Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Drucilla, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

Merhaba, Minnesota eyaletinde bir tanıdığımızın cafe-restoranı var. Ben buraya H2B vizesi ile gidip çalışmak istiyorum.

Sorularım;

1. Vizeye başvuru hakkında nasıl bir prosedür izlenmeli. Öğrendiğim kadarıyla kabul mektubu vb. bir sey gerekiyor. Tam olarak nedir? Yani Restoran sahibi ile konustuğumda prosedürü öğren hemen halledelim dedi. Her sey okey, sadece gidip calısmaya baslamam icin nasıl bir yol izlemeliyim?

2)Dönemsel olarak gidildiği söyleniyor (9 ay) bunu 3 yıla kadar uzatabiliyormuşuz. Nasıl oluyor?

Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.

Öncelikle @crazycells in söylediği gibi işverenin başvuru yapması gerekiyor ama en az o kadar önemli olan bir konu daha var. İşverenin senin gideceğin pozisyon için bir süre önce iş ilanı vermiş olması, bu iş ilanına Amerikalılar tarafından herhangi bir talep olmaması ve bunun kanıtlanabilmesi gerek. Sonrasında işlemlere başlanabilir. (Çoğu kurumsal işyeri tabiri caizse yollarını bulmuş vaziyette, bir şekilde çözüyorlar bu sıkıntıyı.Özellikle web sayfalarında iş ilanları vererek falan.)Tam olarak regulation ne diyor ona bakmak gerekir resmî sayfalarda. Ayrıca iş yerinin belli bir gelir düzeyinde olması gerek, küçük bir işletme ise zor bu tarz bir vize ile çalışan getirebilmeleri. Maddi açıdan ufak da olsa masraflı olduğu için. Diğer bir ayrıntı ise, bu vize türünde de sınırlama var, belli sayıda vize verildikten sonra işlemleri durdurabiliyorlar. İşlemlere erken başlamak önemli. Ama bildiğim çok sayıda küçük ölçekli restoranlar da var h2b ile çalışan. Özellikle Cape Cod ve Maine bölgesinde. İmkansız değil ama işverenin epeyce bir efor sarfetmesi gerek.

• Yeni bir haber daha var, biliyorsunuz tüm dünyadaki Amerikan konsolosluklarında rutin vize hizmetleri geçici olarak durduruldu, fakat H2 vizelerine istisna getirilmiş gibi duruyor, hatta belirli şartlarda yüzyüze mülakatın yapılmadan vize verilebileceğini okudum, ben mi yanlış anladım
    Sizde incelermisiniz lütfen
    https://travel.state.gov/content/travel/en/News/visas-news/important-announcement-on-h2-visas.html

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Muhtaradana, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

Yeni bir haber daha var, biliyorsunuz tüm dünyadaki Amerikan konsolosluklarında rutin vize hizmetleri geçici olarak durduruldu, fakat H2 vizelerine istisna getirilmiş gibi duruyor, hatta belirli şartlarda yüzyüze mülakatın yapılmadan vize verilebileceğini okudum, ben mi yanlış anladım
    Sizde incelermisiniz lütfen
    https://travel.state.gov/content/travel/en/News/visas-news/important-announcement-on-h2-visas.html

Bu konuyla alakalı dv 2020 mülakat deneyimlerinde insanları boşa umutlandırmamak adına, burada farklı bir sorum daha var

Eğer bu tür konsolosluklarda yüzyüze görüşme yapmadan H2 vizesi verilebiliyorsa, aynı şekilde bu yöntem dv vizeleri içinde uygulanabilir mi?

Daha önce Sayın @crazycells bu durumun pek mümkün olmadığından bahsetmişti, bu yeni durum ve yaşadığımız sürecide düşünürsek tekrar sormak isterim böyle bir durum mümkün olabilir mi?

Aracı bir kurumda parmak izlerinin alınması sonrası dv mülakatlarının online yapılması, halen unganlar göçmen vize almak isteyenler için hizmet vermeye devam ediyor

H2 vizeleri sezonluk verilen vizeler, o nedenle is veren kurum hala islere devam ediyorsa (ki ABD'nin genelinde yemek sektoru calismaya devam ediyor) bu kisilerin su an vize almasi oldukca mantikli. Cunku daha sonra bu pozisyonlara ihtiyac olmayacak.

Bu baslik altinda DV surecine ait soru sormamalisiniz 🙂 Neden DV surecine ayni imtiyazin taninmasini istiyorsunuz? Tam anlayamadim o kismini 🙂 Iki durum birbirinden cok farkli... Forumdan gorebildigim kadariyla gocmen vizesini almis olanlar "nasil su an ABD'ye girmeyiz de, vizeyi tekrar aliriz"in planlarini yapiyor, ayrica denildigi gibi ABD'ye yerlesmeye calismak icin oldukca sorunlu bir donemdeyiz... Hayat olagan sekilde akmiyor... Bir de tum dunyada ucuslarda kisitlamalar var, ABD-TR arasi ucuslar bile oldukca kisitli... Bu surecte konsolosun vize basmasi, bu kisilere daha sonra bir daha vize basmasi anlamina geliyor. Bu dedigim durumlarda degisiklik olmadigi surece, konsolosun vize vermemesi kendileri icin daha mantikli. Sizce de oyle degil mi?

• @crazycells anladım, cevap için teşekkür ederim(sorunun dv kısmı ile ilgili kısmını siliyorum)

• @crazycells merhabalar
    bu konu basligi sorcagim soru icin uygun mu bilemedim ama en yakini bu diye dusunuyorum. benim kardesim amerikadan mezun ve bir sene calisma izni var (opt) gecen yil basladi ve bu yaz ortasinda biticek ve turkiyeye donecek (tabi o zamana ucuslar baslamis olursa) 2019 yili icin tax return yapmis. kendisi non resident ve turbotax sitesinden yapmis basvuruyu ama turbotaxi non residentlar kullanamiyormus bu durumda sorusu su; ben tax return yaptim normalde non residentlara verilmeyenden daha fazla para verdiler bana bu durumda bir daha amerika icin vize basvurusu yaptigimda vergi borcu cikar mi? bundan dolayi bir daha hic amerikaya vize alamama durumum olur mu? bu konuda bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mrs-Cakal, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

@crazycells merhabalar
    bu konu basligi sorcagim soru icin uygun mu bilemedim ama en yakini bu diye dusunuyorum. benim kardesim amerikadan mezun ve bir sene calisma izni var (opt) gecen yil basladi ve bu yaz ortasinda biticek ve turkiyeye donecek (tabi o zamana ucuslar baslamis olursa) 2019 yili icin tax return yapmis. kendisi non resident ve turbotax sitesinden yapmis basvuruyu ama turbotaxi non residentlar kullanamiyormus bu durumda sorusu su; ben tax return yaptim normalde non residentlara verilmeyenden daha fazla para verdiler bana bu durumda bir daha amerika icin vize basvurusu yaptigimda vergi borcu cikar mi? bundan dolayi bir daha hic amerikaya vize alamama durumum olur mu? bu konuda bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Eger IRS bunu farketmemisse, elindeki bilgilerle celismediginden dolayidir. O nedenle sistemde hicbir sorun gorunmemesi lazim kanimca. Ne olacagini ben de net olarak bilmiyorum, ama bence bu hatayi hicbir kurum farketmeyecek ve sonraki vize basvurularini da etkilemeyecek 🙂

• Herkese Merhaba arkadaşlar. H2B vize sponsor ya da USA'dan işveren bulmayı bir türlü beceremedim. Yaklaşık 3 aydır deniyorum ama sağlıklı hiç bir veri alamadım. Bu tür ile giden veya gitmeyi bekleyen kişilerin yardımları olursa sevinirim.

İyi forumlar.

• Güzel insan Sayın crazzycells ve diğer Saygıdeğer arkadaşlar çok güzel bilgiler paylaşmışsınız :)) Ben de çorbaya bir tutam tuz atmak isterim. Crazzycell'in verdiği Newyork Belediye linkini kurcalarken (evet kurcalarken :)) ) şöyle bi bilgiye ulaştım... Belki faydası olur :))

5 ve 6. sayfada hangi eyalete ne branşta kaç kişi lazım gibi bir bilgi var (Fakat bende ingilizce çölde su misali) :)) Arama kabiliyeti kısıtlı, o bakımdan....

• @Muhtaradana, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

@kushajj bu sürece yeni başlayanlar için ilk önce neler yapmasını tavsiye edersiniz, h vizeler türü için Türkçe kaynak çok az, iki tane youtube içerik üreten var birisi çok yeni videolar yapıyor, diğer çift detaya girmiyor, eğer siz buraya aşamalar konusunda paylaşım yaparsanız çok güzel olur, bu yazınız için bile çok minnettarım, ellerinize sağlık

Muhtaradana Covid sizi de vurdu anlaşılan :(( Lotoryadan ümidi kesmiş gibisiniz :(( İnşallah tüm olumsuzluklara rağmen yinede gitmeyi başarırsınız... Çünki sizi de etrafınıza çok faydalı biri olarak görüyorum :))

• @kushajj, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

@vermaynen (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler) içinde söyledi:

@kushajj (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler) içinde söyledi:

@vermaynen (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler) içinde söyledi:

@kushajj (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler) içinde söyledi:

Merhabalar herkese. Ben yaklaşık 6 yıldır bu vize türü (h2b) ile çalışıyorum ABD’de. Türkiye’de 4 yıllık Turizm işletmeciliği ve otelcilik bitirdikten sonra j-1 olarak staja geldim buraya 2012’de ve 1 yıl sonunda şuan çalıştığım şirket bana statümü değiştirmem konusunda yardımcı oldu ve h2b’ye Türkiye’ye dönmeme gerek kalmadan geçmemi sağladı.

Bu vize türü sezonluk ihtiyacı karşılamaya yönelik ortaya çıkmış bir tür. Amerikalıların çalışamadığı ya da çalışmak istemediği durumlarda boşluğu doldurma maksatlı bir vize. Özellikle golf clubler, landscaping companies, construction companies vb. işyerleri bu vize türü ile çalışan getiriyor. Özellikle istenilen şey; işinizde tecrübenizin olması. Eğer işinizde tecrübeniz fazla yoksa ve özellikle Abd dışından gelmek istiyorsanız, bağlantınız olmadan çok zor. Danışman şirketleri de var bu vize türünde yardımcı olan. Eğer ülke içersinde iseniz işiniz biraz daha kolay çünkü bağlantı bulma şansınız çok daha fazla. Genelde h2b yapanlar birbirlerini tanıyan insanlar, şirketler. Herkes birbirine vizeyi uzatma konusunda yardımcı oluyor.

Açıkçası bu vize türünü ilk sefer almayı da gittikçe zorlaştırıyorlar Trump ofise geldiğinden beri ama şanslı iseniz ve işinizi de biliyorsanız olmaz diye birşey yok.

Sorularınız, öğrenmek istedikleriniz var ise elimden geleni yaparım.

İyi forumlar herkese.

Turist vizesi ile abd ye gelip orda h2b vizesine basvuru yapabilirmiyiz ? Eger yapabilirsek esimizde yanimizda oldugu icin bu durumda ben h2b vizesi ile is buldugumda esimde benden yararlanip kalabilir mi? Kisaca abd ye geldigimizde bu tarz bir basvuru ve is yeri bulmak icin ne yapmamiz lazim bilgi verirseniz seviniriz?

Bildiğim kadarıyla başvurabilirsiniz ama çok masraflı olur sizin için ve başvurunuzun reddedilme ihtimali de yüksek. Kendiniz h2b ile gelip eşiniz için de h4 alırsınız. Bir Romen arkadaşımız yapmıştı o şekilde ama sonuçta geri dönmek zorunda kalacaksınız her halükarda.

H2b vizesi ile çalışan bir şirket bulmalı ve onların size sponsor olmasını sağlamalısınız. Bunu yapmak Florida’da daha kolay çünkü sezon uzun ve çok sayıda işyeri var sezonluk işçiye ihtiyaç duyan.

H2b nin bir diğer güzelliği de tüm vize ve ulaşım masraflarının şirketiniz tarafından karşılanıyor olması. Ayrıca çoğu işyeri konaklamayı da sağlıyor belli ücret karşılığı ya da konaklama bulmanız için aracı oluyorlar.

Neden cok masrafli olur dediniz tam anlayamadim?
    Abd icin de turist ile gelip basvurursak mi reddedilme ihtimali yuksek?

Ama tr ye donup tr den basvuru yapsak bile reddedilme ihtimali var oyle degil mi? Ayrica abd de iken h2b vizesi ile calisan bir sirket bulmak daha kolay olur diye dusunuyorum gidip is isteyebilirsin en azindan tr de internetten arastirip bulmak daha da zor olur diye dusunuyorum.

Evet tum masraflari karsiliyorlar dediginiz gibi. Bu konuyu arastirmistim gidenlerin videolarini izledim yorumlarini okudum. Ama abd gidip alan hic denk gelmedi hep tr den gidenleri gordum.

Siz statü değişikliği yapacağınız için masraflar çok olacaktır. O yüzden şirketin bu masrafları karşılamak isteyeceği konusunda şüphelerim var. Çünkü onlar sizin için sponsor olup, petitiona isminizi koyduklarında dahi belli miktarlarda ücret ödüyorlar. Petitiona koyulan her isim için ödeme yapmak zorundalar. Çoğu şirket bu masrafların altından rahatça kalkabilir ama takdir edersiniz ki; öyle bir durumda önce ülke içerisinde, bu vize türüne sahip insanlara öncelik tanıyorlar.

İşi orada bulup, görüşmelerinizi yaptıktan sonra dahi iş yeri sizin Türkiye’ye dönüp vize görüşmelerine katılmanızı söyleyebilir. Onlar için kolay olanı bu.

Açıkçası 6-7 yıldır ben hiç turist vizesinden h2b’ye değiştiren birisi ile karşılaşmadım. Bilmiyorum tam olarak prosedürü nedir hatta mümkün müdür değil midir...

Bu statü değiştirme masraflarını şahıs kendi karşılasa fikirleri değişir mi acaba? :)) Yada büyük bir kısmını?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nazli-karatay bilgilendirme icin tesekkurler 🙂

• En fazla h2-b vize proğramında işçiyi Texas eyaleti çalıştırdığı düşünülürse; arama motoruna "texas h2-b visa job opportunities" yazdım... Çok enterasan sayfalar-haberler-iş ilanı siteleri falan çıktı karşıma... Hepsini inceleme fırsatım olmadı, Şöyle sayfalar buldum: https://www.twc.texas.gov/businesses/foreign-labor-certification
    https://www.careeronestop.org/

....
    Sağlam sinirlere sahip, ingilizce ile arası iyi arkadaşlar Texas bölgesinde H2-B ile işçi çalıştıran kurumlara ulaşmayı ve iletişim kurmayı başarırsa arkası sökün eder diye düşünüyorum :))
    100.000 tane H2-B göçmen aranıyor haberi var, ama arayan kim, onu bulmak lazım :))

• @nazli-karatay Maalesef h2b vizesinin geleceği biraz karanlık şu aşamada. Ayrıca bahse konu işlerde size referans olacak birileri yoksa o alanda tecrübeli olmanız isteniyor. Hiç bir tecrübe olmadan bu işlerden kabul almak çok zor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kushajj, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

Hiç bir tecrübe olmadan bu işlerden kabul almak çok zor.

Evet, bu gercek genelde cok onemsenmiyor 🙂 ama bir pozisyonda is buldugunuz icin vize almak istiyorsaniz ya o alanda cok bilgili ya da tecrubeli olmalisiniz, eger CV'niz o ise uygun degilse konsolos da bu isi yapmak icin ABD'ye girdiginize inanmayacaktir dogal olarak.

• @crazycells kesinlikle. İstisnalar var tabi ki ama bu konsolos ile görüşmeniz sırasında ne kadar ikna edici ve ‘sevimli’ olduğunuza bağlı. 🙂

• En sonunda başardım :)) Amme hizmetine açıyorum :)) İŞTE H2-B vizesi ile işçi çalıştıran Amerika Şirketleri.... :))
    Orjinal H2-B vizesi ile işçi çalıştıran amerikan şirketlerinin listesi de bu linkteki sayfanın en altında :))

• Bu da benim hazırladığım indirme linki brolar :)) 3 yılın sonunda greencart başvuru şansı var h2b çalışanlarına :))

• @nazli-karatay öyle bir şans yok, maalesef 🙂

• Ayhan Öymen var diyor bro, ben onun yalancısıyım :))

• @kushajj, içinde söyledi: (H) Geçici Çalışma ve Staj Vizeleri (H1B dışındakiler)

@nazli-karatay öyle bir şans yok, maalesef 🙂

Dosya Numarasi: 2020EU00032XXX covidden dolayı sıra gelmeyenler sınıfında mı oluyor bro, sorması ayıp? :((

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |