Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@zeki-inci Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

@knnrn Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

ucuzu onunkiy

Benim de vodafone hattim var gelmeden kontorluye cevirdim ama hesabima internetten uzerinden girmek istedigimde telefonunuza mesaj gonderilmistir sifreyi girin diyor fakat bana sifre gelmiyor.Acaba yurt disina acmak mi gerekir telefonu?

Evet, hattın yurt dışında kullanıma açık olması lazım. Vodafone çağrı merkezini Skype, Hangouts vb üzerinden arayıp yapabilirsiniz.

• Tesekkurler.

• Yararlı olacağı düşüncesiyle şimdi öğrendiğim bir bilgiyi paylaşayım.
    Amerika'da en çok şubesi olan ve en popüler banka Wells Fargo 5930 şubesi ile birinci. Sonra 5193 şubeyle Chase, sonra 4488 şube ile BOF geliyor. Ancak hiç birinin de tüm eyaletlerde şubesi yok.

• @murat-taskin Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

Yararlı olacağı düşüncesiyle şimdi öğrendiğim bir bilgiyi paylaşayım.
    Amerika'da en çok şubesi olan ve en popüler banka Wells Fargo 5930 şubesi ile birinci. Sonra 5193 şubeyle Chase, sonra 4488 şube ile BOF geliyor. Ancak hiç birinin de tüm eyaletlerde şubesi yok.

Abi bu Wells Fargo'nun etkileri hala devam etmekte olan bir usulsuzluk skandali var: https://en.wikipedia.org/wiki/Wells_Fargo_account_fraud_scandal

Su an televizyonlarda "yikilmadik ayaktayiz, yuzumuze gozumuze bulastirmis olabiliriz ama aslinda iyiyiz biz ya" mealinden reklamlari yayinlaniyor.

• ⭐⭐

Daha uygun olacağı için buraya yazdığım yazıyı şuraya taşıdım.

• ⭐⭐

Faydali olabilecegini dusundugum bu iki haritayi paylasmak istedim. Ilk haritada her eyaletteki en buyuk bankayi, ikinci haritada ise her eyalette en cok subesi bulunan bankayi gorebilirsiniz.

alt metni

alt metni

• @edelweiss ellerinize sağlık teşekkürler

• @sadriabi Büyüklüğe aldanmamak gerektiği bir kez daha kanıtlanmış oluyor 🙂

• GoDirect diye Master Debit Kartı varmış. Banka hesabınız olsun olmasın Soc.Security Checklerini buraya yatırıp dünyanın her yerinde kullanabiliyormuşsunuz.
    Bu kartın nasıl alındığı konusunda fikri ya da bilgisi olan var mı acaba?

• @the-black-eagle Şubesiz bankalarda hesap açmak için bir adres bildirmek gerekmiyor mu? Sanırım kartları göndermeleri için bir adres şart.
    Hiç adı duyulmamış bu bankalar ne derece güvenli?
    Bir de para yatırma, çekme nasıl oluyor?

• @murat-taskin bu bütün bankalar için geçerli. Adres ve ssn yoksa hiçbiri açmıyor. Bazı istisnalar hariç tabi. Aradaki fark şubesizlerde online olarak açıp evrak görüntülerini gönderiyosun onlar da açılışı onaylıyor. Ama fiziken para yatıramıyorsun. Swift ve sonrasında oradaki işlemler için direct deposit yani bizdeki maaş anlaşması gibi firmaca havale ya da paycheck resmini çekip bozdurma. Şube anlamında yanında parayla gidecekler için söylemiştim. Hepsini olmasa da bir kısmını ister istemez yanında götürecen. İster 3bin ister 5bin ister 10bin. Bu parayı cebinde evinde tutmayacan. Dolayısıyla hesap açınca harcamalardan artan kısmı yatıracan. Yani yatırma işlemi ilk etapta fiziken olacak ama sonrasına yine fiziken para yatırmaya gerek yok bence. Türkiyede de ben fiziken para taşımıyorum. Herşey otomatikte. Fatura maaş kartlar falan. Bu açıdan da bakıp banka kararını vermek lazım. Ben fiziken olmasını acil durumlar için düşündüğümden kararımı bu yönde verdim.

• @murat-taskin güvenilirlik açısından söyleceğim bu bankaların üye olduğu bir kuruluş var ve abd makamlarınca denetleniyorlar. Bankacılık öle kafana göre yapılabilen bir iş değil. Ciddi denetlemeler ve gereksinimler var. Türkiyede hortumlanan bankalardan sonra türklerde böle algıların oluşması normal ama o söylediğin kolay işler değil abdde hatta imkansız 🙂 Gerçi türkiyede de imkansız artık. Devletin devlet bankalarınca yaptıkları usülsüzlükleri saymıyorum tabi 🙂 2000 krizi sonrası ciddi düzenlemeler yapıldı.

• @sadriabi Vodafone u gelmeden önce yurtdışı kullanıma açtırmak gerekiyor mu. Gerek yok dediler ama forumda kullanılamadığına dair şikayetler var.

• "Ama fiziken para yatıramıyorsun."
    "Yani yatırma işlemi ilk etapta fiziken olacak"
    Teşekkürler ama kusura bakmayın burasını anlayamadım.

• @the-black-eagle "Ama fiziken para yatıramıyorsun."
    "Yani yatırma işlemi ilk etapta fiziken olacak"
    Teşekkürler ama kusura bakmayın burasını anlayamadım.

• @the-black-eagle Haklısınız da Wells Fargo bile yaptığı hukuksuz işlemlerden milyonlarca dolar ceza yiyince ister istemez hiç adı duyulmamış banka neler yapar diye düşünüyor insan.

• @murat-taskin Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

@sadriabi Vodafone u gelmeden önce yurtdışı kullanıma açtırmak gerekiyor mu. Gerek yok dediler ama forumda kullanılamadığına dair şikayetler var.

Malesef gelmeden boyle bir islem yapip yapmadigimi hatirlayamiyorum. 2 sene oldu ben hala boyle kullaniyorum

• @murat-taskin ben yanımda para getirmem getirdiğim de cebimde evimde dursun diyosan discover simple gibi online şubesiz bankalar kullanılabilir diyorum. Ama ben az çok para muhakkak götürülür ve yanında 3te olsa 5te olsa o kadar parayla dolaşmak anlamsız diye şubesi olan bir bankayı tercih ettim dedim. Özeti budur.

• @murat-taskin ilgili bankanın usülsüz işlemlerden ceza yemesi başka bişey senin paranın güvende olması yada garanti edilmesi yani hortumlanmaması başka bişey. Arkadaş bilinmedik banka parama bişey olurmu babında sormuş. Ben de eğer bir banka fiziken açılmışsa zaten sermaye yeterlilik ve denetim altında olma gibi belli bazı kriterleri yerine getirmiş demek istedim. Zaten belli kriterleri ki bayağı ciddi kriterler bunlar yerine getirilmez ise lisans alamazsınız dolayısıyla banka açamazsınız. Dünyada en önemli şey sermaye güvenliğidir 🙂 Hele ki abd gibi capitalist bir ülkede hortumlama imkansız dememin sebebi bıdır 🙂

• @murat-taskin hatta bu cezalar bile aonuçta denetlendiklerinin kanıtıdır 🙂 Önemli olan banka değil devletin denetim ve güvencesidir. Abd banka konusunda bu tarz şeylerin olabileceği son ülkedir bence.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

91

40.9k
Users

4.4k
Topics

425.7k

| | | |