Grup Detayları Özel

Yeşilkart Forum Teknik Ekip

Yeşilkart Forum'a web sitesi, grafik ve diğer teknik konularda katkı sağlayan gönüllü üyelerimiz... Forum'u teknik anlamda günümüzdeki forum yapan kullanıcılar...

• RE: Green Cardli kisinin Kanada'da gecirdigi sure

Bu haftasonunu Toronto’da geçirdim. Giderken green card ile yanınızda pasaportunuzun da olması lazım. Kanada’ya indikten sonra gümrük polisi evrakları incelerken absürt sorular soruyor yine de. Gergin bi halleri var hep, belki de bana öylesi geldi. Eğer green card olmasa beni hayatta almazdı ülkeye 😅

Dönerken de gümrük kontrolünü Toronto havaalanında yaptılar. Gayet güler yüzlü, muhabbetli bir polis denk geldi. Memleketimin insanı bi başka ya…

Kanada’da innnnanilmaz Asyalı ve Hintli var. Ama öyle bi fazlalar ki. 2 günde inanılmaz bunaldım. Her şeye duyarlı davraniyorlar, her yer SJW, her yer duyar, her yer insan hakları. Bu kadarı fazla geldi herhalde bana 😅

Downtown’u ise hiç beğenmedim. Hem küçük, hem bakımsız. CN Tower var bir tek.

Olumlu anlamda Tim Hortons kahvelerini begendim. Kanadanin en popüler kahve zinciri. Özellikle Türk restaurantlarda fiyatlar daha ucuz ve porsiyonlar daha büyük. Bir diğer artı da kur farkı. 70$ gibi bir hesap ödeyince, $50 Ödemiş oluyorsunuz. Bu durum keyifli baya 😄

Bu soruyu zamanında sormuş ve bu başlığı açmışım ancak 2 günde zor kaçtım Kanada’dan. Hiç bana göre değilmiş.

Kanada içinde yayımlandı
  • RE: DV2024 Sohbet Odası

@Beykentli

Sn @Beykentli

ABD Yasalarina gore rusvet, sahtecilik, yabanci devletlerin memurlarina/calisanlarina rusvet vermek ve bunlara aracilik etmek, tesvik etmek suctur ve cezalari yasalarda tanimlidir. Bu ve benzeri suclar ABD vize basvurusu reddine, alinmis vizenin iptaline, sinirdisi edilmeye, vatandaslik basvurusunun reddedilmesine, benzeri yontemler kullanilarak cikar elde edilip alinan vatandasligin iptaline dahi sebep olabilir.

Yabanci bir ulkenin memurlarina rusvet veya cikar amacli baska yontemlerle kazanim saglama eylemlerinin gunu gelip de uluslararasi organize suclar ile iliskilendirilmesi olasiliginin da degerlendirilmesi gerekir.

Paylasimlarinizda yasadisi eylemleri ovecek, bu eylemlere yonlendirecek sekilde bahsetmemeniz, tesvik etmemeniz ve mesajlarinizda ilgili duzeltmeleri 03Mayis2024 TSI 17:00 itibariyle tamamlamis olmaniz icin YesilkartForum adina sizi uyariyorum.

Israrli bir sekilde yasadisi eylemlere tesvik iceren paylasimlar yapmaya devam ederseniz Forum'dan uzaklastirilacaksiniz.

Yeşilkart (Greencard) ve Göçmenlik içinde yayımlandı
  • RE: Amerika'dan Türkiye'ye Araba Getirmek

@Sharm, içinde söyledi: Amerika'dan Türkiye'ye Araba Getirmek

@MySea, içinde söyledi: Amerika'dan Türkiye'ye Araba Getirmek

Hypothetical soru: Ulke gozetmeksizin yurtdisi ikameti varken, 185 gun kurali falan, ikametin olmadigi baska bir ulkeden araba alip, Turkiye'ye goturup, 2 veya 4 yil kuralini uygulanabiliyor mu?

Ornek: ABD ikameti var. Gidip Yunanistan'dan bir araba alip, Turkiye'ye goturebilirmiyiz ve 2 yil orada kullanabilirmiyiz?

Sn @MySea
    Anladigim kadariyla ikamet edilen ulkede (AB'de ikamet edenler icin AB ulkelerinden birinde) kisinin adina kayitli araclar Turkiye'ye goturulebiliyor.

Kimler Yabancı Plakalı Taşıt ile Türkiye’ye Giriş Yapabilir?

• Yurtdışında ikamet eden kişiler, ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı bir adet yabancı plakalı kara taşıtını geçici olarak Türkiye'ye getirebilir.
    • Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde ikamet eden kişiler ise, ikamet
      yerleri dışındaki Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde adlarına
      kayıtlı taşıtlarını da getirebilir.
    • Taşıt getirecek kişilerin öncelikle yurtdışında yerleşik olma koşulunu sağlaması gerekir.
    • Yurtdışında yerleşik olma; olağan durumda yurtdışında ikamet eden kişinin Türkiye’ye giriş
      yapmak istediği tarihten geriye doğru son 1 yıl içerisinde en az 185 gün fiilen yurtdışında
      bulunmasını ifade eder.
    • Taşıt getirecek kişilerin yurtdışında ikametgâhının bulunması şarttır. Gemilerde çalışan,
      şantiyede geçici süreyle görev yapan veya otelde kalan kişiler son 1 yılın 185 gününü
      fiilen yurtdışında geçirseler de yurtdışında ikamet tesis etmediklerinden dolayı
      yurtdışında yerleşik sayılmazlar.
    • Yurtdışına çalışmak, öğrenim görmek amacıyla veya geçici görevle gidip kesin dönüş yapan
      vatandaşlarımız, ikametlerini Türkiye’ye naklettiklerinden yabancı plakalı kara taşıtlarını
      geçici olarak Türkiye'ye getiremezler.*

Su kitapcikta detaylar verilmis:

T.C. TİCARET BAKANLIĞI Gümrükler Genel Müdürlüğü-YABANCI PLAKALI KARA TAŞITLARI İÇİN YOLCU REHBERİ

Yurtdisindan emekli olanlara saglanan ayricalik:

Yurt Dışından Emekli Olanlarda 185 Gün Şartının Aranmayacağı Haller

• Yurtdışından emekli olanların, emeklilik tarihinden sonra Türkiye’ye ilk defa
      getirecekleri adlarına kayıtlı taşıt için yurtdışında yerleşik olma koşulundaki 185 günlük
      süre şartı aranmaz.
    • 730 günlük sürenin tamamını kullanmadan taşıtıyla yurtdışına çıkan emeklilerin kalan
      süreden faydalanmak üzere, süresi içerisinde olmak kaydıyla yeniden taşıtlarıyla
      Türkiye’ye girmek istemeleri halinde, bu kişilerden yurtdışında yerleşik olma
      koşulundaki 185 günlük süre şartı aranmaz ve taşıtlarına kalan süre verilerek girişlerine
      izin verilir.
    Ehliyet ve Araba içinde yayımlandı

@Sharm

Ayrica:

@MySea, içinde söyledi: Amerika'dan Türkiye'ye Araba Getirmek

Hypothetical soru: Ulke gozetmeksizin yurtdisi ikameti varken, 185 gun kurali falan, ikametin olmadigi baska bir ulkeden araba alip, Turkiye'ye goturup, 2 veya 4 yil kuralini uygulanabiliyor mu?

Ornek: ABD ikameti var. Gidip Yunanistan'dan bir araba alip, Turkiye'ye goturebilirmiyiz ve 2 yil orada kullanabilirmiyiz?

Sn @MySea
    Anladigim kadariyla ikamet edilen ulkede (AB'de ikamet edenler icin AB ulkelerinden birinde) kisinin adina kayitli araclar Turkiye'ye goturulebiliyor.

Kimler Yabancı Plakalı Taşıt ile Türkiye’ye Giriş Yapabilir?

• Yurtdışında ikamet eden kişiler, ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı bir adet yabancı plakalı kara taşıtını geçici olarak Türkiye'ye getirebilir.
    • Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde ikamet eden kişiler ise, ikamet
      yerleri dışındaki Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde adlarına
      kayıtlı taşıtlarını da getirebilir.
    • Taşıt getirecek kişilerin öncelikle yurtdışında yerleşik olma koşulunu sağlaması gerekir.
    • Yurtdışında yerleşik olma; olağan durumda yurtdışında ikamet eden kişinin Türkiye’ye giriş
      yapmak istediği tarihten geriye doğru son 1 yıl içerisinde en az 185 gün fiilen yurtdışında
      bulunmasını ifade eder.
    • Taşıt getirecek kişilerin yurtdışında ikametgâhının bulunması şarttır. Gemilerde çalışan,
      şantiyede geçici süreyle görev yapan veya otelde kalan kişiler son 1 yılın 185 gününü
      fiilen yurtdışında geçirseler de yurtdışında ikamet tesis etmediklerinden dolayı
      yurtdışında yerleşik sayılmazlar.
    • Yurtdışına çalışmak, öğrenim görmek amacıyla veya geçici görevle gidip kesin dönüş yapan
      vatandaşlarımız, ikametlerini Türkiye’ye naklettiklerinden yabancı plakalı kara taşıtlarını
      geçici olarak Türkiye'ye getiremezler.*

Su kitapcikta detaylar verilmis:

T.C. TİCARET BAKANLIĞI Gümrükler Genel Müdürlüğü-YABANCI PLAKALI KARA TAŞITLARI İÇİN YOLCU REHBERİ

• RE: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@bbsrn, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@Sharm Sanırım bir önceki mesajımda yanlış ifade ettim. Aslında "Continuous Residence" bozulması ile ilgili bir sorunumuz yok. Yani 5 yıllık sayaç şimdi başlamış, veya permiti alıp iki sene sonra girdiğimizde başlamış bizim için çok bir farkı yok. Yeter ki iki senenin sonunda permit ile sıkıntısız girebilelim 🙂 Yine de Naturalization süreci ile ilgili paylaştığınız kılavuzu incelemek faydalı olacak. İnceleyeceğim, çok teşekkür ederim.

Continuous Residence ile ilgili onceliginiz olmadigini anladim, sadece Re-entry Permit almanin bu anlamda bir avantaji oldugunu belirtmek istemistim. Bir de bu konudaki detaylara ne kadar cok hakim olursaniz gunu geldiginde haklarinizi o kadar iyi koruyabilirsiniz. Simdiden kolay gelsin ve hayirli olsun.

Tüm Göçmen Kategorileri İlgilendiren İşlemler içinde yayımlandı
  • RE: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@bbsrn, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@Sharm Cevabınız için teşekkür ederim.

Re-entry Permit aldiysaniz 180 gunluk sureyi gozetmeniz gerekmiyor.

Açıkçası vatandaşlık için sürenin sıfırlanması vs. bizim için pek önemli değil. Önemli olan nokta; iki sene boyunca sürekli git-gel yapmak zorunda kalmadan (ki yapsaydık bile orada hiçbir düzenimiz olmadan CBP memurları için ikna edici olur muydu bilemiyorum) Re-entry Permit ile zamanı dolmadan giriş yapabilmek. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi, konunun ucu çok açık. Belirteceğimiz sebepler permit için kabul edilir mi, veya kabul edilse bile ülkeye dönüş yaparken kapıdaki memur permiti geçerli sayar mı hiç belli değil.

Re-entry Permit ve vatandaslik basvurunuzda dikkate alinacak olan Continuous Residence ie ilgili bir ornegi asagida paylasiyorum:

*What if I was outside the United States for 1 year or longer?
    In almost all cases, if you leave the United States for 1 year or more, you have disrupted your continuous residence. This is true even if you have a Re-entry Permit.

If you leave the country for 1 year or longer, you may be eligible to re-enter as a Permanent Resident if you have a Re-entry Permit. But none of the time you were in the United States before you left the country counts toward your time in continuous residence.

If you return within 2 years, some of your time out of the country does count. In fact, the last 364 days of your time out of the country (1 year minus 1 day) counts toward meeting your continuous residence requirement.*

Screenshot 2024-04-14 at 18.50.44.png

Ayrica Naturalization surecini detaylariyla anlatan ekteki kilavuzu detayli olarak incelemenizi oneririm.

Tüm Göçmen Kategorileri İlgilendiren İşlemler içinde yayımlandı