Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Bankacılık Sistemi ve Banka Hesap Çeşitleri

• @crazycells Örneğin bir karavanınız var ve ABD'de devamlı hareket halindesiniz. Bir Amerikan bankasında hesap açtırmak istiyorsunuz ama belli bir adres veremiyorsunuz. Bu durumda virtual adres (Fiziksel ama yasal olarak bu amaç için kurulmuş firmaya ait) hizmeti veren bir yerle anlaşıp onların adresini vermek oluyor demek istedim.
    NOT: @crazycells Sorularıma gelen yanıtlardan haberim olmuyor. Bu yanıtınızı 6 gün sonra tesadüfen gördüm. Ne yapmalıyım bilmiyorum.

• TR'ye gelip buradan telefonla ABD'de ki hesabına girip kullanan kimse var mı acaba? Bir sorun çıkıp çıkmadığını öğrenmek istiyorum.

• @murat-taskin Kendi soruma kendim cevap vereyim belki birisine lazım olur. Telefonu uçak moduna alıp SIM kartı devreden çıkartıp ülkeyi değiştirince sorun halloluyor. Sim karttan IP yi görürse ülke değiştirme moduna alınamıyor telefon.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@illusion Biz sadece pasaport ile hesap açtırmıştık, ama bazı arkadaşlar sorun yaşadı. Gittiğiniz bankaya ve şubeye göre değişir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin Ben geçen ay Türkiye'de herhangi bir sorun yaşamadım. Özel bir şey de yapmadım. Türkiye'de telefonuma Vodafone hattımı takmıştım hatta.

• @knnrn Sanırım her telefon farklı ondan oluyor ya da olmuyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

@crazycells Örneğin bir karavanınız var ve ABD'de devamlı hareket halindesiniz. Bir Amerikan bankasında hesap açtırmak istiyorsunuz ama belli bir adres veremiyorsunuz. Bu durumda virtual adres (Fiziksel ama yasal olarak bu amaç için kurulmuş firmaya ait) hizmeti veren bir yerle anlaşıp onların adresini vermek oluyor demek istedim.
    NOT: @crazycells Sorularıma gelen yanıtlardan haberim olmuyor. Bu yanıtınızı 6 gün sonra tesadüfen gördüm. Ne yapmalıyım bilmiyorum.

tag'lendiginizi bildirimlerde gormuyor musunuz?
    Belki bu konuyu ozel olarak takip etme diye isaretlemis olabilirsiniz... Ben ayarlara bakip size haber vereyim.

• Şimdi görüyorum. Garip ama her zaman çıkmıyor nedense.
    Hayır öyle bir adetim yok 🙂

• Herkese selamlar bir sorum. Şimdi ben wells fargo kullanıyorum. Secure kredi kartım ve cheking account 'um var. İşlemler konusunda şöyle bir sıkıntım var acaba bütün bankalar mı böyle. Şimdi kredi kartı ile bir ödeme yapıyorum yeri geliyor iki üç gün temporary transaction diye bekliyor ya da kredi kartına ödeme yapıyorum limit güncelleniyor ama işlemin gözükmesi en kötü iki gün bekliyor ki online yapıyorum herşeyi. Debit kartla yapılan da aynı, bir gün bekliyor affı yok. Anında bankacılık diye bir sistem yok yani. Sadece wells fargo da mı yok yoksa tüm Amerika ya mı özel. Şu şekilde bir olay geçti başımdan. 22 sinde ödeme yapmışım kredi kartında metropcs'ye sonra başka ödemelerimde olduğunu hatırladım yaptım sonra fark ettim ki limit aşmış ertesi gün ödeme yaptım ama 4 gün oldu hala telefon hattımı ödemedi temporary de beliyor, bu sefer de telefon hattım kapandı. Türkiyede bürokrasi sadece devlette vardı burada her yerde iki ton bürokrasi oluyor. İfrit ediyor. Sonuç olarak diğer bankalar farklı ise banka değiştiriyim. Fikri olan var mı acaba

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gkhanfeez Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

Herkese selamlar bir sorum. Şimdi ben wells fargo kullanıyorum. Secure kredi kartım ve cheking account 'um var. İşlemler konusunda şöyle bir sıkıntım var acaba bütün bankalar mı böyle. Şimdi kredi kartı ile bir ödeme yapıyorum yeri geliyor iki üç gün temporary transaction diye bekliyor ya da kredi kartına ödeme yapıyorum limit güncelleniyor ama işlemin gözükmesi en kötü iki gün bekliyor ki online yapıyorum herşeyi. Debit kartla yapılan da aynı, bir gün bekliyor affı yok. Anında bankacılık diye bir sistem yok yani. Sadece wells fargo da mı yok yoksa tüm Amerika ya mı özel. Şu şekilde bir olay geçti başımdan. 22 sinde ödeme yapmışım kredi kartında metropcs'ye sonra başka ödemelerimde olduğunu hatırladım yaptım sonra fark ettim ki limit aşmış ertesi gün ödeme yaptım ama 4 gün oldu hala telefon hattımı ödemedi temporary de beliyor, bu sefer de telefon hattım kapandı. Türkiyede bürokrasi sadece devlette vardı burada her yerde iki ton bürokrasi oluyor. İfrit ediyor. Sonuç olarak diğer bankalar farklı ise banka değiştiriyim. Fikri olan var mı acaba

Bizim banka (Bank of America) da böyle. Duyduğum kadarıyla tüm bankalar böyle. ABD'de sistem bu şekilde olduğu için buna göre hareket etmek lazım.

Örnek vereyim: Amazon kredi kartıma ödeme yapıyorum, teşekkürler ödemeniz alındı diye mesaj geliyor. Normalde bunu hemen BofA hesabımdan çekmiş olmasını beklerdim ama 2-3 gün geçiyor bir hareket yok. O arada boş bulunup hesaptaki parayı çekersen Amazon parayı çekeceği zaman hesapta para kalmamış olabiliyor.

Daha ilginci, TransferWise ile Türkiye'ye para gönderdim. Para Türkiye'deki hesabıma geçti hatta sağa sola dağıttım bile ama BofA'dan bu rakamın düşmesi neredeyse bir hafta sürdü.

• @knnrn Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

@gkhanfeez Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

Herkese selamlar bir sorum. Şimdi ben wells fargo kullanıyorum. Secure kredi kartım ve cheking account 'um var. İşlemler konusunda şöyle bir sıkıntım var acaba bütün bankalar mı böyle. Şimdi kredi kartı ile bir ödeme yapıyorum yeri geliyor iki üç gün temporary transaction diye bekliyor ya da kredi kartına ödeme yapıyorum limit güncelleniyor ama işlemin gözükmesi en kötü iki gün bekliyor ki online yapıyorum herşeyi. Debit kartla yapılan da aynı, bir gün bekliyor affı yok. Anında bankacılık diye bir sistem yok yani. Sadece wells fargo da mı yok yoksa tüm Amerika ya mı özel. Şu şekilde bir olay geçti başımdan. 22 sinde ödeme yapmışım kredi kartında metropcs'ye sonra başka ödemelerimde olduğunu hatırladım yaptım sonra fark ettim ki limit aşmış ertesi gün ödeme yaptım ama 4 gün oldu hala telefon hattımı ödemedi temporary de beliyor, bu sefer de telefon hattım kapandı. Türkiyede bürokrasi sadece devlette vardı burada her yerde iki ton bürokrasi oluyor. İfrit ediyor. Sonuç olarak diğer bankalar farklı ise banka değiştiriyim. Fikri olan var mı acaba

Bizim banka (Bank of America) da böyle. Duyduğum kadarıyla tüm bankalar böyle. ABD'de sistem bu şekilde olduğu için buna göre hareket etmek lazım.

Örnek vereyim: Amazon kredi kartıma ödeme yapıyorum, teşekkürler ödemeniz alındı diye mesaj geliyor. Normalde bunu hemen BofA hesabımdan çekmiş olmasını beklerdim ama 2-3 gün geçiyor bir hareket yok. O arada boş bulunup hesaptaki parayı çekersen Amazon parayı çekeceği zaman hesapta para kalmamış olabiliyor.

Daha ilginci, TransferWise ile Türkiye'ye para gönderdim. Para Türkiye'deki hesabıma geçti hatta sağa sola dağıttım bile ama BofA'dan bu rakamın düşmesi neredeyse bir hafta sürdü.

Bu daha kötüymüş 🙂 Türk bankaları buradakilerden çok önde gibi zaten. Alışacaz artık.

• Doğrudan alakalı değil ama bu başlık altına gider gibi düşünüyorum. TR kredi kartlarını kullanmak zorunda kaldığınız oldu mu? Biliyorsunuz oradaki $ harcaması TR de ya $ ekstresi üzerinden ya da günlük kurdan TL ye çevrilerek ekstreleştiriliyor. Ama bazı bankalar bu tutarlara komisyon ekliyor. Cepte TEB bir çeşit standart haline geldi onu biliyorum ama TR de kullandığımız diğer kredi kartlarından hangilerini orada kullanalım fikri olan var mı? @Nilorhan konuyu takip edelim lütfen 🙂

• Evet maalesef öyle. Biz kira gönderiyoruz anca 4 gün sonra gidiyor ve o zaman hesaptan düşüyor. Kredi kartı harcamalarım ve ödemeleri en az 3 gün Pending diye bekliyor. Çok saçma.

• @caglaror Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

Doğrudan alakalı değil ama bu başlık altına gider gibi düşünüyorum. TR kredi kartlarını kullanmak zorunda kaldığınız oldu mu? Biliyorsunuz oradaki $ harcaması TR de ya $ ekstresi üzerinden ya da günlük kurdan TL ye çevrilerek ekstreleştiriliyor. Ama bazı bankalar bu tutarlara komisyon ekliyor. Cepte TEB bir çeşit standart haline geldi onu biliyorum ama TR de kullandığımız diğer kredi kartlarından hangilerini orada kullanalım fikri olan var mı? @Nilorhan konuyu takip edelim lütfen 🙂

Ben kredi kartımı kaybedene kadar 1-2 ay finans bank kullandım hatta şuan elimde olsa kullanmaya devam ederim. Sevmedim buranın bankacılığını. Ekstre konusuna gelince söyle bugün harcama yaptım bir iki gün dolar harcaması olarak kart gözüküyor harcamayı yaptığım andaki kurdan tl borcu olarak gözüken kartın hesabında tl olarak gözüktüğünden az oluyor. Ama öle büyük farklar değil. Biraz kur üzerinden geçiyor. Not olarak tabi benim harcama yaptığım dönemler doların dört nala olduğu dönemler ama ne olursa olsun kur üzerinden geçirmantasyon oluyor örnek 110 tl 115 oluyor. Tabi zamanında 10820 tl karşılığı olan uçak biletim 11050 tl olmuştu. Miktar artınca bu şekilde artmalar oluyor. Hiç komisyon ücreti alınmadı.

• @murat-taskin Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

TR'ye gelip buradan telefonla ABD'de ki hesabına girip kullanan kimse var mı acaba? Bir sorun çıkıp çıkmadığını öğrenmek istiyorum.

Biz varız. Telefonları kullanamıyoruz ama bankadan bilgisayar üzerinden giriş yapabilmek için online ID ve password almıştık. Tr'den bu şekilde ödemeleri yapabiliyor hesaplarımızı kontrol edebiliyoruz.

Ekstra bilgi; biz amerikaya ilk girdiğimizde bize hemen secure olmayan debit card ve credit card verdiler. Credit card'larımızın türünü Travel Rewards olarak seçmiştik, Tr'ye geldiğimizde karttan ne harcadıysak dolar karşılığı onu çekmişlerdi, komisyon falan alınmamıştı. Sık seyahat edeceğimizi düşündüğümüzden bu tip bir credit card seçmiştik. Bu deneyimimiz 1 sene önceydi, şimdi değişti mi bilemiyorum. Ama yine de avantajlı diyorum.

• @gizemyavuz92 Telefona gelmesi gereken şifreyi nasıl alıp hesaba girebiliyorsunuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin Bankacilik islemleri icin telefon hattinizi acik tutmaniz yeterli. Ben Amazon'dan 10 dolara bir telefon alip TR hatlarimi ona taktim, sadece banka mesajlarini almak icin kullaniyorum. Herhangi bir sorun olmuyor.

• @murat-taskin Para Transferleri ve Bankacılık Hakkında içinde söyledi:

@gizemyavuz92 Telefona gelmesi gereken şifreyi nasıl alıp hesaba girebiliyorsunuz?

Ben sorunuzu Tr'ye geldiğinizde amerikan hesabınıza nasıl giriyorsunuz olarak anlamışım. Amerikadayken bizde Kenan'ın yaptığı gibi yapıyorduk, Turkcell online işlemlerden bakiye yüklüyorduk, hattı aktif tutuyorduk. vs.. Çünkü bizden her sms için bi ücret kesiyordu operatör.

• @caglaror Ben de Vakıfbank ve Akbank kullanmıştım. Vakıfbank'ta dolar ödedim ekstreyi ama Akbank'ta direktif vermediğimden TL çevirimi oldu otomatik, gelince bir de baktım %2 de komisyon öpücüğü koymuşlar, o acıtmıştı. Ben tamamen oranın sistemine adapte olacağım ama olur da acil ilk durum kullanımı (araç kiralama vb) gerekirse hangisini kullanmak akılcı olur merak ettim. Teşekkür ederim bilgiler için.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gizemyavuz92 Şimdiye kadar gelen mesajlar için ücret kesildiğini duymadım. Bu Turkcell'e özgü bir durum mu? Normalde SMS almak ücretsiz olması lazım.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |