Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

• ⭐⭐⭐

@FreeWoRLD Cok tesekkurler 👍

• Bende sizlere swift kodu hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum.
    Swift kodu; bankaya özel olan ve para transferlerinin yanında haberleşmede kullanılan bir koddur. Yani bankaların döviz hesaplarına yapılan transferlerin gerçekleşmesini sağlayan uluslararası kod olarak tanımlanabilir.

Daha basiti, yurt dışından Türkiye’deki herhangi bir bankaya veya Türkiye’den yurt dışındaki herhangi bir bankaya para transferi yapmak için kullanılan koddur. Aynı zamanda bankalar tarafından kendi aralarında haberleşme amacıyla da kullanılabilir.

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği) Swift’in açılımıdır. 8 ya da 11 haneden ve büyük harflerden oluşmaktadır. İstisnai durumlarda daha fazla hane olabilir.

İlk dört hane bankanın kodunu, sonrasındaki iki hane ülke kodunu (Türkiye için TR), takip eden 2 ya da 3 hane yerel kodu, devamındaki 3 hane ise şube kodunu ifade etmektedir. Merkez şube için genellikle XXX kullanılmaktadır.

Ortaya çıkan kod 11 haneyi oluşturmadığı takdirde en sona X eklenerek tamamlama yapılmaktadır. Swift kodu hakkında merak ettiğiniz her şeyi buradan öğrenebilirsiniz.

• ⭐⭐

Hepinize saglikli gunler dilerim bugun wells Fargo'dan hesap actik. Iki tane Id istediler. Passport ve ehliyet ,ev adresi,ssn verdik. Online application halinide indirdik. 25 dolar deposito aldilar. Ama para icinde kullanabilirsiniz dediler.aylik 10 dolar hizmet bedeli var ama 500 dolar icinde olursa almiyorlarmis. Bilginize

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@HockeyUmpire2

Hesapta 1500 dolar veya üstü para tutarsanız

veya

ayda 500 dolar direct deposit (maaş vb) para girişi olursa

veya

Debit kartla ayda 10 işlem (alışveriş, ödeme vb) yaparsanız

hesap işletim ücreti almıyor.

Monthly service fee
    You can avoid the $10 monthly service fee with one of these each fee period:
    10 or more posted debit card transactions (any combination of posted debit card purchases or posted debit card payments of bills) from this checking account, OR
    Qualifying direct deposits totaling $500 or more, OR
    $1,500 minimum daily balance

• ⭐⭐

Wells Fargo nun app uygulamasina girip elimdeki checki ,onlu-arkali fotograflayip online olarak hesabima yuklettim. 3 gun sonra hesaba dahil olacak. Kolay ve kullanisli...

• @FreeWoRLD, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

Aklima gelmisken yazayim, bir kenarda dursun.

ABD'de bir hayli yaygin olan debit kartin kopyalanmasi ve uzerine islem yapilmasina karsi benim aldigim yontem; debit karti kullanima kitlemek. Henuz basima gelmedi (tahtaya tiklattim burada). Cok hizli bir sekilde genellikle applikasyonlar uzerinden karti kilitleyebiliyor ve geri kullanima acabiliyorsunuz. 3-4 tane debit kartim var farkli bankalardan ve hepsi kilitli durumda surekli.

Zaten genelde onerilen debit kartin kullanilmamasi yonunde. Guvenlik nedenli ve ayrica kredi skoru olusturma acisindan kredi karti kullanimi daha avantajli. Elbette puan ve sahtekarliga karsi sigorta gibi avantajlarida var kredi kartlarinin.

Debit karti kilitlediginizde, karta bagli olan hesabinizda ACH transferleri sorunsuz sekilde devam ediyor. Kira vb. otomatik odemelerde zaten ACH yontemi kullanilmakta. ACH ucretsiz bir para transferi / odeme yontemi.

Ornek olarak Capital One;
    Screen Shot 2020-01-17 at 10.40.12 PM.png

Ben de wat yaparken capital one hesap actirmistim ücretsiz olarak aylık ücret kesmiyor diye biliyorum Türkiye'ye dönerken hesap kapanmasın diye içinde 10 dolar bıraktım sonra telefonum bozuldu uygulamadan görebiliyordum daha sonra siteden bakmak istedim şifremi unutmuşum birkaç kez yanlış girince hesap kitlendi açılması için ABD numarası istiyor maalesef o nedenle açamıyorum ancak ABDye gidince acabilecegim gibi duruyor. Bu süre zarfında herhangi bir para kesintisi yapıldı mı (eksiye inmesi gibi) hiçbir şey göremiyorum içime kurt düştü gidince 2 bin dolar borç ödemek istemiyorum bu konu hakkında bilginiz var mı bu 360 checking hesabı ne kadar zaman geçerse geçsin ücretsiz mi? Başıma bir iş açar mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Semanur-Öztürk
    Bahsettiğiniz 360 Checking hesabı için hesap işletim ücreti olmadığı yazıyor.

• Bank of America checking hesabında önceki sayfalarda da belirtildiği gibi hesap işletim ücreti mevcut. Bu 12 dolarlık hesap işletim ücetinden muaf olmak için seçeneklerden birincisi hesapta en az 1500 dolarlık bakiyenizin olması gerekiyor. Diğer bir yol ise eğer BoFa ve iştirakleride en az 20 bin dolar paranız var ise Premium Reward müşterisi oluyorsunuz. Üç farklı kademesi var. Böylece gerek saving gerekse checking hesabınızda para olmasa bile her hangi bir maintenance fee ödemiyorsunuz. Bununla birlikte başka avantajlar da sunuyor. Detaylar için https://www.bankofamerica.com/preferred-rewards/

Eğer prefered reward müşterisi değilseniz bakiyenize dikkat edin. Örneğin hesabınızdaki para bir saatliğine bile 1500 doların altına düşse, 12 doları hesabınıza yansıtıyorlar. Burada yaşadığım bir tecrübeyi de aktarmak istiyorum. Her ne kadar bu başlık kredi kartlarıyla ilgili olmasa da yaşadığım şey banka hesabı ve kredi kartı konulayırla iç içe geçtiği için sanırım sayfa bütünlüğünü bozmam.

Kredi kartı ödemerime gerek Türkiyedeyken gerekse burada her zaman dikkat etmişimdir. Ama bir şekilde BoFa kredi kartımın ödemesini unuttuğum için bir gün sonra yaptım ve late fee ve faiz ödedim. Bu bahsedeceğim şey BoFa ya özgü mü bilmiyorum ama internetten otomatik ödeme talimatı veremiyorsunuz. DAha doğrusu full payment şeklinde bir talimat veremiyorsunuz. Sadece şubeden yapılabiliyormuş. Şubenin yolunu tutttum ve derdimi anlattım. Gerekli formları imzaladım ve ardından iki hesap ekstresi boyunca ödemenin benim sorumluluğumda olduğu belirtildi. Bu gün bile anlayabilmiş değilim bunun mantığınız. Anında neden işleme konulmaz ki? Gel zaman git zaman, ben ara ara da ödemeler yaptığım için bu iki aylık sorumluluğu tamamladığımı, gelen yeni borcun otomatik olarak hesabımdan çekileceğini varsayım. Ama yanılmışım. Tekrar late fee ve faiz. Benim hatamdı yapacak bir şey yoktu. Kural kuraldır dedim ve bağrıma taş bastım. Sonraki ay otomatik ay çekildi ama bu defa da 12 dolar maintenance fee ödedim checking hesabım için. Neden? Hesabımdan çekilen bir başka otomatik ödemeyle birlikte bakiye 1490 küsür dolarlara düşüyor. Ama bu işlem gerçekleştikten iki saat sonra hemen gidip hesabıma 1000 dolar daha yatırmıştım. Ama yukarı da da belirttiğim gibi paraya aylık bazda değil anlık bazda bakıyorlar. 🙂 Kredi kartı için ödediğim cezalar faizler zoruma gitmedi ama bu 12 dolar çok zoruma gitti. 3-5 dolarlık fark ve 1-2 saatliğine... Aradım müşteri hizmetlerini ve özetle dedim ki, kredi kartları ile ilgili şunları yaşadım tamam benim kabahatim, hiç bir şey diyemem. Ama bu bir iki saatliğine hesap bakiyemin 3-5 dolar aşağı düşmesiyle hesap işletim ücreti almanız hiç adil değil. Bunun iptalini rica ediyorum dedim. Müşteri temsilcisi, kredi kartları ile ilgili ödemiş olduğum faiz ve late fee leri de iade etmemizi istiyor musunuz diye sordu. Gülerek, mümkünse neden olmasın dedim. 🙂 Fee ler kolay ama faiz iadeleri zor ama hatta kalın lütfen hepsini deneyeceğim. Sonuç, ben sadece 12 doların iadesi için aramıştım ama toplamda 100 dolara yakın bir iade gerçekleşti. Late fee ler tamam da, faizin iadesine çok şaşırdım. Sonuçta adamların parasını kullanmışsın. Olayın bir başka güzel tarafı bu kredi kartıyla ilgili geç ödemeler kredi skoruma yansımadı.Sanırım banka bunları bildirmedi kredi bürolarına. Credit carmadan da baktığımda kredi kartı hesabını açtığım günden beri her ay düzenli ödenmiş olduğunu gösteriyor.

• Sayın @crazycells bir üstteki mesajıma bakarsanız gördüğünüz gibi içerikte yazının devamı yeni bir frame içinde. Post quck reply ile iletiyi yazdım. Bir kere daha mesaj yazdığımda böyle olmuştu. Yeniden editleyerek düzeltmiştim. Görmeniz ve sorunu tespit etmeniz açısından bu defa düzeltmiyorum. Daha önceki iletide benzer bir sorun yaşadığımda düzeltmeyi paragraflarda yaptığım satırbaşı girintilerini yok ederek yapmıştım. Siz gönderiyi inceledikten sonra yeniden editleyeceğim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mydream tamamdir, duzeltebilirsiniz. satir baslarini "tab" tusuyla mi yapiyorsunuz?

• @crazycells Hayır, space tuşuyla yapıyorum çünkü sistem tab tuşuyla yapmama izin vermiyor. Başka sekmelere geçme görevi görüyor tab tuşu mesaj kısmında yazarken. Kullandığım tarayıcı Opera. Acaba bununla ilgili bir sorun mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mydream, içinde söyledi: Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

@crazycells Hayır, space tuşuyla yapıyorum çünkü sistem tab tuşuyla yapmama izin vermiyor. Başka sekmelere geçme görevi görüyor tab tuşu mesaj kısmında yazarken. Kullandığım tarayıcı Opera. Acaba bununla ilgili bir sorun mu?

deneyip haber verecegim, ben de emin degilim, test etmem gerekiyor.

• @knnrn evet ben de öyle bildiğim için oradan hesap açmıştım ama hesapta hiç para bulunmadığı için eksiye iner mi korkusu oldu açıkcası bir de hesap kitlenince hiçbir yerde içinde ne olup bittiğini göremiyorum. Bazı ücretsiz bankalar içinde 1500 dolardan az olduğu için hesap işletim ücreti kesmişler okuyunca emin olmak açısından sormak istedim anladığım kadarıyla tamemen ücretsiz ve bir problem yaşamayacağım teşekkür ederim

• Arkadaşlar merhaba, benim merak ettiğim bir konu var kredi puanımızın artması için kredi kartımızı hesap kesilmeden önce mi ödemek gerek, ekstre kesildikten sonra mı? Çünkü yüzde on borç bırakıp ekstrem kesildi kredi puanım düştü ama ekstremin tamamını ödeyince arttı, hiç borç bırakmadan ekstrem kesildiğinde de kredi puanımda hiç değişiklik olmadı, kredi kartını önden mi ödemek mantıklı yoksa az bir borçla ekstre kesilmesi mi?

• ⭐⭐⭐

@dilara1424 %10 degil de %9 ve asagisini hedefleyin. Onun disinda su an dogru yapiyorsunuz.

• @keysnambır teşekkür ederim , yani yüzde dokuz gibi bir borçla mı kesilsin ekstrem, hiç borçsuz olunca bir faydası olmuyor sanırım

• @dilara1424 Bu durumda yapmaniz gereken, 30% sinirini asmadan kredi kartinizi kullanin ve revolving debt yani birkac aya yayilacak sekilde borcu odeyin. Her ay hesap kesimi yapildiktan sonra minimum odeme tutarinin biraz uzerinde odeme yapin. Biraz faiz binecektir ama bu sizin daha hizli kredi skorunuzu yukseltmenize yardimci olacaktir.

Ornek: Eger kredi kartinizin limiti $1,000 ise, $250 civarinda harcama yapin. Sonra her ay hesap kesimini bekleyin. Hesap kesiminden sonra buyuk ihtimalle minimum odeme tutari $25 olacaktir. Siz $40 veya $50 olarak her ay odeyin. Bitirince, yine ayni sekilde harcayin ve ayni sekilde odemeler yapin. Bu arada, $250 borcu, diyelim ki 3 veya 4 ay sonra $100'e dusurdunuz, $150 lik daha harcayarak yine 30% altinda turarak aylik odemelere devam edin.

Bu sekilde 6-7 ay sonra kredi skorundaki farki gorursunuz.

• ⭐⭐⭐

@dilara1424 %0 borc onerilmiyor. En ideali %1-%9 arasi. Credit Karma uygulamasini yukleyip oradaki yonlendirmeleri takip etmeye calisin.

• @MySea çok çok teşekkür ederim çok faydalı oldu bu bilgi, bu sefer de böyle yapmaya başlayacağım

• @keysnambır çok teşekkür ederim yardımınız için

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

110

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |