını bildirip, o müşterilerin hesaplarını kapatmışlardı.

Bu anlattıklarım eksiksiz bir bankacılık deneyimi için geçerli elbette. Farklı finans şirketlerinin (örneğin e-para ya da yatırım kuruluşu gibi) hesap açılışlarıyla ilgili istedikleri belgeler farklı olabilir. Ama onlara da banka demiyoruz zaten.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

yorumlariniz için çok teşekkürler sn. @crazycells ve sn. @Sono

sanırım bankaların ve hesap açacak kişilerin bekası için en doğru yöntem kesinlikle orada bulunmak olacak 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sono, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@crazycells @gucarslan

Alanımla bağlantılı olduğu için birkaç ekleme yapmak isterim. Dünyadaki tüm finansal kuruluşlar "KYC" dediğimiz "Müşterini Tanı" prensibiyle yeni müşteri kabul etmek zorundalar. Bunu yaparken ülkelerin bankacılık denetleme kurumları ve MASAK gibi kara para aklama birimlerinin belirlediği kimlik ve yer doğrulama tekniklerini kullanırlar. Örneğin yeni nesil kimlik kartı, fotoğraf, pasaport, ehliyet, adresinizi gösteren oturum belgesi gibi unsurlar bu süreçte bankaların sizi tanımasını sağlayan bazı aracılardır. Bunlara ek olarak bir de 2. bir doğrulama süreci olarak müşteriyle video görüşmesi ve farklı bir altyapısal sistem (örneğin ülkemizde MERNIS) çapraz sorgularla müşterinin doğrulanması için kullanılır. Bu bilgilerden herhangi bir tanesi eksikse ve kontrolden geçemiyorsa kişi maalesef hesap açılışı mümkün olmaz.

Geçmiş yıllardır bir Fintech, regülasyonun dışında hareket ederek herhangi bir oturumu olmayan kişilere İngiltere'de hesap açılışına izin vermişti. Bir süre sonra yaptıkları hatayı görüp İngiltere içerisinde oturumları olmadığı tespit ettikleri müşterilerine hesaplarını kapatacaklarını bildirip, o müşterilerin hesaplarını kapatmışlardı.

Bu anlattıklarım eksiksiz bir bankacılık deneyimi için geçerli elbette. Farklı finans şirketlerinin (örneğin e-para ya da yatırım kuruluşu gibi) hesap açılışlarıyla ilgili istedikleri belgeler farklı olabilir. Ama onlara da banka demiyoruz zaten.

haklisiniz sayin @Sono , bu sekilde dusununce cok mantikli... bankalardaki paralar federal kurum olan FDIC tarafindan garantili (hesap basi ceyrek milyon dolara kadar)... Buyuk ihtimal bu garantinin gerceklesmesi icin bankalarin gerceklestirmesi istenen bir "Know Your Customer" uygulamasi var ki kimin parasinin sigortali oldugu yasal olarak belli olsun... Zaten banka hesabi acmak bu kadar kolay olsaydi (ne adres, ne de SSN saglamadan) fraud da cok fazla sayida olurdu, yani aslinda bu kadar kolay hesap acilan bir banka suphe uyandirmali sanirim 🙂

• @crazycells, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

dece bank of america dan mı çekebiliyorum? hayır bütün banka atmlerinden çekebiliyorsunuz ama 2-3 dolar gibi bir kesinti oluyor. Aynı bizim ziraat kartıyla işbank atmsinden para çekmek gibi. ama diğer bankalara dikkat anlaşmalarını iyice okuyun. Sanırım teb bunun pek bilinmesini istemiyor. Aynı şe

sayın @crazycells en son ne zaman teb kartı ile amerikada (BOA) atm den kesintisiz para cektiniz ? 🙂 Sitesinde güncel olarak devam ettiği söyleniyor ancak merak ettim aktifmidir 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cüneyt-tarıkman, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@crazycells, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

dece bank of america dan mı çekebiliyorum? hayır bütün banka atmlerinden çekebiliyorsunuz ama 2-3 dolar gibi bir kesinti oluyor. Aynı bizim ziraat kartıyla işbank atmsinden para çekmek gibi. ama diğer bankalara dikkat anlaşmalarını iyice okuyun. Sanırım teb bunun pek bilinmesini istemiyor. Aynı şe

sayın @crazycells en son ne zaman teb kartı ile amerikada (BOA) atm den kesintisiz para cektiniz ? 🙂 Sitesinde güncel olarak devam ettiği söyleniyor ancak merak ettim aktifmidir 🙂

sayin @cüneyt-tarıkman , ben baskasinin deneyimini aktarmistim orada, maalesef ben hic TEB'i veya BOA'yi kullanmadim. Eskiden Turkiye'de Citibank'in da subesi vardi , ben ABD'ye parami o sekilde aktarmistim...

Konuyu suraya tasiyin isterseniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/70/abd-türkiye-arası-para-transferleri

• Merhaba arkadaşlar, New jersey’den giriş yapıp 1-2 hafta kalıp Buffalo, New York’a yerleşmeyi düşünüyorum. Hangi banka’yı önerirsiniz?

• ⭐⭐⭐

@local1907, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Merhaba arkadaşlar, New jersey’den giriş yapıp 1-2 hafta kalıp Buffalo, New York’a yerleşmeyi düşünüyorum. Hangi banka’yı önerirsiniz?

Sayın @local1907 'nin sorusuna küçük bir ekleme de ben yapmak istiyorum.

Uzun zamandır takip ediyorum Chime'ı. Neo bank'lar arasında ABD'deki en dikkat çekeni, en azından benchmark çalışmalarımızdan biz hep üst sıraya koyuyorduk. Acaba Chime, ilk giden için Bank of America ya da Chase yerine geçebilecek bir banka olabilir mi?

200 dolara kadar ücretsiz overdraft,
    60,000'den fazla ATM'yi ücretsiz kullandırması,
    Kredi puanı oluşturmak için özel kredi kartı bulunması,

Dikkatimi çekiyor.

• ⭐⭐⭐

@Sono ilk gittiginizde elinizde ne green card ne ssn ne de drivers license olmayacak. Bu tarz online bankacilik uygulamalarina basvururken kimlik dogrulama adimlarini tamamlamakta zorluk yasamaniz cok olasi. Ilk gidiste elde belge olmayinca BOFA subelerinin bile hepsinde yardimci olacaklar diye bir beklentiniz olmasin. Bir subede isinizi yapmazlarsa baska subeden deneyebilirsiniz.

• @Sono Bildigim kadariyla, Chime aslinda online banking hizmetleri sunuyor. Yani fiziksel bir subesi falan yok. Bunun yaninda ilk defa card basvurusu yaptiginizda verdikleri ust limit $200. Ama 6 ay sonra falan kullaniminiza gore yukseltiyorlar. Ve ayrica Walgreen's, 7/11, CVS gibi bircok yerdeki ATM machinelerini free kullanabiliyorsunuz.

• Merhaba ben ABD'ye gitmek istiyorum.Bir sürü yola bakıyorum bunun için.Mutlaka gideceğim.Ama benim bankacılık sistemi ile ilgili sorularım olacaktı.

1. Hangi bankada hesap açarsam hesap işletim ücreti ve para transferi ücreti ödemem?
    2. Aidatsız kredi kartları var mı?
    3. Enpara gibi hizmetler var mı?
    4. Banka uygulaması olarak hangileri iyi?
    5. Kredi kartları işyerlerinden kesilen ek komisyonlara göre mi bonus kazandırıyor?Faiz bütçesinden katkı oluyor mu?Aslında bunu türkiye için de soruyorum.
    6. Türkiye'deki gibi bir internet sitesinden ürün alırken taksit seçenekleri çıkıyor.Bonusa şöyle worlde şöyle gibi.Abdde de aynı şekilde oluyor mu?Oluyorsa da aidatsızlarda oluyor mu?
    7. Mevduat faizleri ne kadar?
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@local1907, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Merhaba arkadaşlar, New jersey’den giriş yapıp 1-2 hafta kalıp Buffalo, New York’a yerleşmeyi düşünüyorum. Hangi banka’yı önerirsiniz?

sayin local1907, yasadiginiz bolgede hangi bankalarin subeleri var, bu da onemli... Ilk baslarda sistemde gorunmeyeceginiz icin subeye gitmeniz gerekebilir o nedenle Citibank, Chase, Bank of America gibi ABD geneli gecerli olan bankalari kullanabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozkan43, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Merhaba ben ABD'ye gitmek istiyorum.Bir sürü yola bakıyorum bunun için.Mutlaka gideceğim.Ama benim bankacılık sistemi ile ilgili sorularım olacaktı.

1. Hangi bankada hesap açarsam hesap işletim ücreti ve para transferi ücreti ödemem?
    2. Aidatsız kredi kartları var mı?
    3. Enpara gibi hizmetler var mı?
    4. Banka uygulaması olarak hangileri iyi?
    5. Kredi kartları işyerlerinden kesilen ek komisyonlara göre mi bonus kazandırıyor?Faiz bütçesinden katkı oluyor mu?Aslında bunu türkiye için de soruyorum.
    6. Türkiye'deki gibi bir internet sitesinden ürün alırken taksit seçenekleri çıkıyor.Bonusa şöyle worlde şöyle gibi.Abdde de aynı şekilde oluyor mu?Oluyorsa da aidatsızlarda oluyor mu?
    7. Mevduat faizleri ne kadar?

Son zamanlarda pek cok banka online hizmetlerini gelistirdi... Saniyorum ki cogu sizi tatmin edecek.

1. Genelde ulusal bankalarda isletim ucreti oluyor, belli miktarda para tutmaniz gerekiyor icinde ucret almamalari icin; ama zamanla kendi amaciniza uygun ve islem ucreti almayan bankalara yonelebilirsiniz...

2. Var.

3. tam olarak hangi hizmetler icin soruyorsunuz, onu yazin isterseniz. Hic enpara'yi kullanmadigim icin soru benim icin net degil.

4. Nerdeyse hepsinin app'i var. App uzerinden pek cok islemi yapabiliyorsunuz.

5. Sorunuzu anladigima emin degilim, genelde harcama kategorisine gore %1-5 arasinda bonus kazaniyorsunuz.

6. Evet, bu sekilde taksit yapmaniz mumkun oluyor. Amazon'da kend

7. Maalesef su an icin faizler oldukca dusuk... Ulusal bankalar icin 10 binden 5 civari... Fakat tum bankalarin faiz oranlari her an degisebilir, hicbiri sabit degil. Genelde promosyon doneminde yuksek faiz verenler olsa da, ilk birkac yildan sonra dusuyor...

• @crazycells Teşekkürler.Enpara gibiden kastım para transferi için ücret almayan hesap işletim ücreti olmayan, aidatsız işyerlerinde taksit özellikli kredi kartı veren, internetten fatura ödemesi yaparken para istemeyen şubeli ya da şubesiz banka hizmetleri

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozkan43, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@crazycells Teşekkürler.Enpara gibiden kastım para transferi için ücret almayan hesap işletim ücreti olmayan, aidatsız işyerlerinde taksit özellikli kredi kartı veren, internetten fatura ödemesi yaparken para istemeyen şubeli ya da şubesiz banka hizmetleri

ABD'de sube kavrami yok. Islemlerinizi o bankanin herhangi bir subesinden veya internetten yapabilirsiniz.

Dediklerinizin hepsini yapmak mumkun, zaten artik standart olani da boyle... Bazi bankalarda hesap icin "maintenance fee" aliyorlar ama belli kosullar altinda bu fee de kalkiyor. (Misal hesapta minimum 1500 dolar varsa, 1 ayda en az bir depozit iki de fatura odeme yapiyorsaniz vs.)

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |