Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@greenati, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@knnrn @crazycells @keysnambır Teşekkür ediyorum cevaplar için.Bofa sistemindeki FICO skoru bölümünü hiç bakmadım açıkçası . Oraya girersem kredi puanım etkilenmez mi?

etkilenmez.

• @crazycells, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@Mihok, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@knnrn, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@Edelweiss, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@MySea Anlamadigim kisim su; dediginiz gibi asgarinin uzerinde yaklasik 40 dolarlik bi odeme yaptim diyelim. 210 dolarlik borc ufak bir faizle bir sonraki aya devretti. Peki ben o ay icinde borcumu %30 yani 250 dolar seviyesine cekecek kadar (40$) mi harcama yapmaliyim? 250 dolar ustune mumkun oldugunca cikmamam mi gerekiyor?

Ben biraz daha farklı ifade edeyim.

Kart limiti 1000 dolar
    Hesap kesim tarihi ayın 25'i olsun

Ay boyunca istediğiniz kadar harcama ve ödeme yapabilirsiniz. Ama ayın 25'inde kalan borç 100-300 dolar arasında olmalı.
    Yani ay boyunca 900 dolarlık harcama ve 600-700 dolarlık ödeme yaparsanız bir sorun kalmaz.
    Sonra, ayın 26'ısında isterseniz 300 doların tamamını ödeyin, ay boyunca 800 dolar harcama ve yine 600-700 dolar ödeme yapın.

O şekilde ödeme yaptığımız zaman ekstre borcunun tamamını ödemediğimiz için kalan borca faiz işlemeyecek mi ?
    Hesap kesimde çıkan borcun tamamını son ödeme tarihinde ödememiz gerekmiyor mu ?
    Ya da ben mi yanlış anlıyorum.

Hesap kesim tarihi farkli (statement closing date), odeme icin son zaman (payment due date) farkli tarihler...

Misal ayin 5'inde hesabiniz kapandi ve borcunuz 1000 dolar, bu 1000 dolar borcu odemek icin genelde 15-25 gunluk bir sureniz oluyor... Eger bu surede borcu odemezseniz ekstra faiz ve ceza ekleniyor uzerine, ama son gunden once oderseniz o durumda bir problem yok.

Eger minimum odemeniz gereken miktari oderseniz (genelde 20-40 dolar arasi bir miktar oluyor), o durumda ceza odemiyorsunuz, ama geri kalan borcunuz icin de faiz ekleniyor...

Tamam bu dediğinizi çok güzel anladım. Peki kredi skoruna etkisi açısından borcun tamamını mı ödemeliyim yoksa sadece minimum kısmını mı ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@MySea Anlamadigim kisim su; dediginiz gibi asgarinin uzerinde yaklasik 40 dolarlik bi odeme yaptim diyelim. 210 dolarlik borc ufak bir faizle bir sonraki aya devretti. Peki ben o ay icinde borcumu %30 yani 250 dolar seviyesine cekecek kadar (40$) mi harcama yapmaliyim? 250 dolar ustune mumkun oldugunca cikmamam mi gerekiyor?

Kart limiti 1000 dolar

Ay boyunca istediğiniz kadar harcama ve ödeme yapabilirsiniz. Ama ayın 25'inde kalan borç 100-300 dolar arasında olmalı.
    Yani ay boyunca 900 dolarlık harcama ve 600-700 dolarlık ödeme yaparsanız bir sorun kalmaz.
    Sonra, ayın 26'ısında isterseniz 300 doların tamamını ödeyin, ay boyunca 800 dolar harcama ve yine 600-700 dolar ödeme yapın.

O şekilde ödeme yaptığımız zaman ekstre borcunun tamamını ödemediğimiz için kalan borca faiz işlemeyecek mi ?
    Hesap kesimde çıkan borcun tamamını son ödeme tarihinde ödememiz gerekmiyor mu ?

Hesap kesim tarihi farkli (statement closing date), odeme icin son zaman (payment due date) farkli tarihler...

Misal ayin 5'inde hesabiniz kapandi ve borcunuz 1000 dolar, bu 1000 dolar borcu odemek icin genelde 15-25 gunluk bir sureniz oluyor... Eger bu surede borcu odemezseniz ekstra faiz ve ceza ekleniyor uzerine, ama son gunden once oderseniz o durumda bir problem yok.

Eger minimum odemeniz gereken miktari oderseniz (genelde 20-40 dolar arasi bir miktar oluyor), o durumda ceza odemiyorsunuz, ama geri kalan borcunuz icin de faiz ekleniyor...

Tamam bu dediğinizi çok güzel anladım. Peki kredi skoruna etkisi açısından borcun tamamını mı ödemeliyim yoksa sadece minimum kısmını mı ?

Benim gorebildigim kadariyla %1-%5 arasini tutmak en iyisi oluyor... o nedenle 50 dolar civari bir kismini birakip geri kalanini odeyebilirsiniz... %1-2 olmasi, %0'dan daha iyi sonuc vermisti benim icin...

• @crazycells, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@crazycells, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Kart limiti 1000 dolar

Benim gorebildigim kadariyla %1-%5 arasini tutmak en iyisi oluyor... o nedenle 50 dolar civari bir kismini birakip geri kalanini odeyebilirsiniz... %1-2 olmasi, %0'dan daha iyi sonuc vermisti benim icin...

Teşekkür ederim. Bu konuyu böylelikle anlamış oldum.

• @greenati credit karma yükleyin orda da skorunuzu,puanınızdani aylık değişimleri,başvuru red sayınızı,kaç hesabınız olduğunu her şeyi görebilirsiniz. Benim fikoskorumla kredit karmadaki yer alan kredi bürolarından olan transunıon ve eqofax puanlarım hep farklı. Çünkü bazen bazı başvurularım birinde gözüküyor birinde gözükmüyor.

• BoA'dan Fico score icin ornek:

1606762765187-fico-score.jpg

• Aktive ettim.Daha skor oluşmamış.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

los angeles şehrinde çalışan yüksek mevkili bir Türk

hayat hikayesi

• Yazışmalarda göremedim;
    Turist vizesi ile Bank of America'da hesap açmak için ABD adresi gerekir mi, gerekirse bir arkadaş adresi verilebilir mi?
    Şubeden şubeye değişse de son zamanlardaki temayül nasıldır?

Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

@Taurus, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Yazışmalarda göremedim;

• Turist vizesi ile TEB'in anlaşmalı olduğu Bank of America'da hesap açmak mümkün mü?
    • Hesap açmak için ABD adresi gerekir mi, gerekirse bir arkadaş adresi verilebilir mi?
    • Bu hesaptan TR'de ATMden dolar olarak para çekmek mümkün mü?
      Fikir ya da tahmin değil de 2020 uygulamalarını içeren kesin bilgi lütfen.
      Teşekkürler.

CepteTeb usd hesabınızda '' yurt dışı kullanım " diye bir seçenek var
    IMG_20210126_151620.jpg

TR de atm den usd para çekme işlemi yapmadım ancak bu hususta da çekildiğini içeren paylaşım
    ⬇⬇
    IMG_20210126_151835.jpg

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Yazışmalarda göremedim;
    Turist vizesi ile Bank of America'da hesap açmak için ABD adresi gerekir mi, gerekirse bir arkadaş adresi verilebilir mi?

Teşekkürler.

Genel olarak banka hesabi acarken adresinizi kanitlamaniz gerekiyor. Bunun aksi yonundeki deneyimleri istisna olarak dusunmelisiniz 🙂 ozellikle de buyuk sehirlerde yasiyorsaniz.

Onemli olan bir adres vermeniz degil, o adresin size ait olmasi. Eger o adresin size ait oldugunu baska turlu gosteremiyorsaniz, problem yasayabilirsiniz.

Gidip denemekten baska yapabileceginiz bir sey yok maalesef.

Bank of America'yi bilemiyorum ama en son banka hesabi actigimda adresimi, ehliyeti scan edip email ile gondererek gondermistim. Ehliyetlerin uzerinde de adresiniz yaziyor cunku.

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐

Yazışmalarda göremedim;

Teşekkürler.

CepteTeb hususunda Amerika yaşam süren bir arkadaşımız video paylaşmış ⬇⬇

• ⭐⭐⭐

Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐

@dilara1424, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Bana da gerçekten yemek yerken bi bira içerken kredi kartını alıp ta çıkarken vermeleri çok garibime gidiyor 😃

Restauranta ya da bara girttiğinde kredi kartını alıp gidiyorlar sonra sen hesap isitediğinde direk çekip sana geri mi veriyorlar? Doğru mu anlamışım? Sanırım ilk kez duydum bak. İlginç.

Ödemeden kaçan çok mu oldu acaba? 😁

• ⭐⭐⭐

Wells fargo onerilmiyordu zaten ama ben bir sebep daha birakayim suraya: https://www.reddit.com/r/personalfinance/comments/ly4834/wells_fargo_withdrew_someone_elses_mortgage_from/

• @hadi-BE evet bazı yerlerde öyle yapıyorlar özellikle publarda 😃 dikkat et bazen fazla bira ekliyorlar 😃

• ⭐⭐⭐

@dilara1424, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@hadi-BE evet bazı yerlerde öyle yapıyorlar özellikle publarda 😃 dikkat et bazen fazla bira ekliyorlar 😃

Aklımızda olsun. Teşekkürler 😊

• Bank of America farkli sehirdeki P.O. Box kutusuna mailleri teslim ediyormu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tiberius, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Bank of America farkli sehirdeki P.O. Box kutusuna mailleri teslim ediyormu?

Bankalar genelde PO kutularina teslim etmemeyi tercih ediyorlar, nasil bir yerde yasiyorsunuz bilmiyorum ama eger yasadiginiz binada/sitede postadan sorumlu kisiler varsa onlara talimat verirseniz sizin adiniza postayi kabul edeceklerdir ya da yonlendirme yapacaklardir.

Benzer Başlıklar

• 16
  • 3
  • 2
  • 10
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |